Deutsch Tamás tíz ellenzéki listavezetővel küzdött az M1 aktuális csatornán élőben sugárzott európai parlamenti (EP-) választási vitában, és a háború és béke kérdésében azt hangsúlyozta, hogy azért sem beszélnek nyilvánvalóan az ukrajnai háború kérdéséről, mert külföldről fizetett politikusok, akik majd úgy fognak szavazni, ahogy a finanszírozóik elvárják. Ez a Fidesz régóta felépített üzenete, amit itt több esetben is elismételt – mondta el Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője a műsor után a vitát értékelve.
Mráz Ágoston Sámuel szerint volt néhány fegyelmezetlenség és kikacsintás a játékszabályok alól, sokan “elmondták a szokásos mantrájukat”, de betartotta mind a 11 szereplő a vita előírásait. Azok, akik “robbantani akartak és ellenállni”, esetleg a saját szavazótáboruk támogatásában reménykedve felborítani a vitát, nem jártak sikerrel.
Pócza István úgy vélte, hogy hasznos és informatív volt a vita, hiszen rengeteg információ hangzott el. Fontosnak tartotta, hogy a résztvevők betartották a szabályokat, mert ez a hozzáállásukról is árulkodott.
Mráz Ágoston Sámuel úgy látta, hogy a háború és a korrupció volt a két ügy, ami elő-előkerült a megszólalásokban. Közölte: a kutatások egyértelműen azt mutatják, hogy a háború most egy fontosabb téma, mint a korrupció. A Nézőpont Intézet vezetője szerint mulasztás volt a megszólalók részéről, hogy az igazán fontos kérdésről, az ukrajnai háború folytatásáról – amiről egyébként a nyugat-európai politikusok is beszélnek – nem mondták el az álláspontjukat.
Pócza István elmondta, hogy a háború kérdésében látszott a kormánypártoknak egyfajta dominanciája, hiszen Deutsch Tamás is kijelentette többször, hogy a vele szemben álló erők, főleg a baloldali erők háborúpártiak. Mint mondta, Donáth Anna, Dobrev Klára, Márki-Zay Péter és Magyar Péter próbáltak reagálni erre, és azt mondani, hogy ők valójában békepártiak.
De valóban nem tudtunk meg túlságosan sok mindent arról, hogy ezt a békét hogyan képzelik el
– jegyezte meg a Batthyány Lajos Alapítvány szakmai programvezetője. Pócza István szerint a vitában volt egyfajta egymásra licitálás a szereplők között.
Én azt láttam, hogy Dobrev Klára, Donáth Anna, Magyar Péter és meglepő módon Márki-Zay Péter meg Tóth Imre volt, akik leginkább a kormányt támadták és egymásra licitáltak. Gyakorlatilag arról volt szó, hogy megpróbálják azt elérni, hogy minél több szavazójuk legyen
– fogalmazott.
Mráz Ágoston Sámuel rámutatott arra: Deutsch Tamás tíz ellenzéki listavezetővel küzdött, és pont a háború és béke kérdésében azt hangsúlyozta, hogy azért sem beszélnek nyilvánvalóan az ukrajnai háború kérdéséről, mert ők külföldről fizetett politikusok, akik majd úgy fognak szavazni, ahogy a finanszírozóik elvárják.
Ez a Fidesz régóta felépített üzenete, amit itt több esetben is elismételt
– tette hozzá. Mint mondta, az ellenzékiek körében egy “Orbán-gyűlöletversenyt” látott, és ebben nem meglepő módon Dobrev Klára volt az egyik csúcsszereplő, aki minden megszólalása elején megkérdőjelezte a vitát.
Magyar Péter viszont, aki az elmúlt hónapokban úgy tűnt, hogy az egyedüli kihívója a teljes magyar politikai osztálynak és különösen is a kormánypártoknak, már csak az egyike lett a kihívóknak, számára ez a helyzet nem volt szerencsés
– jegyezte meg.
Pócza István érdekesnek tartotta, hogy a kisebb pártok nagyon határozottan próbálták a saját programjukat bemutatni, “meg egyfajta arcélt bemutatni”, ami valamilyen szinten egyébként érthető volt, hiszen őket meglehetősen kevéssé ismerik a választók. Hozzátette: három-négy párt van, amely egymással próbál meg versengeni, és a tét nem kicsi, mert az Európai Parlamentbe való bekerülés a kérdés. Ötszázalékos kell küszöböt elérni ezen a választáson, és ez attól is függ, hogyan tudják a pártok a szavazótáborukat megmozgatni. Látható volt, hogy Deutsch Tamás és Dobrev Klára tudták a saját témájukhoz tartani magunkat. A legtöbb reakció Deutsch Tamás részéről érkezett, tehát ő volt az, aki leginkább vissza-visszaszúrt, ő volt az, aki a “leginkább próbálta ezt a vitaszituációt élni”.
Mráz Ágoston Sámuel azt várta volna, hogy a pártok egymással versengenek, és nem az Orbán-gyűlöletben licitálnak egymásra.
Ez elmaradt, ezt nem merték megtenni. Valószínűleg félnek attól, hogy ezzel erodálják a szavazótábort
– jegyezte meg. Hozzátette: Dobrev Klárának és Gyurcsány Ferencnek nagyon nagy a vesztenivalója, miközben szerinte a Tisza párt egy kicsit elszürkült.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS