A BKM – vagyis a fővárosi önkormányzat százszázalékos tulajdonában lévő közműszolgáltató holding és elődje, a Főtáv Zrt. több közbeszerzésében mindkét kivitelező cég indult azok közül, amelyekről korábbi cikkünkben megírtuk, úgy újították fel a balatonfenyvesi FŐTÁV üdülőt, hogy több szereplőből álló cégláncolaton folyatták végig a pénzt, majd a kivitelezést ténylegesen elvégző kisvállalkozást nem fizették ki. A Szin-Ker Kft. 2006 óta hasít a közbeszerzéseken, a fenyvesi projektben maga alá alvállalkozóként bevont Norton Vision Kft még kezdő ezen a terepen. A fókuszunkba került cégek rendre indultak el ugyanazokon a fővárosi közműcégek által kiírt tendereken, ezeket egy kivételével a Szin-Ker nyerte. Tényfeltáró riportsorozatunk mostani részében bemutatjuk, hogy a Szin-Ker jóval több mint Mártha Imréék kedvenc építőipari cége. 2019 óta a BKM-től és baloldali vezetésű fővárosi önkormányzatoktól közel milliárd forintot kaszáltak a közbeszerzéseken. Ez idő alatt a nettó árbevételük elérte a 10 milliárd forintot, amiből most kapaszkodjanak meg, addig sakkoztak, míg 50 millió forint adózási kötelezettség sem keletkezett. Itt érdemes felidézni, hogy éppen a minap derült ki egy másik építőipari cég vezetőjének nyomozóhatóság előtt tett vallomásából, hogy Újpesten például a SZIN-KER Kft-nek azért cserébe, hogy több száz millió forint értékben munkát kapjon, ingyen fel kellett újítani Trippon Norbert házát. Ezt úgy oldották meg, hogy egy másik cégtől teljesítés nélküli fiktív számlákat kértek – ezzel fedték le a körübelül 200 millió forint értékű családi ház átépítési munkáit.
Tényfeltáró riportsorozatunk előző részében bemutattuk, hogy egy négy cégből felépített piramis alján álló kis családi vállalkozás végezte el végül a munkát és még csak ki sem fizették őket. Műszaki átadás-átvételre sem került sor, hiába kezdeményezték többször is miután a kért pótmunkákat is megcsinálták, utolsó számlájukat kiegyenlítetlenül hagyva, egyszerűen kizárták őket a területről, majd állításuk szerint megfenyegették őket és feljelentést tettek, amiért el merték vinni az építési naplót. Azt a dokumentációt, amellyel bizonyítani tudják: ők csináltak mindent a nyaralón. A napló azért ennyire fontos a generál kivitelezőnek és persze a megbízónak is, mert anélkül elvileg nem zárhatnák le a projektet és nem vehetnék használatba az épületet.
Az AAA Plusz Kft rendkívül nehéz helyzetbe került azt követően, hogy a tavaly nyomott áron elvállalt üdülőfelújítási munkából több mint 20 millió forinttal adósai maradtak a közbeszerzéseken amúgy jól teljesítő kitömött nagyobb vállalkozások. 20 millió forint aprópénz a milliárdos árbevételű cégeknek, egy kicsi családi vállalkozásnak egy ilyen kintlévőség a végét is jelentheti.
A FŐTÁV üdülőnél hoppon maradt vállalkozók esete tökéletesen megmutatja, hogyan zajlik a játszma a körön belül eső építőipari cégeknél, és milyen veszélyekkel jár, ha valaki csak azért, hogy dolgozhasson, közéjük merészkedik és nem úgy ugrál, ahogy fütyülnek.
Az AAA Plusz Kft. képviselői lapunknak elmondták, abban a reményben vállalták rendkívül nyomott áron az üdülőfelújítást, mert a láncban felettük álló Green Dynamic Kft illetékesei további munkákkal kecsegtették őket. Úgy számoltak, hogy a teljeskörű átépítésért 70 millió forinttal valamivel az önköltségi ár felett lesznek és ha elégedettek a munkájukkal, hosszútávon jól járnak. Érdekesség, hogy az építőiparban tapasztalt szakemberek szerint erre a felújításra nem lett volna szükség, szemmel látható volt, hogy néhány évvel korábban újították fel az épületet. Bőven elég lett volna egy tisztasági festés, kiváltképp, hogy a főváros közműszolgáltató cégeit azért vonták össze, hogy spórolhassanak. Azt, hogy pontosan ki és mennyit tett zsebre, nem látni tisztán, mert az egyszerű nyaraló felújításra is cégpiramist építettek, négy cégen csorgatták át az arra megrendelő által kifizetett pénzt. Tették ezt úgy, hogy a láncban negyedik vállalkozás kivételével senki egyetlen kapavágást nem végzett a területen.
Pikáns, hogy ráadásul a balatonfenyvesi üdülő felújítására nem is írtak ki külön közbeszerzést, hanem beszuszakolták azt a FŐTÁV ingatlanjai összességét érintő eseti munkák keretszerződésébe.
Ahogy azt korábbi cikkünkben részletesen bemutattuk, a megrendelő, a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt a Szin-Ker Kft-vel szerződött, alájuk jött alvállalkozóként a Norton Vision Kft, akik pedig a Green Dynamic kft-nek passzolták tovább a projektet. A sor végén az AAA Plusz Energy Kft végezte el a munkát, a klímaszerelés kivételével mindent. Utolsó számlájukat, ami az utolsó rész teljesítés összege mellett a rendelt pótmunkákat is tartalmazta, a mai napig nem fizették ki. Sőt, utólag derült ki, hogy a területről való kizárásukat követően még anyagokat vásárolgattak a cégük nevében. Emiatt egyébként feljelentést is tettek a Fonyódi Rendőrkapitányságon.
Újpesten kiderült, mi az ára a sok nyertes közbeszerzésnek
Ugyanaz az építőipari vállalkozás újította fel hálából Trippon Norbert 200 milliós házát, hálából a zsíros munkákért, mint amelyikről tényfeltáró riportsorozatunk csütörtökön megjelent első részében írtuk meg, hogy generálkivitelezőként vitt el keretszerződés keretében egy munkát a főváros közműszolgáltató cégétől, amit végül egy alvállalkozói piramislánc alján egy kis családi vállalkozás végzett el ténylegesen. Azt a céget pedig nemes egyszerűséggel nem fizették ki a láncban felette szereplők.
Kollégáink az újpesti önkormányzat közbeszerzései és Trippon Norbert házfelújítása kapcsán folyamatban lévő büntetőügyből jutottak hozzá iratokhoz. A szerkesztőségünk birtokában lévő vallomásban M. Péter, a Motingatlan Kft. ügyvezető tulajdonosa azt állítja, a Szin-Ker Kft. ügyvezetője kereste meg azzal, hogy kamu számlát kellene kiállítani Trippon házának felújításához. A munkát nem kell megcsinálni, azt ők kell, hogy elvégezzék, cserébe az önkormányzattól kapott munkákért. Szó szerint ez áll a jegyzőkönyvben:
2020 közepe tájékán megkeresett S. András (SZIN-KER ügyvezetője– a szerk.), hogy ők nyertek pár „DK-s” vezetésű kerületben építési munkákat, és különböző pénzkifizetéseket kellene cserébe teljesíteniük politikusoknak s megkérdezték, hogy tudnék-e abban segíteni, hogy egy újpesti politikus lakásának felújítását legalizáljuk az általam kiállított fiktív számlákkal.
Négy fiktív számlát kellett összesen kiállítania összesen 18 millió forint értékben; ezzel papírozták le úgymond a Trippon feleségének nevén lévő ház felújítását. Trippon Norbert a felesége nevére kiállított számla összegét átutalta a Motingatlan Kft-nek. Ők felvették a számlájukról és készpénzben továbbadták a Szin-Ker-es S. Andrásnak.
Trippon Norbert a vallomás nyilvánosságra kerülése óta bujkál. Egyetlen gyenge kísérletet sem tett, hogy mondjon valami érdemit a felmerülő kérdésekre. És érdekes módon a Szin-Ker is mélyen hallgat. Napokkal ezelőtt elküldött írásbeli megkereséseinkre, sem a BKM, sem a Szín-Ker, sem a Norton Vision Kft, sem a Green Dynamic Kft nem válaszolt. Mindössze néhány több mint különös reakció történt. Facebookon jelentkezett be egy “követéssel” egy olyan szereplője az ügynek, aki a nekünk nyilatkozó vállalkozók szerint amolyan verőlegény volt, de hivatalosan egyik céghez sem tartozik. És bejelentkezett egy ügyvéd is, aki arról próbált bennünket győzködni, hogy nem kéne piszkálni ezt a dolgot…
Ezért aztán a továbbiakban még mélyebbre piszkálunk!
Első körben a Szin-Ker-nél maradva most megmutatjuk, honnan ömlenek még százmilliók, összességében milliárdok a vallomás szerint Trippon házát hálából felújító céghez. BKM, Újpest, Újbuda, Kispest, II., XIII. kerület… és még tovább is van. Vegyük szépen sorra mindet.
A BKM-nél mindent vitt a Szin-Ker, de szerepelt a közbeszerzésekben a Norton Vision is
A közbeszerzési értesítőt fellapozva kitűnik, hogy a balatonfenyvesi üdülőfelújításra is leszerződő generál kivitelező gyakorlott tender bajnok. 2019 óta csak úgy dőltek a nyertes tenderek elsősorban a baloldali vezetésű önkormányzatoktól. A leggyakoribb megrendelőjük Újbuda, de felsorakozik mellette Kispest, Újpest, a második kerület, Óbuda illetve a főváros önkormányzata tulajdonában álló cégek is.
A közbeszerzési értesítőből az is kitűnik, hogy a Szin-Ker és a Norton jól megfér egymás mellett a piacon, a közbeszerzésekben is. Gyakori jelenség, hogy mindketten indulnak ugyanazon a közbeszerzésen. A balatonfenyvesi FŐTÁV üdülő felújításán történtekből arra lehet következtetni, hogy a gyakorlat az, aki nyer, a másik bemegy alá. Ez erőteljesen kartellezésre hajazó jelenség. További megjegyzendő, hogy a Szin-Ker nem egyszer úgy a legjobb ajánlatot adó, hogy rövid időn belül már módosítják is a szerződést és megtoldják az elnyert összeget.
A FŐTÁV Zrt még 2020-ban írt ki közbeszerzést általános építészeti munkákra a hozzá tartozó ingatlanokon, júliusi szerződéskötéssel. A 299 milliós keretösszeg épületgépészetet, burkolást, festést foglalt magába. A közbeszerzést a Szin-Ker Kft nyerte.
A fővárosi közgyűlés határozata alapján a következő évben, november 5-i hatállyal megtörtént a fővárosi közszolgáltató cégek összeolvasztása egyben a FŐTÁV BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt-vé. Ezt követően már a BKM Zrt írta ki az általános keretszerződésre vonatkozó közbeszerzéseket, egyre magasabb összeggel, amit rendre a Szin-ker Kft vitt.
A 2021-ben az FKF telephelyein tartalmaz az eljárás keretszerződésben építési munkákat 299 milliós keretösszeggel, amit később 305 millióra bővítettek. A nem nyertes pályázók között a Norton Visiont is ott találjuk. Egy évre rá, 2022-ben ismét kiírt a BKM építési munkákra, keretszerződés keretében egy közbeszerzést, ugyancsak 299 millió forint összeggel, amit ugyancsak a Szin-Ker Kft nyert el. A közbeszerzést később inflációra hivatkozva módosították 343 millió forintra. 2023-ban már előre felfelé kerekítettek és egyszerűen “BKM telephelyein eseti jellegű építési munkák” címen kiírt közbeszerzés értékét már félmilliárdban határozták meg, amit el is nyert mondhatni szokás szerint a Szin-Ker Kft. Ezt a szerződést is módosították, ezúttal arra való hivatkozással, hogy a megrendelő további munkát, szolgáltatást kíván rendelni a nyertes pályázótól. Az 500 millióból ripsz-ropsz 574 millió lett.
Mindez összegezve azt jelenti, hogy Karácsony Gergely alatt csak a közműszolgáltatók 1,5 milliárd forintot osztottak ki ennek az egy cégnek, kisebb építési, korszerűsítési munkákat tartalmazó keretszerződésekre.
Érdekesség, hogy még 2021 júliusában, tehát az összeolvadás előtt néhány hónappal, amikor arról a közgyűlési határozat már megszületett, a FŐTÁV még egy közbeszerzést kiírt ugyan csak a telephelyein, ingatlanjaiban eseti építési, szerelési munkákra, 299 milliós keretösszeggel, amit viszont a Norton Vision Kft nyert el. Nem a teljes keretösszegre, hanem 188 millió forintra szerződtek. A második legjobb ajánlat a Szin-Keré volt.
A Norton-Vision Kft egyébként összesen három közbeszerzést nyert, kettőt 2019-ben a János Kórháznál, illetve 2021-ben a FŐTÁV-nál.
2019 és 2023 között milliárdokat kaszált a Szin-Ker közbeszerzéseken
Kifejezetten kedvező volt az elmúlt 5 év a Szin-Ker Kft-nek, a közbeszerzések terén mindenképpen. A BKM-től kapott több százmilliós keretmegállapodások mellett sorra kapta a munkákat a szocialista Örsi Gergely által vezetett 2. kerülettől, a DK-s László Imre vezette Újbuda önkormányzatától és volt szerencséjük a szocialista Gajda Péter vezette Kispesten és a szintén szocialista vezetésű 13. kerületben is. Míg a momentumos Déri Tibor vetette Újpest a BMK-hez hasonló keretszerződést adott közbeszerzésen a cégnek.
Elég gyakori mellesleg, hogy a legkedvezőbb ajánlattal nyerte el a Szin-Ker az adott közbeszerzést, majd rövid időn belül már emelték is az árat és szerződést módosítottak. Az alábbiakban csak a 2019 után elnyert jelentősebb közbeszerzéseiket vettük lajstromba:
- A II. kerületben elnyerték az a rendelőintézet felújítását 294 millióért, az óvoda felújítását 650 millióért, valamint bérlakások felújítását 83 és fél millióért.
- Kispesten gyermekorvosi rendelő építési munkáit nyerték el, aminek 112 millió lett a vége.
- A 13. kerületben még folyamatban van egy közösségi tér és játszóház kialakítása 258 millióért.
- Újpesten Déri Tiborék százszázalékos önkormányzati tulajdonban lévő cége, az Újpesti Városgondnokság Kft. ellátási körébe tartozó épületek karbantartási, felújítási, javítási munkálatainak elvégzésére keretszerződéses közbeszerzést írt ki 290 millió forint értékben, amit a Szin-Ker Kft nyert.
- A legjobban a László Imre vezette Újbuda tömte ki a céget 5 év alatt hat nyertes közbeszerzéssel. Iskola bővítésre 50 milliós, lift építésre 124 milliós, bölcsőde kialakításra 252 milliós, orvosi rendelő felújításra 80 milliós szerződést kötöttek a Szin-Kerrel. Míg a kerület szociális foglalkoztatójánál is nyertek két közbeszerzést, alapellátási centrumnál építési munkákra, aminek a módosítás után 77 millió lett a vége, valamint pavilonok felújítására további 45 milliót.
Összeadtuk, 2019 óta a fenti közbeszerzések mekkora összeget tesznek ki.
Nos a fővárosi önkormányzat közműszolgáltatójával összeadva a végösszeg 3,8 milliárd forint plusz ÁFA. És maradjunk annyiban, hogy voltak más nyertes közbeszerzéseik is…
10 milliárd bevételből 5 év alatt még 50 millió adót sem fizettek
Kíváncsiak voltunk, hogy egy közbeszerzéseken ilyen remekül teljesítő cég milyen gazdasági potenciállal rendelkezik és hogyan teljesített az elmúlt években. Ehhez az Optent hívtuk segítségül. Az elektronikus cégadatbázis szerint egy kis családi vállalkozásról beszélünk, amit 2014-ben alapítottak, s amit apa-fia tulajdonolnak és vezetnek. Az építési kisvállalkozás 2019 és 2022 között (ez az utolsó elérhető nyilvános adat) 10 milliárd forint nettó árbevételt könyveltek el. 2022 volt kimagaslóan a legjobb évük. Ekkor 3,7 milliárdos nettó árbevételt értek el, ebből az adózás előtti eredmény viszont már a félmilliárdot sem érte el. Ugyan eszközállományukat félmilliárddal bővítették, és a kötelezettség soron is megjelenik egy 550 milliót meghaladó összeg, de az adózási kötelezettségként megállapított mindössze 5 millió forint, így is kissé kevésnek tűnik…
A korábbi években 1 és 2 milliárd között mozgott az éves bevételük. Ebből az eszközállomány csak 2022-ben haladta meg az 12 milliárdot. Céltartalékba is csak 2021-ben tettek el 21 milliót. Az adófizetési kötelezettség soron 2021-ben szerepel a legmagasabb összeg: 13 millió forint.
Riportsorozatunk következő részében megmutatjuk, hogy egy több mint jutányos bérleti szerződéshez is hozzájutottak DK-s kerületben a fiúk. Az önkormányzati tulajdonában lévő ingatlanban működtetett menő bisztróban azóta az amúgy építőipari vállalkozóink Gréczy Zsolttal szerveznek kultúresteket.
És be fogunk mutatni egy vizsgálati anyagot, ami rámutat, súlyos problémák vannak a Szin-Ker által elnyert munkákkal. A pénzeket felvették, de a szerződésekben szereplő munkák nagy része egyáltalán nem is teljesült.
Folytatjuk!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS