Az idén 20 éve alakult NNI kiemelkedő nyomozásaiból válogattunk, az Anom-akciót mutatjuk be sorozatunk 6. részében. Az Anom-akció az egész Földre kiterjedő kábítószer-bűnözés elleni akció volt az FBI, az Europol és tucatnyi nemzeti nyomozó hatóság, köztük a Nemzeti Nyomozó Iroda részvételével. Az FBI kifejlesztette az Anom néven elhíresült csevegő rendszert, amiről elhitették a maffiózókkal, hogy lehallgathatatlan. A titkosított készülékeket 1200 – 2000 dollárért árulták az FBI fedett ügynökei, cserében valóban lehallgathatatlan volt a rendszer – a külvilág számára. A maffiózók bátran csevegtek az Anomon, miközben az FBI több millió beszélgetést rögzített, majd elemzett. Így jutottak el ez eddigi legnagyobb hatalmú magyar drognagykereskedő maffiához is.
Megrendült a hazai drogkereskedő piac 2021-ben, amikor a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozói összehangolt akció során 13 embert fogtak el, 25 helyszínen tartottak kutatást, több tíz kiló kábítószert, ezzel összefüggésben gépkocsikat és 200 millió forintot meghaladó értékben készpénzt és kriptovalutát foglaltak le. A nagykereskedő bűnszervezet felszámolásában meghatározó jelentősége volt egy új titkosított platformnak, az Anom-nak.
2021. április végén a FBI Task Force kollégái tájékoztatták a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) Felderítő Főosztály Bűnszervezetek Elleni Osztályát, hogy korábban kifejlesztettek egy saját titkosított platformot, az Anom-ot. Az Anom-ot úgy mutattak be a fekete piacon, hogy az egy új, kifinomult eszköz, amely a bűnüldöző szervek számára hozzáférhetetlen és lenyomozhatatlan.
A tájékoztatás során azt is elmondták, hogy Magyarországon jelenleg több személy, feltehetően bűncselekmények elkövetésével érintettek is használnak ilyen készüléket.
A készülékeken folytatott kommunikációk elemzésére az FBI az Europollal közösen egy munkacsoportot hozott létre – melyhez csatlakozott a KR NNI is -, melynek célja az egyes országok bűnüldöző szerveinek támogatása volt. Az elemzések során a rendvédelmi partnerek átnézték minden Anom beszélgetés tartalmát, melyek döntően bűnszervezetekhez köthető kábítószer-kereskedelem és pénzmosás tevékenységgel kapcsolatos adatokat tartalmazott.
A keletkezett adatokból a KR NNI Felderítő Főosztály Bűnszervezetek Elleni Osztály, valamint a Nemzetközi Bűnözés Elleni Főosztály Kábítószerbűnözés Elleni Osztály nyomozói széles körű felderítést folytattak és beazonosították a platformot használó bűnszervezet tagjait és az általuk folytatott kábítószer-kereskedelmi tevékenységet.
Lecsaptak Magyarországon is a nagykereskedőkre
Az FBI, az Europollal és az elemzésekben és felderítésekben résztvevő tagállamok nyomozó szerveivel 2021. június 7-én összehangolt globális akciót tartott.
A KR NNI nyomozói bűnszervezetben elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt Budapesten és Szekszárdon 12 bandatagot, köztük a vezetőket is fogták el. Az üggyel összefüggésben ezen a napon Szerbia területén szintén elfogtak egy 36 éves férfit. K.Pétert egy másik kábítószer-kereskedelem bűntett miatt folytatott eljárás és fogolyszökés miatt nemzetközi elfogatóparanccsal keresett a Fővárosi Törvényszék Büntetés-végrehajtási Csoportja. K. Péter volt az összekötő a balkáni drogkartelek és a magyar nagykereskedő banda között.
A 12 elfogott tartózkodási helyein, lakóhelyein és a hozzájuk tartozó címeken – összesen 25 címen – tartott kutatás során a nyomozók 57 kilogramm marihuánát, megközelítően 3,5 kilogramm kokaint, 3,5 kilogramm amfetamint, extasy tablettákat, kristályos kábítószergyanús anyagot, fentanylt és a felütéshez használt 13 kilogramm koffeint találtak. A kényszerintézkedések alkalmával 140 millió forintot meghaladó készpénzt, 8,5 millió forintnak megfelelő értékű kriptovalutát és hét személygépjárművet foglaltak le.
Az elfogottak közül gyanúsítotti kihallgatásukat követően 11 főt őrizetbe vettek és előterjesztést tettek letartóztatásukra, ami meg is történt. Egy embert csekély mennyiségű kábítószer-fogyasztás miatt gyanúsítottként hallgattak ki a KR NNI munkatársai.
Ugyanebben az időszakban világszerte 800 drogkereskedőt tudtak elfogni a hatóságok az Anom-rendszernek köszönhetően.
A nemzetközi akcióról az Europol sajtóközleményt adott ki. Az FBI sajtótájékoztatón számolt be az eredményekről.
Mi a háttere a magyar – amerikai együttműködésnek?
Egy FBI Task Force (munkacsoport) 2000-től dolgozik Budapesten az NNI-vel karöltve, 2021-ben hat ügynök felváltva dolgozott az USA budapesti nagykövetségén, illetve az NNI. Aradi utcai központjában. Idén azonban létrejött a Transzatlanti Műveleti Osztály az NNI-n belül, FBI ügynökök és NNI nyomozók közös egysége.Több közös sikeres ügy áll már a magyar-amerikai nemzetközi egység mögött. A közelmúltnál maradva, érdemes megemlíteni az ANOM ügyet, amiben az amerikai kollégákkal együttműködve sikerült egy drogterjesztő bűnszervezetet felszámolni, vagy a hazánkban két éve elfogott injekciós zsarolóét vagy az USA-ban tavaly elfogott miskolci rabló esetét. Ugyancsak nagy nyilvánosságot kapott és kiemelt jelentőségű ügy volt a jásztelki Havas Boldog Asszony templom felújítása során ellopott harang esete. Egy aukciós házban talált rá egy magyar hölgy, a nemzetközi egység közreműködésének köszönhetően érkezhetett haza.
Mi volt az Amon-akció előzménye és lényege?
Az előzmény.
Az FBI San Diego Field Office volt a központja annak a több mint 100 ügynöknek, elemzőnek és 80 nyelvésznek, akiket a Phantom Secure titkosított telefonszolgáltató leállításával kezdődő művelethez egyesítettek . 2018-ban az FBI és az Egyesült Államok kaliforniai déli körzetének ügyészsége vádat emelt a cég vezetői ellen, mert elősegítették a kábítószerek nemzetek feletti behozatalát és terjesztését azáltal, hogy titkosított eszközöket bocsátottak a bűnözők rendelkezésére.
Míg megbuktattak egy a drogmaffiák számára kulcsfontosságú eszközszolgáltatót – mint azt az FBI San Diego-i megbízott különleges ügynöke, Jamie Arnold elmondta – figyelték, hogy a szervezetek gyorsan újra csoportosulnak.
„Amikor 2018-ban leállítottuk a Phantom Secure-t, azt találtuk, hogy a bűnszervezetek gyorsan átálltak a tartalék lehetőségek felé. más titkosított platformokon.” – mondta különleges ügynök.
A Phantom Secure után a nyomozók olyan megoldást találtak ki, ami többet tenne, mint hogy a szervezett bűnözői csoportok különböző platformokra, például a Sky Globalra és az EncroChatra térjenek át.
„A titkosított eszközök biztonságos menedéket jelentettek és jelentik a bűnszervezetek, különösen e szervezetek vezetői számára – olyan platformot biztosítva számukra a kommunikációhoz, amelyhez mi nem fértünk hozzá” – mondta Arnold. „A nyomozócsoport ügynökei, valamint szövetségi és nemzetközi partnereink számára ez egy kreatív és innovatív módszer volt számunkra, hogy bekerüljünk a tűzfal mögé, és megnézzük, mi történik ezeknek a bűnszervezeteknek a vezetése között.”
Ekkor az FBI különleges ügynökei IT-támogatással létrehozták az Anom-platformot.
Ezeket az eszközöket általában szájról szájra terjedő hivatkozási hálózatokon keresztül vásárolják, és robusztus adattitkosítási eszközöket kínálnak. Távolról is tisztára törölhetők, ha a rendfenntartók kezébe kerülnek. Az 1200 és 2000 dollár közötti áron árusított eszközök minden funkciója a maximális titoktartásra és a bűnüldöző szervek általi felhatalmazott hozzáférés elkerülésére készült.
A Trojan Shieldben telepített eszközök azonban minden üzenetről másolatot készítettek az FBI-nak értékelés és elemzés céljából.
Az elemzések eredményéről az FBI információkat küldött a partnerügynökségeknek. (Így az NNI-nek is.) Ennek eredményeként a bűnüldöző szervek szerte a világon több ezer kilogramm kábítószert és több millió dollárnyi bűncselekményből származó bevételt tudtak lefoglalni.
Arnold különleges ügynök szerint az ezekbe a titkosított hálózatokba vetett bizalom eróziója az elsődleges cél, valamint felbecsülhetetlen értékű nyomozási információk gyűjtése.
„Azok a bűnözői csoportok, amelyek titkosított kommunikációt használnak a bűnüldözés meghiúsítására, többé nem érezhetik magukat biztonságban ezen a téren” – mondta Arnold. “Reméljük, hogy a bűnözők világszerte attól fognak tartani, hogy az FBI vagy egy másik bűnüldöző szervezet működteti a platformjukat.”
Majd hangsúlyozta, hogy az FBI és partnerei továbbra is folytatják a transznacionális szervezett bűnszervezetek felszámolását, bárhol is legyenek, és bárhogyan is kommunikálnak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS