Végleg elmúltak a régi idők, és nem is térnek már vissza. Törődj bele, hogy szekuláris világban élünk, és a mai modern életünkben ez nem is lehetne másként. Biztos sokszor hallottad már ezt a szöveget, ha egyetértesz vele, ha nem. És te is elhitted, ugye? Csakhogy a keresztényellenes és a szekuláris nem ugyanazt jelenti, márpedig a nyugati világban a szekularizáció csupán addig fontos, amíg a kereszténységet kell háttérbe szorítani, amíg a keresztény hagyományokat kell megtagadni. Ha az iszlámról van szó, akkor dehogyis van itt szekularizáció, kérem, akkor diverzitás van, meg befogadás, meg sokféleség, meg az összes ilyen cukrozott nyálas woke ömlengés.
Mindenekelőtt nézzük meg együtt a fenti videót, hogy mindenki hangulatba jöjjön! Én már láttam, de nem gond, megnézem újra, mert nem lehet betelni ezzel a paradigmaváltó eseménnyel, hogy a progresszív Nyugat mégiscsak milyen elfogadó a mély vallásossággal.
Ez bizony az, aminek látszik. A müezzin hív imára az Anfield Roadon, a Liverpool stadionjában, amit Jürgen Klopp, a csapat menedzsere, a diverzitás befogadásának csodálatos gesztusaként osztott meg. Micsoda kontrasztban van ez azzal, hogy Neymart néhány éve félmillió euróval fizették le a Paris Saint Germainnél, hogy ne beszéljen nyilvánosan Krisztusról és a keresztény hitéről!
Klopp egy jó edző, sőt a Barcelona és a spanyol válogatott tikitaka korszakát leváltó gegenpressinget nagy sikerrel alkalmazó innovátor. A futball az ő asztala. Ennek megfelelően a Facebook-oldalának Reels-videói nem közéletről és véleményformálásról, hanem a játékosairól, a csapat, illetve a szurkolók és úgy általában a foci körüli kedves vagy érdekes mozzanatokról szólnak. Ebbe a körbe tulajdonképpen beférhetne ez a videó is, hiszen éppen most ért véget a ramadán, és ugyan kinek fájna, ha tesznek egy ilyen gesztust a klub muzulmán játékosai és akár szurkolói felé? Csak hát olyannyira az ilyesminek az ellenkezőjéhez lettünk hozzászoktatva, hogy kilóg a lóláb. A vallási megnyilvánulásokat, sőt gesztusokat gyakorlatilag a politikai állásfoglalások közé száműzte a nyugati világ liberális közfelfogása:
Tartsd meg magadnak, ne hangoztasd, ne téríts, nehogy bárkinek megbántsd vele az érzékenységét!
Európa keresztényei pedig kénytelen-kelletlen beilleszkedtek ebbe, belátva, hogy hiába a kereszténység építette föl ezt a földrészt, kisebbségbe kerültek a szekularizált tömegekhez képest. Megszűnt a társadalmi hátszél, megszűnt a kereszténység kulturális hegemóniája, hiszen Európa már nem vallásos. Legalábbis így tudtuk, mert ezt hazudják nekünk nagyon régóta.
Aztán időnként kiderül, hogy megvan az a hátszél, csak azt már a vallástalan tömegekhez, sőt a keresztényekhez képest is kisebbségben lévő iszlám kapja meg Európában.
Nem lenne okunk felszisszenni, ha a kereszténységet nem hurrognák le álszemérmesen, és Európa úgy viseltetne vele szemben, mint aminek a létét, a gondolkodását, az értékrendjét és az életmódját köszönheti. Ez azt jelentené, hogy nem kötelező vallásosnak lenni,
ám egy olyan földrészen, ahol minden téglából és minden kulturális építményből a kereszténység árad, ott jár neki a társadalmi elsőbbség.
A társadalmi elsőbbséget viszont Európában is nyilvánvalóan az iszlám kapja meg valamiért. Ezt nem ennek a kis videónak a megléte bizonyítja, hanem másfajta videóknak a hiánya a világ első számú bajnokságában. Nem láttunk videót arról, hogy például nagyszombat délelőttjén egy templomi kórus zsoltárokat énekelne valamelyik nagy futballklub stadionjában. Vajon mit reagálna ilyen kérésre a Liverpool? Lelkendezne bárki, hogy milyen szép gesztus a sokszínűség elfogadására? Vagy eszébe se jut senkinek ilyet indítványozni, mert pontosan tudja mindenki, hogy hülyének néznék érte? Kivéve, ha egy müezzint szeretne felléptetni, mert az persze rögtön egészen más.
És akkor még jóhiszeműek vagyunk, hiszen kérést feltételezünk, nem pedig azt, hogy az egész akció valami szuperbefogadó PR-felelős ragyogó ötlete volt a klubnál.
Ez sem valóságtól elrugaszkodott felvetés az álszent módon térdelgető Premier League-ben. A ramadán alatt, sötétedéskor megszakították a meccseket egy ivószünetre (a Bundesligában szintén), ha volt muzulmán játékos a pályán, hogy megtörhesse a nappal az ivásra is kiterjedő böjtöt. Az operatőrök pedig olyan tolakodóan képesek kamerázni ilyenkor Mohamed Szalahot, hogy néha már a játékosnak is kényelmetlen, a rendező meg persze el nem mulasztaná mutatni, hogy
nézd, te buta, szekularizált európai, nézd, hogy az iszlám kedvéért milyen rugalmasak vagyunk!
Ezzel sem a muzulmán játékosok iránti rugalmasság a baj, hanem az egyoldalúság. Ugyanez a futballtársadalom és vezetés, amely gondosan ivószünetet intéz a muzulmán focistáknak, és áhítattal kamerázza őket a vallásuk szabályainak betartása közben, magasról tesz a valószínűleg jóval több keresztény focistára. Természetesen a nagyhéten, sőt húsvétvasárnap is voltak futballmeccsek, az angol ligában karácsonykor és Újév napján is. Pünkösdkor is lesznek. Amelyik focistának ez gondot okoz, az döntse el, hogy mi a fontosabb, a foci vagy a vallása! Így megy ez itt Európában, ahol a szekularizációra oly’ büszke a modernitás, ám az egyenlő bánásmódot még nem sikerül jól elénekelni a stadionokban sem…
Facebook
Twitter
YouTube
RSS