Jávor Benedek, a Párbeszéd politikusa az egyik legkitűnőbb baloldali elemző, csak sajnos a valóság nem igazodik hozzá. Helyzetértékeléseiben rendre előkerül Orbán Viktor és az európai konzervatívok szerencsétlensége, életképtelensége, sorozatos kudarcaik. Szélsőséges gazemberek marakodása. Teszi persze mindezt nagynak sosem nevezhető párja atomokra bomlott romjain. És mintha csak magukról beszélne…
A rémesen rosszul öregedő posztok „rovatba” kigyűjtve évek óta várja a felidézést a gépemen Jávor Benedek 2021. decemberében született kis Facebook-zsengéje. Ennek is eljött az ideje. Elöljáróban talán annyit azért jegyezzünk meg, arról a Jávor Benedekről van szó, aki 2024-re teljesen kiszorult a politikai életből, bár korábban volt EP-képviselő, mára nem is kapott helyet a Párbeszéd – Zöldek EP-listáján, persze biztosan azért, mert amúgy sem akart volna. Az évek során amúgy is valami kamuállást töltött be a főváros finanszírozásának köszönhetően Brüsszelben, ahol az általa vezetett „iroda” Budapestet képviselte. Lényegtelen, hiszen időközben a pártja is marginális helyre szorult vissza, elég csak felidézni, hogy az ellenzéki közös EP-képviselői lista első négy helyén DK-s, majd egy MSZP-s, aztán ismét egy DK-s politikus kapott helyet, a sort pedig azért nem érdemes folytatni, mivel így is csak két képviselőt tudtak végül Brüsszelbe kiküldeni. Ugyan kire, kikre is lehetnének joggal illeszthetőek az alábbi sorok, miszerint
úgy tűnik, hiába neki a legnagyobb a hangja, amikor a lényegre kerül a sor, mindenki komolyabb játékot játszik, amiben ő csak egy a bedobható lapok közül.
Persze, hiába az áthallás, ne ragadjuk ki kontextusából a szöveget, amelyet a maga teljességében így adott közbe Jávor:
Európa erős embere, a jövőbe látó vizionárius vezető, a Nagy Stratéga épp egy gyengécske bohózat csetlő-botló, folyton pofára ejtett mellékszereplője. Úgy tűnik, hiába neki a legnagyobb a hangja, amikor a lényegre kerül a sor, mindenki komolyabb játékot játszik, amiben ő csak egy a bedobható lapok közül. Orbán európai mozgástere, a megálmodott szövetségi rendszere épp akkor szűkül be és hullik szét, amikor a rá nehezedő nyomás a lassan felébredő uniós intézmények, a Biden-adminisztráció és az új német kormány részéről nagyságrendileg megnő. A magyar miniszterelnök ezzel momentán a Türk Tanácsot tudja szembeállítani.
Itt a párbeszédes politikus természetesen Orbán Viktorra, a csetlő-botló, pofára eső, szerencsétlen, az aktuális politikai irányokat értelmezni képtelen magyar miniszterelnökre utalt, mégpedig azzal kapcsolatban, hogy 2021 elején a konzervatív erők egyszer már megpróbálták létrehozni a vágyott nagy összefogást, akkor Jávor Benedek legnagyobb örömére sikertelenül. Azóta eltelt három év, mind a „lassan felébredő uniós intézmények”, mind a Biden-adminisztráció, mind az azóta már nem új német kormány bizonyította kifejezett alkalmatlanságát, amelyet az EP-választások eredménye már igazolt, az amerikai választások pedig feltehetően igazolni fognak, ha csak Bident ismét meg nem választják az elhunytak.
Mindenesetre a semmiből nem okuló Jávor Benedek ismételten megpróbált a fentebb idézet szösszenethez hasonlóan legalább szakértői jóslatokba bocsátkozni a Hírklikk-nek adott interjújában, ahol továbbra is szinte kizártnak tartotta, hogy létrejöhet az új frakció, de ha meg létrejön, az is milyen lesz már. A párbeszédes politikustól elvárt módon ezt szokásos pökhendiséggel adta elő, például akkor, mikor „börtönválogatottnak” nevezte a formálódó konzervatív tömböt, amelyben mindenféle „korrupt gazemberek” kapnának csak helyet. De lássuk, mit is vizionált Jávor. Először is azt hangoztatta,
nem biztos abban, hogy végül tényleg sikerül megalakítani az új frakciót, de még ha össze is jön, azt nem szabad elfelejteni, hogy egy elképesztően szedett-vedett társaságról beszélünk.
Mint kifejtette, van a csatlakozó pártok között liberális (ANO), baloldali (ő akkor még ide sorolta a szlovák Smert), és szélsőjobboldali is.
A börtönválogatottban megtalálható mindenféle korrupt szélsőjobboldali, baloldali és liberális párt, amelyek megbízhatatlan partnereknek és korrupt gazembereknek bizonyultak korábban
-fogalmazott. Ráadásul úgy jósolt, a hét országból származó pártok frakciója csak akkor állhatna össze, ha ahhoz Marine Le Pen pártját sikerülne áthúzni az ID-ből. Mint később láttuk, a frakció már a francia választások előtt összeállt, Le Penék nélkül. Ráadásul Jávor szerint a franciák csatlakozására azért sincs túl sok esély, mivel ahhoz az ID-t szét kellene verni.
Az pedig kétséges, hogy mi érdeke fűződne a francia szélsőjobbnak, Marine Le Pennek ahhoz, hogy junior partnerként belemenjen ebbe Orbán, Babis és Kickl mellé. Számára az lenne észszerű, hogy meghatározó szereplőként erősítse az ID-t, s konszolidálja a szélsőjobbot
-fogalmazott. Kényszerűen megjegyzi ugyanakkor, hogy az ÖFP a választások után valóban kormánypárttá válhat Ausztriában, s ha a Smer is csatlakozik (eddig nem csatlakozott), akkor kialakulhat egy közép-európai mag, szerinte mindenki más marginális szereplő.
Ez nem annyira Brüsszel elfoglalása, nem hadüzenet az uniós intézményeknek, hanem a szélsőjobb közötti cicaharc, amelynek keretében egymás rovására próbálnak előnyhöz jutni a szereplők
-hangoztatta Jávor, aki igyekezett a hatalomért marakodó szélsőjobboldal belső vitájaként bemutatni a frakcióalapítási lehetőségeket, kiemelve: egyrészt Orbán és Le Pen valójában egymás ellen harcolnak, másrészt a csatlakozó pártok is
utálják egymást, egymással szemben hergelik saját választóikat.
Három éves időtartamban tehát Jávor Benedek felvázolta, hogy a béna magyar miniszterelnök amúgy is állandóan pofára esik, egy feláldozható, komolytalan senki a politikai térben, úgysem tud koalíciót alkotni, de ha tud is, az is csak börtönválogatott lesz, akinek a tagjai alapvetően gyűlölik egymást. Ezzel állítsuk szembe, hogy a Patrióták Európáért frakció jelenleg a harmadik legnagyobb csoport az Európai Parlamentben. Ugyanakkor tudunk olyan összefogásról, inkább a hazai térben, amelyben valóban szerepelnek feláltozható senkik, amelynek tagjai valóban gyűlölik egymást és egymás ellen hergelik a választóikat. Jávor Benedek talán maga sem tudja, hogy kiről és milyen helyzetről beszélt, nyilatkozott valójában, és pláne azzal nem szembesítette önmagát, hogy valójában létezik e az a magas ló, amelyen lovagolva elemzéseit elkurjantja.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS