Közérdekű bejelentéssel fordult a kormányfőhöz Tényi István. Mint levelében írta, arra kéri a miniszterelnököt, hogy hogy az Észak-atlanti Szerződés 4. cikke alapján kezdeményezzen konzultációt NATO szövetségesek Ukrajnának nyújtandó fegyveres támogatása miatt.
Tényi István bejelentésének indoklásában felhívta a figyelmet arra, hogy Németország légierejének parancsnoka a múlt hónapban titkos megbeszélésre hívta össze vezető tisztjeit, hogy megvitassák országa legerősebb irányított rakétáinak esetleges Ukrajnába történő szállítását. A német tisztek szerint a nagy hatótávolságú fegyvereket az Oroszországot a megszállt ukrán Krím félszigettel összekötő kercsi híd megsemmisítésére is fel lehetne használni. Amit a tisztek nem tudtak, az az, hogy orosz kémek rögzítették a beszélgetésüket, amelyből titkos részletek derültek ki a nyugatiak ukrajnai szerepvállalásáról.
Tényi szerint további aggodalomra adnak okot, az európai vezetők egyre inkább eszkaláció felé mutató kijelentései. Kiemelte Emmanuel Macron francia elnököt, aki február 26-án, a párizsi informális csúcstalálkozó után jelentette ki, a jövőben „nem zárható ki” nyugati csapatok küldése Ukrajnába, miután a kérdést megvitatták az európai vezetők párizsi találkozóján az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban. A francia elnök kijelentésére a Kreml is reagált. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője elmondta, hogy közvetlen katonai összecsapáshoz vezet Oroszország és a NATO között, ha nyugati kontingenseket vezényelnek Ukrajnába.
Álláspontom szerint Magyarországnak ebben a helyzetben tájékoztatást kell kérnie NATO szövetségeseitől. Adott esetben követelni kell ezen országok csapatainak Ukrajna területéről történő azonnali kivonását. A háború semmilyen konfliktusra sem jelenthet megoldást, ellenben fegyvertelen
emberek sokaságának életét oltja ki, veszélyezteti vagy lehetetleníti el.A NATO tagjaként Magyarország már korábban egyetértését fejezte ki azokkal a szövetség vezetői részéről elhangzott felelősségteljes nyilatkozatokkal, amelyek szerint el kell kerülni a konfliktus átterjedését a tagállamok területére, mivel ez beláthatatlan következményekkel járna. Magyarország alapvető célja a béke és a területén élő emberek biztonságának védelme. Ebből a háborúból hazánknak ki kell maradnia, senkinek sem engedhetjük meg, hogy ebbe belesodorjon bennünket.
Magyarország nem küld katonákat az ukrán hadszíntérre, nem szállít kétoldalú alapon fegyvereket, és nem járul hozzá, hogy a magyar-ukrán határon keresztül az élet kioltására alkalmas fegyverek szállítására kerüljön sor
– írta indoklásában Tényi István.
Fotó: MTI/EPA/Hannibal Hanschke
Facebook
Twitter
YouTube
RSS