2004-ben Magyarország gazdaságilag igen, mentálisan azonban még nem volt készen az Európai Unióhoz való csatlakozásra – fogalmazott az Indexnek adott interjúban Medgyessy Péter. A volt szocialista miniszterelnök beszélt arról is, hogy szerinte van egyfajta kölcsönös tisztelet közte és Orbán Viktor között.
Magyarország húsz éves uniós tagsága alkalmával készített nagyinterjút az Index Medgyessy Péter volt miniszterelnökkel, aki elöljáróban arról beszélt: a gazdasági felzárkózás terén nem történt elegendő lépés, de lehetséges és megvalósítható ez a törekvés.
Ami lassabban megy, mint amire számítottam, az a mentális integráció, hogy érezzük az egymás iránti felelősséget, hogy szolidárisak legyünk, hogy együtt gondoljunk és együtt lépjünk. Ehhez pillanatnyilag akár a saját vágyainkból is képesnek kell lennünk visszavenni, hogy azok később sokszorosan teljesüljenek. A folyamatnak ezek a részei el-elakadoznak
– tette hozzá. Úgy vélte hazánk a csatlakozás pillanatában gazdaságilag fel volt készülve a tagságra, de mentálisan kevésbé. A volt miniszterelnök szerint az, hogy az Európai Unió vezetésével nem elégedett a magyar kormány, nem egyedülálló jelenség, ráadásul Brüsszelnek utóbbi néhány évben súlyos problémákat kellett kezelni.
Ugyanakkor ez egyáltalán nem vonja kétségbe azt, hogy az Európai Unióban a helyünk; az uniót segítenünk kell abban, hogy jó döntéseket hozzon. Ennek az ellenkezőjét a kritikusabb hangvétel és a propaganda eszközeit használva olykor nem túl ízléses kommunikáció ellenére sem Orbán Viktor, sem a kormánya nem állította
– tette hozzá. Medgyessy Péter szerint ugyanakkor az EU is követett el hibát, a migráció kérdésében ugyanis meglátása szerint a magyar kormánynak igaza volt. Brüsszel ráadásul a koronavírus-járványra sem volt felkészülve, ellenben az inflációt jobban kezelték, mint Magyarország. Kitért arra, hogy az EP-választás után az Európai Parlament és az európai vezetés pont abban az időszakban formálódik, amikor magyar elnökség lesz, így a magyar kormány közvetítő, egyfajta matchmaker szerepet játszhat. Ugyanakkor kiemelte: várakozásai szerint a Fidesz–KDNP-koalíció valószínűleg kevesebb szavazatra számíthat, mint az előző EP-választáson, miközben helyet követel magának a Magyar Péter-féle Tisza párt, akik akár négy mandátumot is elhozhatnak. Úgy látta, egyes pártok eljelentéktelenedhetnek, a jól szervezett Demokratikus Koalíció viszont meg tudja őrizni pozícióját.
Az MSZP szempontjából van egy olyan kockázata a szoros szövetségnek, hogy a Demokratikus Koalíció felfalhatja a pártot
– jegyezte meg, hozzátéve: az MSZP-ből már nem kérik ki a véleményét, de nem is tudna sok jót mondani. Elmondta: Orbán Viktorral is beszélgetnek olykor, de véletlenszerűen.
Van egyfajta kölcsönös tisztelet, vagy akár elismerés egymás irányába köztünk, de a miniszterelnök természetesen nem kéri ki a véleményemet
– fogalmazott. A volt miniszterelnök kitért az amerikai választásokra, amelyekkel kapcsolatban úgy fogalmazott:
nem tekintek nagy bizakodással Donald Trump esetleges győzelme felé. Trump NATO-ellenes, EU-ellenes, versenyellenes, csak az Egyesült Államok érdekeit nézi. A személyes kapcsolat Orbán Viktor és Donald Trump között ugyan jó, de az amerikai politikában ez csak kiegészítő, nem meghatározó tényező. Magyarország helyzetét is nehezítené egy Európától elforduló Egyesült Államok.
Forrás: index.hu; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS