Donáth Anna, Cseh Katalin, Ujhelyi István – csak három név azok közül, akik az előző ciklusban Magyarország érdekei ellen, globalista politikai érdekeket kiszolgálva fejtették ki tevékenységüket az Európai Parlamentben. Kétségkívül nagy pozitívuma a vasárnapi választásnak, hogy a Donáth–Cseh páros politikai pályáját rövidre szabta, és ez egyben a Momentum végét is jelentheti. Ráadásul a DK–MSZP lista is felére kurtult. Azért érdemes a színfalak mögé nézni, mielőtt minderre pezsgőt bontanánk. Cikkünkben összegyűjtöttük és bemutatjuk, hogy az újoncok egyáltalán nem is olyan új arcok a nemzetközi politikában és az unióban.
Az európai uniós választáson a semmiből felszínre törő és a komplett baloldalt a pályáról letoló Tisza párt ugyebár hét képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe, míg az MSZP–DK–Párbeszéd-Zöldek baloldali összeborulásnak összesen kettő mandátum jutott. A politikai feladatok elvégzésére tehát Brüsszelben a magyar baloldalnak összesen ennyi embere van. Cikkünkben most bemutatjuk, hogy az újoncok egyáltalán nem is olyan új arcok az EU-ban: többségüknek komoly múltja van az Európai Bizottság háza táján, ráadásul rendkívül jó amerikai kapcsolatokkal rendelkeznek. Többen is amerikai egyetemeken végezték tanulmányaikat. Ha mindehhez hozzátesszük, milyen komoly anyagi és egyéb támogatás segítette rekordidő alatt a semmiből a politika nagyszínpadára a mostanáig “fiókban őrizgetett”, majd Magyar Péter showjához felkínált Tisza pártot, nem kell nagy fantázia hozzá, hogy kitaláljuk: ezek ugyanazok, csak ezúttal még többen lesznek.
A kérdés csupán az, hogy folytatják-e azt a hazaáruló, magyargyűlölő retorikát, amit a Momentum és a DK produkált, vagy a háttérben a szálakat mozgatók felismerték, hogy az eddigi eszköztár hatástalan, és az új arcoknak új műsort is kitalálnak. A cél minden bizonnyal ugyanaz és egyre sürgetőbb: félre kell állítani az egész Európa bekebelezésének eddig átugorhatatlan gátakat vető Orbán Viktort.
És most nézzük, kik a hetek, a Magyar Péter szerint “jobboldali” meg “független” szakemberek, akik az Európai Parlamentben mandátumhoz jutottak a Tisza Párt listájáról.
Dávid Dóra
2020 óta a Meta, vagyis a Facebook, tehát Zuckerbergék londoni jogtanácsosa. Egyetemi tanulmányait Londonban, a Cambridge-i egyetemen végezte. 16 éves kora óta él külföldön. A Facebook előtt az Advocates for International Development londoni központú jogvédő szervezetnél dolgozott gyakornokként. A Magyar Jelen szúrta ki, hogy a szervezet egyik kiemelt partnere a Jenner&Block, David Pressman amerikai nagykövet ügyvédi irodája. De partnereik között szerepel két Soros által finanszírozott szervezet, az Open Society Initiative, valamint az Amnesty International. Dávid Dóra fiatal jogászként megfordult az az Open Society Foundations Soros szervezet által rendszeresen támogatott Save the Children gyermekjogi szervezetnél is. Ügyvédbojtárként az amerikai életbe is belekóstolt, hét hónapon át dogozott ügyvédjelöltként Washingtonban. Többek közt vállalati joggal, projektfinanszírozással foglalkozott. Az újdonsült EP-képviselő Brüsszelben is járatos: az Európai Bizottságnál volt gyakornoki pozícióban 2010-től.
Gerzsenyi Gabriella
Ha rákeresünk Gerzsenyi Gabriella nevére, első körben egy kárpátaljai származású szépíró tárul elénk, akinek a humoros esszéiből több kötet is megjelent, de már legújabb könyvének ismertetőjéből kiderül, hogy 16 év európai uniós jogászkodás után adta írásra a fejét. Gerzsenyi az ELTÉ-n szerzett jogi diplomát. 2005 és 2021 között dolgozott az Európai Bizottságnál. A Magyar Nemzet írta meg, hogy brüsszeli tisztségviselőként jelentéseiben a magyarországi rezsicsökkentést fúrta. Ezt megelőzően Medgyessy Péter miniszterelnöksége alatt került a Környezetvédelmi Minisztériumba, ahol még Gyurcsány alatt is megtartották. Előbb minisztériumi munkatárs, majd tanácsos pozícióban.
Kollár Kinga
Jogász, közgazdász, jogi tanulmányait az ELTÉ-n és Németországban végezte. 2003 óta dolgozik a közszférában. 2012–2020 között a Gazdasági Versenyhivatal munkatársa volt, két éven át szóvivőként dolgozott. Azóta is, sőt, jogi pályája kezdetén is megmerítkezett már a brüsszeli világban. 2003-től szakmai gyakorlatát is az Európai Bizottságnál teljesítette, majd 2006-tól 2012-ig is az Európai Bizottságnak dolgozott, 2008-ig az EB magyarországi képviseletén, majd 2008-tól Brüsszelben. 2021 óta az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős főigazgatóságának szakpolitikai referense Luxemburgban.
Lakatos Eszter
Szintén a jog területéről érkezett, ugyancsak komoly brüsszeli háttérrel. A brüsszeli Magyar Kutatási és Innovációs Kapcsolattartó Iroda munkatársa volt, majd kutatási attasé. Lakatos Eszter is külföldön végezte egyetemi tanulmányait, önéletrajza szerint a bolognai, majd a milánói egyetemen.
Tarr Zoltán
Volt református lelkész, aki az utóbbi évtizedben ipari és mezőgazdasági digitalizációval, valamint civil szervezetek támogatásával foglalkozott. Neve akkor járta be először a sajtót, amikor elbocsátották a Neumann János Nonprofit Közhasznú Kft-től, miután felszólalt Magyar Péter politikai rendezvényén. Tarr református egyház zsinati tanácsos volt. 2015-ben hagyta el a református egyházat, saját elmondása szerint csalódások miatt, ugyanakkor a Tűzfalcsoport cikke szerint a háttérben 115 millió forint állami támogatás “eltűnése” állhat. Tarr adta át Magyar Péternek a Legyél te a változás! névre hallgató, 2023 júliusában alapított egyesületet, amelynek megfogalmazott célkitűzése némiképp összecseng a Nyílt Társadalom Alapítvány szellemiségével:
Pártpolitikától függetlenül azért küzdünk, hogy az emberek egy tudatos, cselekvő társadalmat alkotva egy szabadabb és nyitottabb országban éljenek.
A Tűzfalcsoport blog azt is megtalálta, hogy az ominózus egyesület egy olyan ingatlanba van bejegyezve, amelynek tulajdonosa egy olyan cég, amelytől a szálak noÁr házastársához, Duda Éva koreográfushoz vezetnek. (Az ingatlantulajdonos Benedict 2002 Befektetési és Szolgáltató Kft. egyik tulajdonosa, B. Barnabás érintett Duda Éva előadóművészeti cégében, a Dadu Art Kft-ben.) A Tűzfalcsoport szerint Magyar Péter mozgalma már a kezdetektől noÁrékhoz és az amerikai baloldalhoz lehetett bekötve; erre utal a lap szerint, hogy a Legyél te a változás Egyesület honlapján a Tanítanék Mozgalom, a tanártüntetés és noÁr jelképe is feltűnik. A Tanítanék mögött álló Humán Platform Egyesületet csak 2022-ben 54,5 millió forintnyi külföldi pénzből támogatta a Democracy and Pluralism nevű szervezet. Magyar Péter egy korábbi interjúban azt is megemlítette, hogy már keresték az amerikai nagykövetségről.
Tarr zsinati tanácsosi posztja előtti időkre is érdemes vetni egy pillantást. Megtaláltuk az exlelkész LinkedIn-oldalát, ahol részletesen vannak feltüntetve tanulmányai és egykori tevékenységei. Lapja szerint a Károlyi Gáspár Egyetemet 1996-ban fejezte be, majd ezt követően a Princeton-i szemináriumban folytatta tanulmányait. Az amerikai egyetemmel akkor már volt kapcsolata. 1994 és 1995 között informatikai asszisztensként és ifjúsági lelkészként szolgált Princetonban. A lelkészi szolgálat mellett az üzleti élet is motiválta, ugyanis 2009-ben egy holland üzleti iskolában is elvégzett egy kurzust.
Kulja András
Gyakorlatilag az egyetlen, aki kilóg a sorból, Kulja András sebészorvos, aki kizárólag egészségügyi, tudományos kérdésekkel foglalkozott, tanulmányokat is kizárólag orvosi területen folytatott.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS