2019-ben a régi szoci bekötésű erőműigazgató, Péterffy Attila a csapatával azzal az ígérettel vette át Pécs vezetését a ciklus elején, hogy pártok felett álló, szakértő munkával majd ők teszik rendbe a baranyai megyeszékhelyet. Ehhez képest nem történt más az elmúlt években, mint az ’50-es évek káderpolitikájának és pénzosztó módszereinek újraélesztése. Puch László, egykori MSZP-pénztárnok birodalma rátette a kezét a városra. A szoci haverok, családtagok és cégérdekeltségek mindenhol ott vannak: a hivatalban, az önkormányzati cégekben és más zsíros pozíciókban, a közbeszerzésekben és más városi szerződésekben, sőt, még az önkormányzati lakásosztásban is. Az Akta riportjában a Pécs városát irányító baloldali frakcióból kilépett politikusok szólalnak meg – volt DK-s alpolgármester, jobbikos képviselő és a momentumos csapat 2019-es kampányfőnöke –, akik ma már a pénzszivattyú után nyomoznak.
„Annak idején, a kampányban azt ígértük, hogy a várost okosan és nem okosba fogjuk vezetni. Ennek a valóságban éppen az ellenkezője történik. Pécs városa pedig a pártok martaléka lett” – erről beszélt Az Aktának Bognár Szilvia, korábbi pécsi DK-s alpolgármester, jelenleg a Tiszta Kezek frakció vezetője. Bognár Szilvia sorsa akkor pecsételődött meg, amikor a ZSÖK – Zsolnay Kulturális Nonprofit Kft. ügyvezetőjének kinevezéséről döntöttek, és nyíltan szembe mert menni szakmai álláspontja alapján azzal, hogy a kulturális tapasztalatokkal nem rendelkező marketingest, Bleszity Pétert nevezzék ki. Az érvek mit sem számítottak. Bleszityet csak kinevezték, aztán egy év múlva leszedték. De ez már nem állította meg a folyamatokat, amelyek a Pécset vezető frakció széttöredezéséhez vezettek.
Elkezdtek kinyílni a szemek
Hencsei Zsolt, aki a Jobbikból került amolyan elsőbálozóként a testületbe, két év után már világosan látta, hogy a tudásukra, szakértelmükre, sőt, az érdemi munkájukra valójában nincs szükség. Egy dolog kell: hogy amikor kiadják a vezényszót, nyomjanak “igen” gombot.
Számtalanszor kértem, hogy hívjunk össze egy frakcióülést, beszéljük át a sajátjainkkal a napirendi pontokat, legalább a fontos ügyeket, de ez egyszer nem történt meg. A több száz oldalas dokumentumokat nem volt lehetőség időben tanulmányozni, megvitatni. Mindenkinek az volt a célja, hogy amire kell, mindenki igent nyomjon és akadály nélkül menjenek azok a dolgok, amiknek át kell mennie
– mondta az Aktának Hencsei Zsolt. Vélhetően azért, hogy ne is akadékoskodjanak, a képviselőket feltérképezték. Bognár Szilvia, a Tiszta Kezek frakcióvezetője arról mesélt, hogy 2020-ban valakik felbontották a családtagjaik lezárt borítékban leadott vagyonnyilatkozatait.
Akkor árazták be a képviselőket, hogy kinek milyen anyagi háttere van, kinek van kölcsöne. Már pontosan tudták, kiket milyen ajánlatokkal lehet, érdemes megkeresni
– fogalmazott.
Főnyeremény volt a pandémia a mutyistáknak
De más módszer is volt. A pandémia alatti rendkívüli jogrendet ugyanis minden jel szerint visszaélésekre használták. Az Aktának nyilatkozó képviselők meglátása alapján olyan előterjesztések, kinevezések mentek át akkor, amik a közgyűlésen biztosan fennakadtak volna. Így neveztek ki például szocialista alpolgármestert megfelelő támogatottság nélkül, vagy a kommunikációért felelős cég ügyvezetőjét. A helyi sajtó onnantól fogva Péterffy propagandakiadványává silányult, amelyben a konstruktív ellenzék nem szólalhat meg.
A káderpolitika, mint mondják, az ötvenes éveket idézi. Hogy csak néhány érdekes pozíciót említsünk, amit a sajátjaiknak osztottak:
- Török Ottó, korábbi óbudai szocialista polgármesterjelölt (!) a pécsi önkormányzat sportügyi biztosa 1 milliós fizetéssel, úgy, hogy egyes sportklubok össztámogatása nincs ennyi évente
- Máté János, a Pécsi Stop című szocialista propagandalap tulajdonosa a Pécsi Sport Nonprofit Zrt. vezérigazgatója
- A Kőhegyi István volt szocialista országgyűlési és önkormányzati képviselőhöz köthető Szabó Szilárd a Vagyonhasznosító igazgatója volt sokáig, bruttó 3 milliós fizetéssel, ha a bónuszjuttatásokat is hozzászámoljuk
- Bodnár Imre volt MSZP-s képviselőjelölt vezeti azt az ügyvédcsapatot, amely csak 2019 és 2021 között 603 millió forintot számlázott a pécsi önkormányzatnak és cégeinek
- A Puch Lászlóhoz köthető Publicus Intézet több tízmillió forint értékben nyert Pécsett közbeszerzéseket, kvázi Pulaiékat Pécsről finanszírozzák
Mindent a haverok visznek
Érdemes alaposabban megvizsgálni a pécsi közbeszerzéseket is, amelyekben rendre ugyanazok a cégek tűnnek fel nyertesként. Csak néhány példa az utóbbi 5 évből:
- Baranyai-Házépítő Építőipari és Szolgáltató Kft: 11 közbeszerzés
- Géplak Kereskedelmi és Szolgáltató Kft: 6 közbeszerzés
- G-Plan Építő Kft: 10 közbeszerzés
- Hydro Property Kft: 4 közbeszerzés
Nagyobb botrányt váltott ki, amikor a fenti cégek egyikét, a Baranyai Házépítő Kft-t úgy fizették ki egy munkáért, hogy azt el sem végezte.
A “pécsi polip”
Természetesen a pécsi polip csápjai az ingatlanügyletekben is megjelennek. Ezek közül mostani riportunkban (egyelőre csak érintőlegesen) a Mandulás Kemping–Bőrklinika ügyletre térünk ki. Az az egyik kiemelt büntetőügy a tucatnyiból, ami az önkormányzat érintettségével zajlik.
Az anno Puch-birodalomnak kiprivatizált Mandulás Kempingben luxuslakóparkot szerettek volna építeni, amit akkor széleskörű összefogással helyi politikusok és civilek megakadályoztak. Amúgy emiatt az ügy miatt vadászták le aztán a mutyinak gátat vető bizottsági elnököt, a momentumos Topán Lászlót. Ha már a Mecsekben nem lehetett építeni, az addigra brutálisan lerohasztott területet elcserélték a belvárosi Bőrklinika épületére. Az értékbecslést egy volt szoci képviselő végezte. Nem elég, hogy ez szembetűnően összeférhetetlen a szintén szoci tulajdonos érdekkör miatt, még úgy is értékelték fel a Mandulás területét, mintha az építési terület lenne. Közben a zöldterület-megújítási program részeként ma már parkot készülnek ott létesíteni. Ebben a formában, mint beruházási terület, a Mandulás értéktelen.
A Momentum volt kampányfőnöke is kitálalt az Aktának
Erről Körömi Attila, volt önkormányzati képviselő, a Momentum 2019-es pécsi kampányfőnöke beszélt Az Aktának. Körömi Attila amolyan becsületbeli ügyként nyomozta ki a szerinte botrányos ingatlanpanama részleteit és feljelentéseket tett. Véleménye szerint nemcsak a jelentős értékkülönbözet miatt érte durva kár a várost. A Mandulásban hátrahagyott sitt, mocsok eltakarítása, a romos épületek bontása a szerződés szerint a Puch-birodalomhoz köthető tulajdonos, az Amandula Kft. kötelessége lett volna a szerződés szerint. Csak a mocsok eltakarítása, amit aztán mégis az önkormányzat fizetett, 20 millióba került eddig. A romos épületek eltakarításának költségét pedig megbecsülni sem lehet, amit jelen állás szerint szintén a pécsiek fognak kifizetni. A Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság nyomoz az ügyben, különösen jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés gyanújával.
Folytatjuk!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS