A Fidesz európai parlamenti (EP-) delegációja nem támogat és nem szavaz meg olyan javaslatot, amely veszélyezteti az európai gazdák megélhetését és a biztonságos és minőségi élelmiszer-termelést Európában – jelentette ki közös közleményben Győri Enikő és Schaller-Baross Ernő, a Fidesz két EP-képviselője csütörtökön.
Az MTI-hez eljuttatott közleményükben a képviselők arról tájékoztattak, hogy az EP Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága (INTA) az intézményközi tárgyalásokat követően jóváhagyta, hogy Ukrajna vámok és mennyiségi korlátozások nélkül hozhassa be az unióba termékeit még egy éven át. Úgy fogalmaztak: az Európai Parlament illetékes szakbizottsága újra cserbenhagyta a gazdákat.
Győri Enikő kijelentette: a parlamenti tárgyalódelegáció nem tudta tartani azt, amire a múlt heti plenáris EP-ülés felhatalmazta. A mandátumuk arra szólt, hogy az ukrán búzára is vonatkozzon az a biztosíték, hogy túlzott behozatal esetén automatikus védintézkedések lépjenek életbe. Azt a javaslatot sem védték meg, hogy ne csak a háborús évek behozatali mennyisége legyen viszonyítási alap a védintézkedések aktiváláshoz, ugyanis – mint emlékeztetett – ekkor már jelentősen megugrott az import.
Schaller-Baross Ernő kiemelte: az európai gazdálkodók jövedelme az elmúlt időszakban a töredékére csökkent, az így kialakult helyzet pedig számos mezőgazdasági vállalkozást az összeomlás szélére juttatott.
Az EU a versenyképesség helyett az önfeladást választja, kiszolgáltatva az európai gazdákat egy eltorzított piaci működés teljesíthetetlen elvárásainak
– fogalmazott. Az EP-képviselők közölték, hogy a javaslatot a baloldal az Európai Néppárt (EPP) többségének támogatásával erőltette át a szakbizottságban.
A Fidesz európai parlamenti (EP-) delegációja nem támogatta, és a jövőben sem szavaz meg olyan javaslatot, amely veszélyezteti az európai gazdák megélhetését és a biztonságos és minőségi élelmiszer-termelést Európában
– szögezték le. Tájékoztattak továbbá, hogy az EP Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága annak ellenére tűzte napirendjére a szavazást, hogy az Európai Unió Tanácsa úgy döntött, elhalasztja szavazását az intézményközi tárgyalás szövegéről.
Az EP illetékes szakbizottságának meg kellett volna várnia a tanács hivatalos levelét, és csak azután szavazhatta volna meg a kompromisszumos szöveget. Az EP szakbizottságának eljárása felháborító
– tették hozzá a Fidesz EP-képviselői.
Az Európai Unió a szolidaritás jeleként 2022 júniusában egy évre felfüggesztette az ukrán behozatalra vonatkozó vámokat és mennyiségi kvótákat, amit aztán 2023-ban további egy évvel meghosszabbított. Bizonyos ukrán agrártermékek elárasztották az Ukrajnával határos tagállamokat, komoly piaci zavarokat okozva. Az Európai Bizottság 2023 májusában négy és fél hónapra szolidaritást vállalt a határ menti öt tagállammal – Magyarországgal, Lengyelországgal, Szlovákiával, Romániával és Bulgáriával –, és engedélyezte az ukrán búza, kukorica, napraforgó és repceolaj importtilalmát ezen országok területére. Ezt az intézkedést végül szeptember 15-én Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egyoldalú döntéssel feloldotta. Válaszul Magyarország, Lengyelország és Szlovákia egyoldalú importtilalmat vezetett be, hogy megvédje gazdáikat. Az Európai Bizottság jelenleg újabb egy évvel szándékozik meghosszabbítani az ukrán termékekre vonatkozó vámmentességet.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Balázs Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS