Az Európai Parlament baloldali és centrista erői egy dolgot világossá tettek a júniusi választásokon: a jobboldali csoportok nem kaphatnak hatalmat – írja a Politico.
A lap rámutatott arra, hogy amikor a Parlament kedden felosztotta a 20 bizottságban – mindegyikben egy-egy elnökkel és négy alelnökkel – a legfontosabb feladatokat, a képviselők megszegték ezt az ígéretet – legalábbis részben. Az Orbán Viktor és Marine Le Pen képviselőinek otthont adó Patrióták Európáért csoportot, amely 84 képviselővel a harmadik legnagyobb képviselőcsoport a parlamentben, teljesen kizárták a folyamatból.
A lap emlékeztetett Gál Kinga EP-képviselő keddi sajtótájékoztatójára, ahol a képviselő arról beszélt, hogy a blokád az Európai Parlament szabályait sérti.
Egyértelműen mutatja, hogy nem hajlandók elfogadni a demokratikus választási eredményeket, és azt, hogy a Patrióták a harmadik legnagyobb csoport az Európai Parlamentben”
– tette hozzá Gál Kinga. Azt is elmondta, hogy a Patrióták csoport „megtámadja” a döntést az Elnökök Értekezletén, és megvizsgál „minden rendelkezésre álló jogorvoslati lehetőséget”, beleértve, hogy az ügyet az EU legfelsőbb luxemburgi bíróságához viszi.
A lap ezzel együtt rámutatott arra is, hogy a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök által vezetett Európai Konzervatívok és Reformerek számos kulcsszerepet vitt haza. Az olasz miniszterelnöknek Ursula von der Leyen udvarolt.
Amikor eljött az ideje, hogy az EU vezetői szavazzanak Ursula von der Leyenről, Meloni tartózkodott. Aztán a von der Leyenről szóló parlamenti szavazáson Meloni EP-képviselői nemmel szavaztak. Az ECR a költségvetési, a mezőgazdasági és a petíciós bizottság elnöke lesz, valamint 10 alelnöki posztot tölt be más bizottságokban. Az ECR a múlt heti plenáris ülésen a Parlament két alelnöki tisztét is megszerezte.
(Mandiner / Kiemelt kép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS