Éles vita alakult ki az elmúlt napokban David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete és a Szuverenitásvédelmi Hivatal között. Az amerikai diplomata vasárnap a félelemgépezet részének nevezte a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, akik nem hagyták annyiban a vádakat.
David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete nem először bírálta a magyar szuverenitásvédelmi törvényt, valamint a Szuverenitásvédelmi Hivatalt. Legutóbb, június 23-án, a rezidenciáján rendezett családi Pride-pikniken jelentette ki, hogy „Putyin orosz elnök elfogadtatott egy »külföldiügynök-törvényt«, hogy bűnbakká tegye, befeketítse és partvonalra szorítsa a hazai politikai ellenfeleit, amit egy »melegpropaganda-ellenes törvény« követett. Nem tartott sokáig eljutnia addig a kijelentésig, miszerint a politikai ellenzékét külföldi ügynökök finanszírozzák LMBT civil szervezetek révén, és hogy azt állítsa, az Oroszországba küldött amerikai nagykövet pedofil.”
Amit a demokratikus világ jó része figyelmeztető tanmesének tekintett, azt a magyar kormány, úgy tűnik, modellként használja. Magyarország is megalkotta saját, a civil szervezetek »külföldi támogatásáról« szóló törvényét, aztán a »melegpropaganda-ellenes« törvényét, majd az úgynevezett »Szuverenitásvédelmi Hivatalt«. Magyarország nem sok időt vesztegetett, mire ezt a félelemgépezetet alkalmazni kezdte”
– állította David Pressman.
A nagykövet szavaira reagálva a Szuverenitásvédelmi Hivatal igyekezett felhívni Pressman figyelmét arra, hogy az Egyesült Államok szuverenitásvédelmi törvénye (Foreign Agents Registration Act) mindenkit külföldi ügynökként azonosíthat, aki az országon belül politikai tevékenységet folytat külföldi megbízói számára, PR-tanácsadóként, reklámügynökként, információs szolgálat alkalmazottjaként vagy politikai tanácsadóként tevékenykedik; pénzt vagy más értéktárgyakat és adományokat gyűjt. Velük szemben regisztrációs kötelezettséget ír elő, külföldi ügynökként bélyegzi meg őket, a törvényt megszegőket pedig súlyos pénzbírsággal és öt évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegeti.
Megállapítható, hogy az Amerikai Egyesült Államok szabályozása minden tekintetben szigorúbb, mint a magyar törvény. A Hivatal azonban Pressman nagykövet úrral ellentétben sose venné a bátorságot, hogy kritizálja az Egyesült Államok kormányzatát, törvényhozását, illetve az általuk hozott szuverenitásvédelmi intézkedéseket, hiszen ezek megítélése kizárólag az amerikai polgárokra tartozik. Ugyanakkor joggal várható el ez a magatartás az Egyesült Államok nagykövetétől is”
– olvasható a Hivatal oldalán megjelent reakcióban.
(Kiemelt kép: Hatlaczki Balázs-PS)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS