Ismételten ordas nagy hazudozásba kezdett David Pressman. Az USA budapesti nagykövete ezúttal az energiaellátás kapcsán tett közzé egy videót a nagykövetség hivatalos oldalán, amelyben szemenszedett hazugságokkal próbálja ismét „Putyin-barátnak” beállítani a magyar kormányt. Persze, ismét olyan országokkal példálózva, akik tulajdonképpen ugyanúgy állnak az orosz energiahordozókhoz, mint mi, de kormányaik jobban megfelelnek az amerikai demokraták érdekeinek.
Ismét hazudott az amerikai nagykövet. A diplomáciai képviselet a hazai és európai energiapolitikát elemzi a Facebookon közzétett hatásvadász videójában, amely nem szenved hiányt a különböző drámai kép- és hanganyagokban. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter állításával indítanak, miszerint az orosz gáz nélkül nem lehetne biztosítani Magyarország energiaellátását, majd külföldi ellenpéldákat sorol: Csehországot, Lengyelországot és Bulgáriát, amelyek szerintük „jelentősen csökkentették” az orosz gáz importját 2023-ban − írja a Magyar Nemzet. Az az apróság már kimaradt a videóból, hogy míg a tavalyi év nagy részében tényleg szinte leállt az orosz gáz csehországi importja, a Reuters ugyanakkor emlékeztetett: Prága az év végén ismét nagyobb mennyiségben kezdett el vásárolni az oroszoktól.
A magyar kormány az orosz energiafüggés növelése mellett döntött… bármi áron
− állítja a videó, amely ezt baloldali hírportálokról vett, hónapokkal vagy évekkel ezelőtti, ellenzéki lapokból kölcsönzött szalagcímekkel „bizonyítja”.
Csak a magyar politikai vezetés döntött úgy, hogy orosz energiafüggésben tartja az országot
− vádaskodik tovább a nagykövetség videója. A magyar kormány célja ezzel szemben valójában a gázbeszerzés diverzifikálása. Szijjártó Péter külügyi tárcavezető egy korábbi Facebook-bejegyzésében péládul az azeri gáz fontosságát emelte ki.
Történelmi nap közeleg a magyar–török energetikai együttműködésben április elsején, ugyanis megkezdődik a földgáz szállítása Törökországból Magyarországra. A szerződés értelmében a következő hónapokban 275 millió köbméter földgáz érkezik, ezzel néhány napon belül Magyarország lesz az első olyan, Törökországgal nem szomszédos ország, ahova Törökország földgázt exportál. Törökország eddig is fontos szerepet játszott a magyar energiaellátás biztonságában, de ez idáig „csak” tranzitútvonalként, mostantól azonban már forrásországként is
– írta a minap Oroszországba látogató miniszter a közösségi oldalán.
Az Európai Unió adatai szerint 2020-ban az uniós tagállamok többségében az energiaimport-függőség mértéke 16 országban haladta meg az ötven százalékot. A legmagasabb függőségi aránnyal jellemezhető államok Málta (98 százalék), Ciprus (93 százalék) és Luxemburg (92 százalék) voltak. A legalacsonyabb értékeket Észtország (11 százalék), Románia (28 százalék) és Svédország (34 százalék) mutatta fel. Magyarország függősége 0,9 százalékponttal alacsonyabb volt az EU27 átlagánál, ezen értékkel az uniós középmezőnyben helyezkedünk el.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS