A felhergelt hallgatók a kancelláron, azaz áttételesen a kormányon kérik számon a Zeneakadémia siralmas teljesítményét, holott az gazdaságilag rendben működik, Kotán Attila kancellár tehát hibátlanul ellátja a feladatát – mondta el a Hír TV Napi Aktuális című műsorában Csák János. A kulturális és innovációs miniszter ugyanakkor kiemelte: az egyetemmel kapcsolatos problémákat a hallgatóknak és az aggódóknak a rektor felé kellene megfogalmazniuk.
Csák János kifejtette: a Zeneakadémia az egyetlen olyan egyetem – legyen az modellváltott, egyházi vagy magán –, amellyel a Minisztérium nagyon nehezen képes csak együttműködni.
Tavaly egy olyan folyamat játszódott le, ahol egy bezárkózó, kicsinyes, szűklátókörű vélemény alakult ki a Zeneakadémián belül, és a rektorválasztás folyamatát megakasztották rágalmakkal
– mondta a miniszter, hozzátéve: ennek köszönhetően egy átmeneti rektor vezeti az intézményt, aki láthatóan nem tudja a Zeneakadémiát kordában tartani. Csák János kitért arra: egy modellváltott egyetemet a rektor vezet, és az a szenátus vagy testület, amelynek ő a szószólója. Az egyetemnek ugyanakkor van egy kancellárja, aki kizárólag a gazdasági ügyekért felel, hogy az adott intézmény például ne adósodjon el, mint az történt több esetben a korábbi időszakban. A kancellárt az állam nevezi ki. A miniszter kiemelte: Kotán Attila, a Zeneakadémia kancellárja az egyik legkitűnőbb szakember, az intézmény gazdaságilag rendben is van.
A hallgatók ugyanakkor a kancelláron kérik számon az oktatás, a kutatás minőségét, a nemzetközi reputációt, a tanári jelenlétet az órákon; ezek a problémák a rektor hatáskörébe tartoznak
– emelte ki. A miniszter elmondta: rengeteg aggódó levelet kap azoktól, akik a Zeneakadémia sorsát a szívükön viselik, hogy a komolyzenei szcéna vezető intézményének hanyatlását nem szabad engedni. Csák János ugyanakkor kiemelte: az államnak tiszteletben kell tartani egy intézmény autonómiáját és tiszteletben is tartja, annak ellenére, hogy olyan a Zeneakadémia vezetése, amilyen.
Mutassák meg, hogy mit tudnak, mert az intézménynek az oktatási, a kutatási és nemzetközi teljesítménye siralmas
– hangsúlyozta, nyomatékosítva: az teljes félreértés, hogy a Zeneakadémiának a szakmai, oktatási, tudományos és nemzetközi teljesítménye a kancelláron múlna.
Forrás: Hír TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS