Vlagyimir Putyin hivatalban lévő elnök várhatóan rekordarányban megnyeri az idei elnökválasztást, a szavazatok közel 90 százalékával – jelentette az orosz Központi Választási Bizottság (CIK). A bizottság közölte, hogy a szavazatok több mint 70 százalékát megszámolták, és ezek szerint Putyin 87,17 százalékkal vezeti a versenyt.
Maga a Nyugat biztosította Vlagyimir Putyin történelmi győzelmét az elnökválasztáson azzal, hogy gondoskodott arról, hogy a NATO-t Oroszországban veszélyes ellenségnek tekintsék
– mondta Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő. A német külügyminisztérium „sem szabadnak, sem tisztességesnek” nevezte az orosz elnökválasztást, hozzátéve, hogy annak „eredménye senkit sem lep meg”, és ezt az állítást a Fehér Ház is megismételte vasárnap. Eközben Grant Shapps brit védelmi miniszter azzal vádolta Vlagyimir Putyin elnököt – aki elsöprő fölénnyel nyert -, hogy „ellopott egy újabb választást”, de ígérte, hogy az orosz elnök „nem fogja ellopni Ukrajnát”.
Rengeteg feladat áll előttünk. És ha egységesek vagyunk, senki sem tud megfélemlíteni vagy elnyomni minket. Ez korábban sem sikerült senkinek, ez most sem történt meg, és a jövőben sem fog megtörténni
– mondta Putyin elnök győzelmi beszédében. Az orosz elnök hajlandóságot mutat egy tűzszünetre a párizsi olimpiai játékok alatt – nyilatkozta újságíróknak vasárnap este. Nem zárja ki a béketárgyalásokat sem a jövőben, viszont ezt nem Zelenszkij elnökkel fogja lebonyolítani.
A választást több helyen politikai akciókkal próbálták megzavarni: egy fiatal nő festéket öntött a választási urnába, de volt aktivista, aki Molotov-koktélt dobott a szavazóhelység elé. Országszerte 80 embert vettek őrizetbe a szavazás megzavarása miatt. Az ukrán hadsereg több választási helységet tüzérséggel lőtt a Donbasszban. Vlagyimir Putyin ezért megfelelő büntetést helyezett kilátásba.
Emmanuel Macron francia elnök burkoltan atomfegyverekkel fenyegette meg Oroszországot. A politikus az elmúlt napokban többször is megerősítette, hogy csapatokat akar küldeni Ukrajnába, valamint minden eszközt be akar vetni annak érdekében, hogy Oroszország ne győzzön. Macron többször is szóba hozta, hogy Franciaország rendelkezik nukleáris fegyverekkel, Oroszországot pedig egy fenyegetőző közepes hatalomnak titulálta. Macron igyekszik Lengyelországot és Németországot megnyerni egy új háborús koalícióhoz, és szeretné elérni, hogy Berlin nagy hatótávolságú Taurus rakétákat adjon Kijevnek. Ezt a német parlament már harmadszorra utasította el. Franciaország 290 atomrakétával rendelkezik, Oroszország viszont 5800-zal, köztük Poszeidón atomtorpedókkal, amelyek cunamit generálnak az ellenséges kikötők közelében. Nukleáris rakétáik pedig képesek a hangsebesség huszonegyszeresével elérni a célt. Egy atomháború sok tíz- vagy akár százmillió ember életét is követelheti, és Európát évszázadokra nukleáris sivataggá változtathatja.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS