Az Európai Parlament által szerdán elfogadott úgynevezett migrációs paktum – amely valóban tartalmazza a külföldről irányított hazai baloldal által évek óta tagadott migránskvótát – súlyos beavatkozás Magyarország belső ügyeibe. Szuverenitásprobléma. Persze, várható volt, hogy a migránsbarát politikát még a választások be fogják tolni Brüsszelben. Mindezek ellenére elidegeníthetetlen jogunk, hogy külső politikai nyomás nélkül eldöntsük azt, hogy kiket engedünk be az ország területére, és kikkel akarunk együtt élni. A nemzeti konzultációban, a népszavazás eredményében és a Fidesz (programjának) győzelmében is burkoltan benne van, hogy mi már döntöttünk. A többség nem akar illegális migránstáborokat. Sem a fideszes, sem az ellenzéki szavazó.
Nem lassult le az illegális migráció
Az Orbán-kormány migrációról alkotott elutasító véleménye túlmutat a Fidesz szavazótáborán, azaz az ellenzéki szavazók jelentős része is azonosul vele. A népszavazás és minden közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy többen értenek egyet a kormány migrációs politikájával, mint amennyien a jobboldalra szavaznak.
Ez tanulság kellene, hogy legyen a baloldalnak. Ennek ellenére a Demokratikus Koalíció és a Momentum is beleáll – nyilván külföldi érdekcsoportok kérésére. Ez nem egyszerű megfelelési kényszer, ez megrendelés.
Pedig a helyzet – központi szabályozási kísérlet ide vagy oda – nem éppen rózsás.
Spanyolországban háromszorosára nőtt az illegális migráció, az olasz partoknál tűrhetetlen a helyzet, Ciprusra pedig most már nem „csupán” Törökország irányából, hanem Libanonból és Líbiából is érkeznek az ellenőrizhetetlen tömegek. Görögországba közvetlenül Tunézia, Marokkó, Líbia és Libanon felől is megindult a migránssokadalom. A bűnbandák pedig – a nemzetközi sajtó szerint – áttelepültek a boszniai és horvátországi határ térségébe.
Minálunk az idén már több, mint nyolcszáz illegális migránst fordítottak vissza, ami ugyan nem haladja meg a tavaly rögzített adatokat, de az elmúlt nyolc évet tekintve kiemelkedően magas szám.
Az illegális migráció tehát egyre csak növekszik. Nincs megállás, nincs lassulás. Az Európai Parlament által elfogadott paktum pedig – benne a kvótarendszerrel – meghívólevél lehet a jövőben. A központi szabályozás kiszámíthatóvá teszi a rendszert, ami megkönnyítheti azt, hogy rátaláljanak a működő utakra.
Az Európai Parlament által elfogadott paktum nem megoldás, hanem virtuális kísérlet arra, hogy az illegális migráció negatív hatásait a kampány alatt ellensúlyozzák.
Igazi látszatpolitika, ami könnyen a visszájára fordulhat.
De mi a valódi probléma a kvótával?
Nos, a válasz pofonegyszerű. Először is, ha már van kvóta, azaz vannak számok – tehát pontosan le lett fektetve, hogy melyik tagországnak mennyi menekültet kell befogadnia –, akkor annak arányain bármikor lehet változtatni. A módszerhez minden ország beleegyezése kell (ami természetesen most nincs meg), de a későbbi változáshoz már az uniós döntéshozatal más eljárásai is elegendőek lennének. Azaz, ha Magyarország megkapja felsőbb utasításra, hogy évente háromezer migránst kell befogadnia, akkor azzal kellene szembenéznie, hogy a számokon bármikor változtathatnak. Ezért is fontos az EP-választás, hisz olyan többséget kellene teremteni Brüsszelben, amelyben ez az eretnek gondolat fel sem merül.
Továbbá komoly kételyeket vet fel az a leendő gyakorlat is, hogy a tervezett kvótarendszer alapján kit jelölünk ki majd felelősnek arra, hogy osztogatni kezdje a migránsokat a különböző gazdasági helyzetben lévő tagországok között. Mert ha ezt a nagy befolyással rendelkező tagországok kezébe adjuk, vagy a Bizottság lesz erre hivatott, akkor bizony megjelenhet a mennyiségi elosztás mellett a minőségi válogatás is.
Németország például, amely az egyik legfontosabb célország, azt fogja mondani, hogy te maradsz, mert te mérnök, orvos, tanár vagy; te pedig mész Prágába, vagy Budapestre, mert vagy írástudatlan, vagy beazonosíthatatlan vagy.
Ami agyrém, de könnyen gyakorlattá válhat!
És végül, ami miatt a kvótarendszer ebben a formájában csupán politikai mellékcselekvés, nem pedig valódi megoldás, azon a kérdésre adott válaszon múlik majd, hogy ki fogja majd kényszeríteni azokat a migránsokat, akiknek Magyarország vagy Szlovákia jut lehetőségként, hogy tényleg itt is maradjanak?
Ez a fajta mechanizmus pedig szörnyű időkre emlékeztet. Emberválogatás…
Növekedni fog az illegális migráció
A paktum viszont megszületett és ebben a formájában – mondjuk ki –
a migrációs csomag tágra nyitja Európát az illegális migráció előtt.
A jelenlegi európai uniós liberális, baloldali, zöld és most már a néppárt kilúgozott részének politikája nem megállítani, hanem ösztönözni szeretné az illegális migrációt, amelynek mutatószámai további intenzív növekedést mutatnak.
Ezért is lesz élet-halál kérdés a júniusi EP-választás. Olyan többségre lesz szükség, amely leszámol ezzel a központi kísérlettel. Egyébként is: mindez szuverenitáskérdés egyben. Ne egy brüsszeli testület mondja meg, hogy kiket engedjünk be és kikkel éljünk együtt. Ez legyen minden tagország saját döntése. Mert így helyes.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS