Hiába ígérte meg Újpestnek Trippon Norbert és Déri Tibor 2019 nyarán, öt év elteltével sincs kórháza a IV. kerületnek, de még csak remény sincs arra, az elhagyatott kórházépületeket egyszer újra élet fogja betölteni. Az újpesti városvezetés csupán egyfajta pszichoterápiai kísérletnek vetette alá az újpesti szavazókat, hiszen korábban azzal hitegettek, hogy csak hinni kell benne, és lesz kórház. Ennek megfelelően cselekedet nem is követte a szavakat. Persze a “hibás” szerintük megint az előző fideszes vezetés, de lássuk a valóságot, és nézzük meg pontosan hogy hazudtak az ügyben a baloldali politikusok.
Amint arra az Origo is emlékeztet, az újpesti egészségügy történetéhez hozzátartozik, hogy a Demszky-féle főváros teljesen elhanyagolta az általa fenntartott kórházakat, míg a Gyurcsány-kormány 2007-ben bezáratott kulcsfontosságú fekvőbeteg osztályokat Újpesten, amelyek együtt az intézmények teljes ellehetetlenüléséhez vezettek. Trippon Norbert kétszer is tehetett volna lépéseket az újpesti kórház ügyéért, hiszen 2007-ben, a bezárások idején is alpolgármester volt, viszont sem akkor, sem a mostani ciklusban nem volt fontos neki a kórház ügye.
Déri Tibor és Trippon Norbert 2019-es kampányának fontos eleme volt az újpesti egészségügy kritizálása. Varju László, Trippon Norbert és Déri Tibor az Árpád Kórháznál demonstrációt szervezett 2019 júniusában, ahol egy megafonba ordibálva, követeltek kórházat Újpestnek. Ekkor még – megválasztásuk esetére – XXI. századi egészségügyet, az orvos és szakdolgozó hiány megoldását és az újpesti kórház újraindítását ígérték a lakosságnak.
Higgyenek benne, mert Újpestnek kórháza lesz. Az újpestiek kórházat és tisztességes egészségügyet akarnak
– szóltak az ígéretek. Öt évvel később, még mindig nem történt érdemi lépés a kórház ügyének előmozdítása érdekében, a lakosság viszont egyre feszültebb.
Az előzményekről érdemes azt is megjegyezni, hogy az újpesti fekvőbeteg-ellátás tönkretételéért elsősorban a balliberális oldal tehető felelőssé. A rendszerváltást követően egészen 2011-ig a főváros irányítása alá tartoztak a kórházak. Amelyeket a Demszky-éra 20 éve alatt teljesen elhanyagolt a városvezetés. Az egyes kórházi osztályok felújításának, fejlesztésének a hiánya a fekvőbeteg-intézmények fokozatos ellehetetlenüléséhez vezetettek. A Gyurcsány-kormány időszakában számos kórházat és kórházi osztályt szüntettek meg az ország több pontján is, és így építették le Újpesten is a fekvőbeteg-ellátást is, osztályról osztályra. Ugyanis a kórház egy komplex intézmény, ahol az egyes osztályok egymással összehangoltan működnek. Ha az egyik osztály megszűnik, azzal a többi osztály is szegényedik, az egész kórház gyengül, jelentéktelenedik el.
A parlament baloldali többsége 2006. decemberében megszavazta azt a törvényt, amelynek értelmében öt kórházat kellett volna bezárni, és további nyolc intézményben megszüntették volna az aktív ágyakat. A hatalmas társadalmi elégedetlenség és az orvosszakma tiltakozása miatt végül nem az összes tervezett intézményre tettek lakatot, de a Schöpf-Merei Ágost Kórház és Anyavédelmi Központot, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet és a Svábhegyi Gyermekgyógyintézetet bezárták, valamint összevonták, illetve leépítették a Margit Kórházat, a Budai Gyermekkórházat és a Szent János Kórházat. Gyurcsány Ferenc kormányzásának másik leghírhedtebb intézkedése volt, hogy 2007-ben kórházi ágyszámcsökkentésbe kezdett, 80 ezerről 71 ezer férőhelyre szűkítve az aktív ellátást.
Újpesten is hasonló események zajlottak le: a baloldali kormányok idején, osztályról-osztályra szüntették meg a fekvőbeteg-ellátást a kerületben. 2007-ben számos olyan kulcsfontosságú kórházi osztályra került lakat, amely aztán erősen hozzájárult az egész intézmény ellehetetlenüléséhez. Így került többek közt az Újpesti Árpád Kórház is a tönk szélére. Trippon Norbert 2006 és 2010. között alpolgármesterként dolgozott Újpesten, ráadásul annak az MSZP-nek a színeiben látta el feladatát, amelyik akkor a kormánypártját és fővárosi városvezetését is adta az országnak.
Trippon Norbert mégsem akadályozta meg, hogy Újpesten ne történjen meg a kórházak lépésről-lépésre történő bezárása, ellehetetlenítése. 2019. óta pedig szintén egyetlen lépést nem tett a helyi egészségügy fejlesztése érdekében.
Forrás: Origo; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS