Őrizetbe vettek a georgiai belügyminisztérium munkatársai az ügyészséggel együttműködve hat embert, akik a gyanú szerint a “külföldiügynök-törvény” tervezete elleni tbiliszi gyűléseken zavargásokat szítottak – jelentette be csütörtökön a fővárosi rendőrség vezetője.
A belügyminisztérium és az ügyészség nyomozati intézkedések eredményeként hat embert vett őrizetbe rendőr megtámadása és idegen tulajdon megrongálása miatt – mondta el Amint Szulhan Tamazasvili sajtótájékoztatóján. Mint kifejtette, az egyik őrizetbe vett személy április 16-án egy gyűlésen tompa tárgyat hajított el, és azzal megsebesítette egy rendőr szemét. Egy másik őrizetes ugyanezen a napon megrongálta a belügyminisztérium járőröző rendőreinek szolgálati autóját. Május 1–2-án két gyanúsított a gyűléseken megrongálta a Közbiztonsági Igazgatási Központ térfigyelő kameráját. Május 1-jén egy másik őrizetes megrongálta a parlament kapuját, és követ dobott a törvényhozás épületének udvarára, amely eltalált egy belügyi tisztet. Ugyanezen a napon egy másik gyanúsított az Államvédelmi Szolgálat épületére felszerelt térfigyelő kamerában okozott kárt. A fogvatartottak ellen büntetőeljárás indult a hatóságok vagy közintézmény képviselőinek megtámadása és rongálás miatt. Ezek a bűncselekmények egytől hét évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetők.
Ellenzéki és civil aktivisták Tbilisziben április 15. óta tiltakoznak a “külföldiügynök-törvény” elfogadása ellen. A tüntetők több alkalommal összecsaptak a biztonsági erőkkel. A rohamrendőrök paprikasprayt és vízágyúkat vetettek be a parlament előtt tüntető tömeg oszlatására.
Május elsején a parlament második olvasatban hagyta jóvá a törvénytervezetet. A jogszabályt ellenzi Szalome Zurabisvili államfő, az ellenzék és nyugati diplomaták, akik úgy vélik, hogy akadályozza a köztársaság európai uniós integrációját. Az amerikai külügyminisztérium szerint a törvényjavaslat célja az ország “aktív civil társadalmának” aláásása. A Georgiai Álom – Demokratikus Georgia kormánypárt vezetői azzal érvelnek, hogy a törvényjavaslat csak a nem kormányzati szektor és a média külföldi finanszírozásának átláthatóságát szolgálja. A kormánypárt április elején bejelentette: úgy döntött, hogy újra a parlament elé terjeszti a javaslatot. Ez egy évvel azután történt, hogy egy hasonló kezdeményezés tömegtüntetésekhez vezetett, és a hatóságok kénytelenek voltak a tervezetet visszavonni. A törvény szövege ugyanaz maradt, mint tavaly, de kivették belőle a “külföldi befolyás ügynöke” kifejezést. Helyette a “külföldi hatalom érdekeit szolgáló szervezet” kifejezést írták a jogszabályba.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/David Mdzinarisvili
Facebook
Twitter
YouTube
RSS