Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyekért felelős svéd biztosa leszögezte: azok az EU-tagállamok, amelyek nem vezetnék be az Európai Parlamentben szerdán elfogadott új uniós migrációs paktumot, jogi eljárással számolhatnak – írta meg az Euronews, amit a Mandiner szemlézett.
Minden tagállamnak be kell vezetnie. Ha nem tesz így, a Bizottság természetesen elindítja a kötelességszegési eljárást. De nagyon meg vagyok győződve arról, hogy a tagállamok el fogják fogadni a paktumot most, igen gyorsan
– figyelmeztetett a belügyi biztos. Az új migrációs paktum a jogalkotók szerint megoldást jelent az Európát egy évtizede sújtó migrációs válságra. A tagállamoknak vagy a menedékjogot kapott migránsok befogadásával, vagy az ezzel járó költségek finanszírozásával kell hozzájárulniuk a válság kezeléséhez; a migránsokat az ígéretek szerint jobban fogják szűrni az EU határainál, a menedékjogot nem kapókat pedig igyekeznek majd gyorsabban visszatoloncolni hazájukba. A migrációs paktumot mind jobboldalról, mind baloldalról sok kritika érte, és az Európai Parlamentben is a legtöbb pártcsaládon belül megosztottan szavaztak róla. A tagállamok közül Magyarország és Lengyelország is ellene van az új migrációs paktumnak.
Ez a tagállami szuverenitás súlyos megsértése
– kommentálta a döntést Kovács Zoltán, a magyar kormány nemzetközi szóvivője. De Donald Tusk, Lengyelország új miniszterelnöke is tiltakozik ellene.
Meg fogjuk védeni Lengyelországot a relokációs mechanizmussal szemben
– szögezte le Tusk, az évente 30 ezer migráns kötelező elosztásáról szóló határozatot kritizálva.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS