Valószínűleg a Magyarországon is aktív Rheinmetall lesz Olaszország egyik hadiipari partnere abban a közbeszerzésben, melynek célja az olasz Dardo lövészpáncélosok és Ariete harckocsik lecserélése.
Az olasz kormány eredetileg a Leopard harckocsikat gyártó Krauss-Maffei Wegmann és a francia Leclerceket gyártó Nexter közös vállalatával, a KNDS-szel tárgyalt a modernizációs programról, de nem sikerült megegyezni, így most új vállalatok léptek a porondra. A Defense News azt írja: a német Rheinmetall konszern és az olasz Leonardo hadiipari vállalat vegyes vállalatot hoznak létre 50-50 százalékos tulajdonrésszel, annak érdekében, hogy létrehozzák majd azokat a járműveket, melyek az olasz gépek utódai lesznek – írta a Portfolio. Az új gépek alapjait a Rheinmetall KF51 Panther harckocsija és a KF41 Lynx lövészpáncélos szolgáltatja majd, a Leonardo a fegyvereket és elektronikus rendszereket szolgáltatja majd.
Az új olasz járművek végösszeszerelése Olaszországban zajlik majd, de jó esély van rá, hogy a magyar hadiipar is kiveszi majd a részét a megrendelésből. Magyarországon, a zalegerszegi Rheinmetall-üzemben ugyanis nem csupán a KF41-esek végösszeszerelése zajlik, hanem az üzem és térsége a járművek fejlesztésében és a KF51-es platformmal kapcsolatos K+F tevékenységből is kiveszi a részét. Kifejezetten igaz lesz ez, ha Magyarország lesz az első olyan ország, ahol elindul a KF51-esek sorozatgyártása.
Olaszország eredetileg 270 Leopard harckocsit akart vásárolni a KNDS-től, illetve még 1000 lövészpáncélost akartak közösen fejleszteni a német-francia hadiipar konszernnel. A tárgyalások azonban megszakadtak, mivel a KNDS nem engedte, hogy a Leonardo gyártson le egyes elemeket a Leopardokhoz, arra hivatkozva, hogy ez egy sztenderdizált járműplatform, melynek legyártásába nem akarnak bevonni új partnereket. Olaszország a harcjárművek beszerzését eredetileg 23 milliárd euróra taksálta. Ez az összeg változhat, attól függően, milyen árajánlatot ad a Rheinmetall és a Leonardo.
Forrás: Portfolio; Fotó: MTI/Bodnár Boglárka
Facebook
Twitter
YouTube
RSS