Már a Kormányinfón is szóba került a szentendrei balos városvezetés által megszüntetett egészségügyi szűrővizsgálat, amiről a PestiSrácok.hu is részletesen beszámolt. Mint ismert, az elmúlt napokban derült ki, hogy Szentendre baloldali polgármestere megszüntette a mammográfiai szakrendelést. A helyiek petíciót indítottak, hogy a vizsgálatokat állítsák helyre. Hol tart ez az ügy és mikor lehet ingyenes újra ez az életmentő szakellátás? – minderről Vitályos Eszter kormányszóvivőt kérdezte az Origo munkatársa, Kovács András.
Igen nagy botrány kerekedett abból, hogy Szentendrén laza tollvonással áthúzták az egyébként jól működő egészségügyi szűrővizsgálatot és szakellátást, ami a mellrák elleni küzdelem fontos részét jelentette a Pilis–Dunakanyarban élő nők számára. Az emlőszűrés fontossága vitathatatlan, hiszen a mellrákszűrés életet menthet, az időben felismert daganatok kezelése esetén a túlélési esélyek jelentősen javulnak. Ezért is fogadták döbbenten a polgármester, Fülöp Zsolt döntését ennek átszervezéséről. Az Összeköt Egyesület és a Nők Szentendréért tagjai demonstrációt tartottak pénteken az egészségügyi intézmény előtt, ahol kérdéseikre egyáltalán nem volt hajlandó válaszolni a döntésért felelős Fülöp, aki maga helyett inkább a SZEI vezetőjére bízta a válaszadást – miközben ő a mikroportot tartotta, amolyan karigerisen.
A “néma lapítás-manőver” nem volt célravezető, a szentendreiek petíciót indítottak, a témát pedig az országos sajtó is megszellőztette. (Láthatóan a baloldali polgármester az egyetlen, akinek nem sikerült felfognia: olyan betegségről van szó, amely rendszeres szűrővizsgálattal és időben diagnosztizálva még gyógyítható.) A felháborodás érthető, az ad hoc döntést követően villámgyorsan kell szabad időpontot foglalniuk a hölgyeknek, mivel csak június 7-éig lehet résztvenni a szűrőbuszos vizsgálaton. Erre legközelebb novemberben, vagyis öt hónap múlva adódik lehetőség.
A város vezetése megszüntette a mammográfiai szakellátást a szentendrei rendelőben, és kapacitást ad át egy Budapesten működő magáncégnek azzal, hogy az eddig Szentendrén működő mammográfiai szakellátást és a mammográfiai szűrőállomást a Budapesten működő magáncég kezébe adta. A szűrővizsgálatokat pedig egy mobil szűrőbusz segítségével kívánja megoldani, ahol sem szakorvosi ellátás, sem ultrahangvizsgálat, sem biopszia nem lesz elérhető, ahogy előtte.
Kovács András, az Origo újságírója a Kormányinfón kérdezett rá arra, hogy a térség országgyűlési képviselője, Vitályos Eszter miként vélekedik a történtekről. A kormányszóvivő ismertetése szerint a Szentendrei Rendelőintézet a Szentendrei Önkormányzat fenntartásában működik, ahol az állam által támogatott mammográfiai szakellátás működött egészen tavaly novemberig. Ez egyébként szűrővizsgálati helyként is működött, és nemcsak a szentendreieket, hanem a térségi hölgyeket, asszonyokat is szűrte. Vitályos Eszter hangsúlyozta:
Mivel az emlőrák az egyik leggyakoribb betegség a hölgyek körében, azt gondolom, nem állhat elő olyan eset vagy elszámolási vita, aminek következményeként a Pilis–Dunakanyar térségében élő hölgyek, asszonyok, családanyák, nagymamák életét veszélyeztető helyzet áll elő például azzal, hogy megszüntetik a folyamatos mammográfiai szakrendelést.
Válaszában kitért arra is, hogy 2022 nyarától az a társaság, amellyel jelenleg is elszámolási vitában áll az önkormányzat, másfél évig úgy látta el a szakrendelést, hogy nem kapott rá finanszírozást a várostól. Vitályos Eszter úgy fogalmazott: elszámolási vita áll az ügy hátterében, amivel kapcsolatban arra is rávilágított, hogy tudomása szerint már végrehajtást is indítottak a szentendrei önkormányzat ellen, mintegy 65 millió forintot meghaladó értékben.
Elfogadhatatlannak tartom azt, hogy megszüntették a folyamatos szakrendelést, és nagyon bízom abban, hogy ez a petíció, amit a helyi civilek és egyéb politikai szereplők indítottak, sikeres lesz. Ha máskor nem, akkor legkésőbb június 9-én, amikor új városvezetése lesz Szentendrének
– fogalmazott a kormányszóvivő.
Az emlőrák a nők körében a leggyakrabban előforduló daganattípus. A statisztikák szerint világszerte minden nyolcadik nőnél diagnosztizálnak élete során emlőrákot, itthon évente 8000 emlődaganatos esetet fedeznek fel, és 2000 nő életét követeli az emlődaganat. A mellrákszűrés biztosítja a korai diagnózist, és ezzel párhuzamosan a sikeres kezelés és a túlélés lehetőségét is.
Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS