“Az új generáció politikusai általában kiváló teljesítményt nyújtanak a közösségi médiában, reggeltől estig Facebook-posztokkal szórakoztatják önmagukat és a rajongóikat, szerintem azonban tévednek, ha ezt összekeverik a közéleti munkával és teljesítménnyel” – fogalmazott Lázár János a Demokratának adott interjújában. Az építési és közlekedési miniszter hozzátette, “a mai magyar politikában túl sok a blabla, és kevés a cselekvés. A cselekvésre kész és képes egyéniségek egyre inkább háttérbe szorulnak”. Úgy vélte, Magyarországot a térség kulcsállamává kell tenni.
Nagyinterjút közölt Lázár János építési és közlekedési miniszterrel a Demokrata hétfőn, amelyben a 2024-es választások tétje mellett szóba került egyebek mellett a vasúti szárnyvonalak bezárása, a Maxidubaj beruházás, Magyar Péter politikában való megjelenése valamint a politikai kultúra elcelebesedése. Lázár János újságírói kérdésre elöljáróban elmondta,
az idei önkormányzati és európai parlamenti választások tétje pedig a háború vagy béke, a marakodás vagy gyarapodás jövőképe.
Úgy vélte, az a „háborús gépezet etetése” Magyarország háborúba rángatásának a receptje, amelyet addig kell megállítani, amíg nem késő. Úgy vélte, nehéz kérdéseket vet fel Magyarország NATO-tagsága, hiszen, ha a nemzetközi szervezet úgy dönt, hogy beszáll a háborúba, az hazánkra nézve is kötelezettségeket fog jelenteni. A miniszter úgy vélte, Magyarország lojális, ám bizonyos értelemben kiszolgáltatott tagja. Kiemelte
a nemzeti érdek világos: nem a háborúra, igen a békére. Nem a gyengülésre és szétesésre, igen a gyarapodásra és a szövetségeink megerősítésére. Korunk magyar politikai elitjének ezért az a legnagyobb feladata, hogy kitalálja, miképp lehet ennek a politikának többséget szerezni itthon és Európában is.
Mint megjegyezte, a nyugati nagyhatalmak háborúpárti kormányokat és politikai többséget akarnak látni a nemzeti parlamentekben, ahogy az például Lengyelország esetében már megtörtént. Ennek volt az az eredmény, hogy
meg sem száradt a tinta az új lengyel kormány okmányain, már atomfegyverek telepítéséről beszélnek. A veszély tehát valós, nem szabad félvállról venni.
Lázár János az interjúban felidézte, egy magyar politikus alapvetően azért küzd, hogy a Kárpátoktól délre Magyarország legyen a térség legerősebb állama, ezt az alapvetést tekinti saját politikai krédójának is. Mint kiemelte, gazdasági értelemben az elmúlt 14 évben nagyon komoly előrelépést ért el Magyarország, 2010-hez képest gyengén fejlett országból közepesen fejlett országgá kezdünk válni,
amely politikailag a méretein túlmutató tekintéllyel és befolyással bír az európai, sőt a nemzetközi politikában.
Ugyanakkor kiemelte, időközben megváltozott a koordináta-rendszer, a világ átalakulóban van, ezért újra kell definiálni Magyarország helyét.
Meggyőződésem és politikai krédóm, hogy Magyarországot a térség kulcsállamává kell tenni. Aki Keletről Nyugat felé akar tájékozódni, kereskedni, együttműködést kötni, annak álljon érdekében ezt rajtunk keresztül tenni! Aki harmadik országként az EU-val akar üzletelni, mint például a kínaiak, azok Magyarországon keresztül akarják és tudják ezt megtenni: itt valósítsanak meg olyan pilotprojekteket, mint a Budapest–Belgrád vasútvonal, amely más országok számára is mintául szolgálhat.
Megjegyezte,
a történelmi léptékben gondolkodó politikusoknak nem az a dilemmájuk, hogy miként kapcsolódjanak az időnként már-már dél-amerikai szappanoperák színvonalát idéző vagy alulmúló politikai jelenségekhez. Ennél jóval nehezebb intellektuális föladvánnyal küzdenek.
A miniszter szólt arról is, jelenleg politikai versenyhelyzet van, amelyben a Fidesznek „össze kell szednie magát, és vissza kell szereznie az elveszített választói bizalmat”.
Ennek az országnak a békéjét és biztonságát a Fidesz tudja garantálni, mindenki más sunnyog ebben a kérdésben vagy éppen dollárcselédként viselkedik, és kiszolgálja a háborúban érdekelt nyugati erőcsoportok érdekeit
-fogalmazott. Ugyanakkor problémának nevezte, hogy az egész világ politikai élete celebesedik és egyre felszínesebbé, leegyszerűsítőbbé válik.
Az új generáció politikusai általában kiváló teljesítményt nyújtanak a közösségi médiában, reggeltől estig Facebook-posztokkal szórakoztatják önmagukat és a rajongóikat, szerintem azonban tévednek, ha ezt összekeverik a közéleti munkával és teljesítménnyel
-hangsúlyozta, hozzátéve,
a mai magyar politikában túl sok a blabla, és kevés a cselekvés. A cselekvésre kész és képes egyéniségek egyre inkább háttérbe szorulnak, így többnyire elmennek a gazdasági szférába. Tisztában vagyok vele, hogy kisebbségi, sőt régimódi álláspontot képviselek, de nem akarom magamat másnak mutatni, mint ami vagyok: nemzeti konzervatívnak. A fideszesek természetesen nem hibátlanok, de egy dologban megkérdőjelezhetetlenül jobbak, mint ellenfeleik: helyben és országosan is sokat dolgoztak közösségeik előrejutásáért. Nálunk nemcsak szöveg van, hanem tettek is – ezt még az ellenfeleink sem szokták elvitatni.
Végezetül szólt arról is,
meg kell nyernünk az ország többségét ahhoz, hogy megállapodást kössünk a szuverenitás fontosságáról, hogy mi magunk dönthessük el, mi lesz velünk. A többségnek pártolnia kell, hogy a szuverenitás legyen minden magyar politikusnak a hitvallása, hogy erre esküdjön és ezt képviselje. Ahhoz, hogy a XXI. századot megnyerjék a magyarok, mind egyet kell értenünk a szuverenitás fontosságában, és minden területen a nemzeti függetlenségért kell munkálkodnunk. Ha ezt az ország többsége elfogadja, akkor sikeres ország leszünk, ha pedig a többség feladja, akkor feloldódunk és eltűnünk.
A teljes interjú itt olvasható.
Forrás: demokrata.hu; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS