„Vannak olyan elvi, erkölcsi határok a politikában, amiket nem szabad átlépni, és az AUR csatlakozása az Európai Konzervatívokhoz és Reformistákhoz az mindenféleképpen egy ilyen határátlépés volt”– fogalmazott portálunk érdeklődésére Gulyás Gergely a Kormányinfón. A miniszterelnökséget vezető minisztert arról kérdeztük, milyen következményei vannak annak, hogy a szélsőséges román párt felvételével Giorgia Meloni ellehetetlenítette a csatlakozás lehetőségét a Kornzervatívok és Reformisták (ECR) frakcióba.
Korábban hosszú cikkben foglalkoztunk Giorgia Meloni meghökkentő, árulásként is felfogható lépésével, amikor váratlanul bejelentette, hogy a szélsőséges AUR-t beveszi az általa irányított Kornzervatívok és Reformisták frakcióba. Az úzvölgyi temetőgyalázásból az Európai Parlamentig sunnyogó román huligánpárt csatlakozása egyértelmű helyzetet teremtett a szintén az ECR-be tartó Fidesz számára. Megjegyezhetjük, hogy Meloni valószínűleg elszámolta de el is számította magát, egyrészt, mivel az AUR kevesebb képviselőt hozott az ECR-be, mint a Fidesz hozott volna, másrészről most már nekik kell egy levegőt szívniuk a román szélsőjobbosokkal. De ez már az ő baja.
Mint ismert, a Fidesz Meloni bejelentését követően pár napra bejelentette, hogy az Osztrák Szabadságpárttal és a cseh ANO-val saját frakciót alapítanak, amely jelen állás szerint már Meloni platformját is megelőző számú EP-képviselővel rendelkezik, köszönhetően többek között Marine Le Pen, és Matteo Salvini pártja csatlakozásának. Ráadásul a Patrióták Európáért platformot már nem lehet egyszerűen szélsőjobboldalizni, nácizni, hiszen tagjai közt szuverenista, de baloldali pártok is vannak.
A Kormányinfón ugyanakkor Gulyás Gergelyt arról kérdeztük, Meloni döntésének milyen hosszú rövid és hosszú távú következményei lesznek. Mint a kancelláriaminiszter elöljáróban kiemelte, a Fidesz mindenféle ajánlatot kapott az ECR-től, amelyből az volt kiolvasható, hogy a frakciót alkotó pártok többsége őszinte örömmel fogadta volna a magyar konzervatív pártot, ám világossá kellett tenniük, hogy nem tudnak egy román-magyarellenes nacionalista párttal egy pártcsaládban létezni.
Vannak olyan elvi, erkölcsi határok a politikában, amiket nem szabad átlépni, és az AUR csatlakozása az Európai Konzervatívokhoz és Reformistákhoz az mindenféleképpen egy ilyen határátlépés volt
-fogalmazott.
Meloni mindig őszinte volt
Portálunk a Kormányinfón felvetette, Giorgia Meloninak tudnia kellett az AUR magyarellenes akcióiról, ennek ellenére döntött a felvételük mellett, ez viszont rányomhatja a bélyegét a magyar-olasz, illetve a Fidesz és Meloni pártcsaládjának kapcsolatára. Gulyás Gergely kiemelte, az AUR a korábbi években sokkal nagyobb mértékben építette kampányát a magyarellenességre, mint most, úgy fogalmazott,
a román politikában egy pártnak, vagy akár egy kormánynak kisebb-nagyobb fordulatokat levezényelni sokkal könnyebb, mint mondjuk Magyarországon.
A miniszter ugyanakkor úgy vélte, annak ellenére, hogy az AUR a korábbiaktól eltérően igyekezett visszafogott maradni és szélsőségeitől is igyekezett elhatárolódni, ez nem változtat azon, amit éveken keresztül műveltek, a változásuk hitelessége „ilyen rövid távon az alappal kérdőjelezhető meg”. Gulyás Gergely elmondta, Giorgia Melonival továbbra is jó a magyar miniszterelnök viszonya, a tárgyalások során, amelyeket az európai jobboldal jövőjéről a magyar miniszterelnökkel folytatott,
mindig kifejezetten őszinte volt és a saját érdekeit és céljait, és az ebből eredő határait is korrekt módon megmondta.
A PiS barát marad, még ha az AUR-ral is haverkodnak
Portálunk arra is rákérdezett, hogyan alakul a PiS és a Fidesz-KDNP viszonya azok után, hogy a lengyel párt eltűrte a román nacionalisták csatlakozását, és tagja maradt az ECR-nek.
A barátunk barátja nem a barátunk, de ez nem változtat azon, hogy ki a barátunk, és Pis Lengyelországban a barátunk
-reagált kérdésünkre Gulyás Gergely.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS