Újabb mandátumra jelöli az Európai Bizottság (EB) elnöki tisztségébe Ursula von der Leyen jelenlegi elnököt az Európai Néppárt (EPP), amely Bukarestben megrendezett kongresszusán több mint 80 százalékos szavazattöbbséggel döntött erről csütörtökön.
A német politikus jólétet, biztonságot és demokráciát ígérő programbeszédében leszögezte: Európa “még több pénzügyi és katonai segítséggel” mindaddig támogatja Ukrajnát, amíg szükséges. Másfelől szerinte többet kell költenie saját biztonságára, és az Európai Bizottság testületében egy védelmi biztosi tisztséget is létre kell hozni. Az újabb mandátumra pályázó bizottsági elnök azt ígérte: folytatódni fog a külső határok megerősítése. Szerinte immár az európaiak és nem az embercsempészek és bűnszövetkezetetek döntik el, hogy ki és milyen feltételek mellett jöhet be Európába.
Érdekes megközelítés, hiszen korábban az Európai Bizottság megállapította, hogy a migrációs paktum elfogadása továbbra is kulcsfontosságú a tartós előrelépéshez, mivel a reformok átfogó megközelítést kínálnak a migráció hatékony és humánus kezeléséhez. Továbbá a testület felszólította a tagállamokat, hogy hajtsák végre a migránsok elosztását célzó önkéntes szolidaritási mechanizmust, valamint az uniós parlamentet és a nemzeti kormányokat tömörítő tanácsot, hogy hajtsák végre a közös ütemtervet azzal a céllal, hogy 2024 márciusáig minden előterjesztett javaslatot elfogadjanak.
Az Európai Parlament LIBE bizottsága korábban elfogadta a paktumot, amely új jogi keretbe foglalja a migrációt. A paktum pontjai egyebek mellett kimondják, hogy a tagállamok választhatnak a menedékkérők befogadása, pénzügyi hozzájárulás vagy operatív támogatás nyújtása között. Hidvéghi Balázs európai parlamenti képviselő a közösségi oldalán úgy fogalmazott:
A bevándorláspártiak azért akarják még most áterőltetni a döntést, mert félnek a valódi jobboldali erők előretörésétől a júniusi választáson!
A fideszes EP-képviselő emlékeztetett: az új szabályok beengednék az illegális migrációt az unió területére, ugyanis továbbra sem engednék azt, hogy a bevándorlási és menekültügyi kérelmekről Európa határain kívül szülessen döntés.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement
Facebook
Twitter
YouTube
RSS