Hivatali vesztegetés gyanújával a NAV Bűnügyi Igazgatósága folytatja le a nyomozást a “hídpénzügyben”, amelyet később egyesíthetnek is a Víg Mór és társai ellen különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt folyamatban lévő büntetőüggyel. Az Akta az utóbbi hetek legnagyobb vihart kavart botrányát fejtegeti. Bemutatjuk a Lánchidat felújító A-Híd Zrt-től a számlagyáros cégen át kifolyatott (netán visszaosztott?) 1,5 milliárd forint útját. Stábunk a Sunstrike Kft. mára egyértelműen fiktív székhelyét, és az új ügyvezetők értesítési címét is felkutatta, mindenütt kirámolt irodákat talált. Riportunkban Tarlós István korábbi főpolgármesterrel együtt vesszük górcső alá a még általuk megtervezett és a Karácsonyék által megvalósult projekt közti különbségeket, ami jól mutatja: egyértelműen a főpolgármester és köre biztosította a módosításokkal és a kivitelező cégnek kedvező feltételekkel, hogy volt miből kivenni a százmilliókat.
Kiváltképp szakmán belül megmosolyogtató, hogy minivideók gyártásával néhány hónap alatt másfél milliárd forintra lehet szert tenni, pláne szakmai háttér nélkül. Ha ez az összeg közpénzből vándorol valaki zsebébe, az már nem annyira vicces. Amiről eddig senki sem beszélt: a költségvetési csalással gyanúsított eltiltott ügyvéd számlagyárcége állítólag minivideókat készített a Lánchidat felújító A-Híd Zrt-nek, azok ellenértéke volta néhány hónap leforgása alatt, négy alkalommal átutalt összesen 1,5 milliárd forint. Az már csak hab a tortán, hogy mit ad Isten, az első utalás egy héttel a tenderbontást követően történt, tehát közvetlenül azután, hogy az A-Híd megkapta a projektet.
Mint ismert, a Lánchíd felújítása úgy lett 5 milliárddal drágább, hogy jelentősen szűkítették a projekt tartalmát. Kivették abból a villamosalagút és a Széchenyi tér felújítását. A jelentős, 10 milliárd körüli beruházást ráadásul csak elhalasztani lehetett, megspórolni nem. Átépítés nélkül ugyanis a villamosalagútban csak a régi villamosok közlekedhetnek, az új járműveknek a járat túl szűk – magyarázta Tarlós István Az Aktának. A korábbi főpolgármester arra is rámutatott, hogy teljesen érthetetlen, miért vállalt a fővárosi önkormányzat csaknem 3 milliárdos előleget, amikor ugyanaz a vállalkozó korábban a még bővebb tartalmú munkára is elfogadta, hogy 75 millió forint előleget kapnak meg a munka elkezdése előtt.
3 milliárd előlegből már lehetett osztogatni. Minivideók gyártására is. Másfél milliárdot, egy olyan cégnek, amelytől minimálisan utánanézve használt autót biztos, hogy nem venne az ember…
Az Akta a Sunstrike Kft. háza táján is alaposabban körülnézett. Riportunkban nemcsak azt mutatjuk meg, mit hagytak maguk után a Rómer Flóris utcában a néhány hete kipakolt irodákban, hanem azt is, hogy a cég új ügyvezetői is felszívódtak. Egyikük egy Koppenhágában élő férfi, akinek a kézbesítési címe a Sunstrike korábbi székhelyével megegyező, szintén Víg Mórhoz köthető cégtemető irodája, amit ugyancsak kirámolva találtunk. Víg Mór családtagjainak a nevén is kellemes kis céghálót találtunk a cégadatbázisban, olyan végelszámolás alá került cégeket, amelyek szinte mind ugyanarra a címre voltak bejegyezve. Akadt köztük olyan vállalkozás is, amelyik tavaly bővítette tevékenységi körét projekttervezéssel és előkészítéssel.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS