A Duna World műsorán ma este 21.40-től látható Stefka István filmje, A halál népbiztosa.
A halál népbiztosa rávilágít a kommunista elit történetének egy kevésbé ismert, szándékosan elhallgatott jellemzőjére, a harácsolásra is – jegyezte meg a film bemutatásának egy éves évfordulóján Balogh Gábor történész a PestiSrácok.hu kiadója által gyártott, Stefka István és Csurka Dóra által jegyzett A halál népbiztosa című dokumentum-játékfilm vetítése után.
Stefka István filmje Szamuely életútján keresztül eleveníti fel a Tanácsköztársaság és a vörös terror történetét. A film műfaját tekintve egyszerre játék- és dokumentumfilm. Szamuely életét és a 133 napos rémuralom alatti tevékenységét színészi játék keretében ismerheti meg a közönség, míg a Tanácsköztársaság eseménytörténetét történészi narráció vázolja fel. A két műfaj ötvözése tökéletesen kiegészíti egymást, így a filmben bemutatott Szamuely karaktere nemcsak az érzelmekre hat, de a néző a narratív részeken keresztül megismerheti a diktatúra történetét is
– méltatták 2022-ben a filmet. Szamuely Tibor és társai 1919. március 21-én a hatalmat magukhoz ragadva kísérletet tettek arra, hogy Magyarországon is bevezessék a kommunista diktatúrát. Bár uralmuk mindössze 133 napig tartott, így is féktelen rombolást hajtottak végre. Emberek tömegeit kínozták és gyilkolták meg. Herczeg Ferenc kortárs író úgy fogalmaz:
Soha addig Magyarország nem látta még kétes egzisztenciák rohamát, amit gróf Károlyi Mihály vezetett, miközben a nemzetet kiszolgáltatta a bolsevizmusnak.
Stefka István filmje, A halál népbiztosa az első olyan alkotás, amely a dokumentum-játékfilm kereteit segítségül hívva idézi meg Szamuely életén keresztül a proletárdiktatúra időszakát.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS