Nem szerepel az Európai Unió átláthatósági nyilvántartásában Budapest brüsszeli képviselete, ami azt jelenti, hogy a Karácsony Gergely párttársa és tanácsadója, Jávor Benedek által vezetett és közpénzből fenntartott iroda nem folytat hivatalos, az említett katalógusban regisztrált lobbitevékenységet. Pedig elvileg ez lenne az egyik – ha nem a fő – feladata – írja a Tűzfalcsoport.
Az oknyomozó portál cikke szerint a Lobby Facts adatai szerint a 869503829669-42 nyilvántartási számon kiadott „jogosítványt” 2022. május 13-val törölték, a Tűzfalcsoport szerint az viszont bizonytalan, hogy a 2018. január 18-i regisztrációtól folyamatosan élt-e. Úgy vélik, inkább valószínű, hogy ugyan 2021. szeptember 20-a óta a saját bevallásuk szerint „nem kereskedelmi szervezeteknek” többé nem kell közzétenniük a lobbiköltségvetésüket, de Karácsonyék brüsszeli képviselete már 2020-ra sem jelentette le a büdzsét.
Az iroda legfrissebb adatközlése (2021) szerint öt, három teljes és két részmunkaidős alkalmazottja volt, európai parlamenti akkreditációval viszont egyikük sem rendelkezett. Ezek után nem meglepő módon a fennállása óta nulla, azaz egyetlen magasrangú uniós tisztviselővel folytatott megbeszélést sem jegyeztek be Budapest Főváros Brüsszeli Képviselete mellé. Jávorék „főhadiszállása” egyébként a rue Montoyer 39-ben van; ez egy nem túl szép, ám a központhoz közeli utca jellegtelen, de drága irodaháza. A négyzetméterárak forintra átszámolva 25–80 ezer forintot kóstálnak havonta. A 60–65 négyzetméteres irodákat a maximumhoz közeli áron, tehát havi 4–4,5 millió forintért hirdetik. Ha hosszútávú bérletről van szó, a fővárosnak talán járt némi kedvezmény, ám még úgy sem valószínű, hogy évi 35 millió forintnál kevesebbek kérnek érte – és ebben nincsenek benne a rezsiköltségek, a takarítás stb.
– írja a Tűzfalcsoport. A portál arról is ír, hogy egyéb adat híján a belga minimálbérből kiindulva a 3+2 fő évente ugyancsak legalább 30–35, de inkább 40 millió forintba kerülhet. Karácsonyék brüsszeli kalandja így összességében körülbelül 100–120 milliójába fájhat a budapesti adófizetőknek évente. A Tűzfalcsoport szerint nem véletlen, hogy sem az átláthatósági nyilvántartásban, sem a Lobby Facts archívumában nem találni hasonlót, vagyis olyat, hogy egy uniós főváros önkormányzata hivatásos reprezentánst küld egy kis udvartartással együtt Brüsszelbe. Ennek oka, hogy mások erre a különféle ernyőszervezeteket és az EP-képviselőket használják.
Utóbbiakból a magyarországi baloldalnak is van nyolc, és közülük – ha minden igaz – négyen budapestiek
– írják. A Városháza honlapján erről az irodáról a következő olvasható:
brüsszeli képviseleti irodánk feladata, hogy szoros figyelemmel kísérje a főváros számára releváns EU-jogszabályalkotást, kihasználja a meglévő pályázati lehetőségeket, és szakmai párbeszédet folytasson az EU fő szerveivel.
A Túzfalcsoport szerint a jogszabályalkotás követése alapvetően az adó és jogi főosztály, valamint a (fő)jegyzői kabinetek feladata lenne. A pályázatfigyelésre szintén megvan az apparátus: városüzemeltetési, városfejlesztési főosztály, a gazdasági igazgató irodája és az alája tartozó főosztályok, továbbá a közbeszerzési és projektmenedzsment főosztály – például. De ha senki sem figyeli a kiírásokat a Főpolgármesteri Hivatalban, akkor is könnyű belátni, hogy olcsóbb és talán még hatékonyabb megoldás is az ilyesmit a rue Montoyer 39 helyett házon belül megoldani.
Amit tényleg igazán csak Brüsszelben lehet elvégezni, az a „szakmai párbeszéd folytatása az EU fő szerveivel”. E téren viszont a fentiek alapján Jávor Benedek vagy nem csinál semmit, vagy titokban csinálja, mint Karácsony Gergely titkosügynöke
– írják.
A teljes írás ITT olvasható.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS