Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter részvételével tartott Kormányinfót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő a kormányülés után. A fő téma az Ukrajna által leállított kőolajszállítás volt, amely miatt üzemanyaghiány is felléphet, ha a helyzet nem oldódik meg.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a tájékoztatón elmondta, a kormány a csütörtöki ülésén tárgyalt az orosz-ukrán háborúról és annak következményeiről. Mint mondta, teljesen érthetetlen módon zsarolja Ukrajna Magyarországot és Szlovákiát a kőolajszállítások leállításával.
Ukrajna a békepárti álláspont miatt zsarolja Magyarországot, ami ellentétes az uniós megállapodásokkal is, hiszen Magyarország mentességet kapott a vezetékes olajszállításra kivetett szankciókra.
Hozzátette, ha a helyzet nem oldódik meg, akkor üzemanyaghiány is felléphet. A MOL partnere a Lukiol, amely hozzánk szállít és nem szerepel egyetlen uniós tiltólistán sem. A Lukoil szlovák kitiltás alá került. Mindez ellentétben van a 2022 nyári uniós döntéssel, amikor Magyarország mentességet kapott az orosz olajimport tilalma alól.
Szeptemberig megoldást kell találni, mert bár vannak tartalékok, azok biztonsággal szeptemberig garantálhatók. Ukrajnába rajtunk keresztül megy földgázimportjuk 10 százaléka és az elektromos áram importjuk 40 százaléka. Magyarország továbbra is betartja az ukrán-magyar szerződésekben vállaltakat. Ezért fordult a magyar kormány az unió vezetéséhez.
Ukrajna a társulási megállapodást számos intézkedésével megsértette – ezt már Bóka János európai ügyekért felelős miniszter mondta a tájékoztatón. A társulási megállapodás értelmében három nap lenne a tárgyalásra, ha ez nem vezet eredményre, akkor lehet választottbíróságra vinni az ügyet. Bóka János szerint vizsgálják azt is, hogy Ukrajna döntése sérti-e az uniós energia chartát.
Az Európai Bíróság ítélete vérlázító
Gulyás Gergely ezután beszélt az EU bíróságának migrációs ügyben meghozott ítéletével kapcsolatban. A kormány a lehető leggyorsabban szeretne megállapodni Brüsszellel, de ez nem változtat azon, hogy ez az ítélet vérlázító. A tárcavezető szerint az ítélet indoklása alapján soha nem látott ellenszenvvel találkozhatunk Magyarországgal szemben, miközben hazánk a schengeni határt védi csak.
Ha Brüsszel a határok megnyitását akarja kierőszakolni, akkor a migránsok százezrei Ausztria és Németország felé fognak megindulni Gulyás szerint. Hozzátette, Magyarország 2 milliárd eurónyi saját forrást fordított eddig a határvédelemre, amelyből mindössze egy százaléknyit állt az unió. Tűrhetetlen, hogy ezen felül még meg is bírságolnak.
Bóka János elmondta eddig 30 hivatalos eseményt szerveztek Budapesten és Brüsszelben a magyar soros elnökség keretében. A munka további része augusztus végén folytatódik majd, informális külügyminiszteri üléssel, illetve az általános ügyek kérdéseiről egyeztetnek majd a szakminiszterek.
Az uniós migrációs paktum úgy bukott meg, hogy még működésbe sem lépett
Július elején a Szabad Európa külföldi tudósítója megszellőztetett egy információt, mely szerint az EU nagykövetei azt fontolgatják, hogy elveszik Magyarországtól a soros elnökség státuszát, reakcióként Orbán Viktor békemissziójának moszkvai állomására. Gulyás Gergely erre a felvetésre lapunknak úgy reagált, hogy “a Szabad Európa a vágyait összetéveszti a valósággal”.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter az uniós bevándorlási politikával kapcsolatban lapunknak kijelentette, hogy az uniós migrációs paktum úgy bukott meg, hogy még működésbe sem lépett. Hozzátette:
A baj az, hogy ez a paktum működésképtelen, ugyanis azt gondolni, hogy valamilyen elosztási mechanizmus keretében a menekültstátuszt elnyertek ott maradnak abban az országban, ahova éppen sorsolják őket, miközben a menekültjog az Európai Unión belül feljogosítja őket arra, hogy bármely országba menjenek, ez a gyakorlatban nem fog működni.
Gulyás Gergely kijelentette, hogy Magyarország nem fog senkit átvenni, még akkor sem, ha ezért büntetést kell fizetni. A tárcavezető elmondta, hogy ez a szabályozás “a 80-as évek végi Romániára” emlékezteti.
Bakondi György Tusványoson a migrációval kapcsolatban elmondta: keresik a megoldást, hogy „hogy lehet kimaradni a paktumból”, és a november 5. választásokban bíznak, vagyis abban, hogy ismét Donald Trumpot választják az Egyesült Államok elnökévé. Egy amerikai politikai fordulat ugyanis értékelése szerint kihatással lesz az európai migrációs politikára is.
Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az USA nagyhatalom és megkerülhetetlen számtalan ügyben, ilyen például a háború és a béke kérdése is. Azonban, nem látja azt, hogy egy republikánus vezetés komoly hatással lenne, vagy változást eredményezne az uniós migrációs politikában.
Az augusztus végi informális találkozót Magyarország helyett Brüsszelben rendezik meg, ezt Josep Borrell, az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője javasolta a békemisszió miatt. Bóka János miniszter lapunknak elmondta, hogy az lenne a legmegfelelőbb válasz erre, ha Szijjártó Péter külügyminiszter „elküldene egy homokozólapátot a főképviselőnek”. 13 tagállam ragaszkodik egyébként a magyarországi helyszínhez, öt ellenzi, nyolc pedig nem alkotott véleményt. Magyarországot nem kérdezték meg az ügyben, ezzel egyértelmű többség lenne. Hozzátette:
egy olyan döntésről beszélünk, ami a tagállami szándékokkal sincsen összhangban.
Novemberben fogadhatják el a versenyképességi megállapodást
A tárcavezető szerint máris vannak eredményei a magyar soros elnökségnek. Az európai védelmiipari munkacsoportot állandó csoporttá tudták tenni Magyarország a soros elnökég során. Ősszel is hasonló energiával folytatja az elnökség a munkát, november 7-én lesz a következő csúcstalálkozója az Európai Politikai Közösségnek Budapesten, másnap pedig informális európai tanácsülés lesz, amelyen a tervek szerint az új EU-s paktumot is elfogadhatják.
Kiveszett a politikai kultúra az EP-ből
A Patrióták Európáért frakció nem kapott vezetői posztot az Európai Parlamentben, emiatt bíróságra is vinnék az ügyet. Gulyás Gergely ezt úgy kommentálta, hogy az EP-ben van egy kiszámítási mód, melyik frakciónak milyen tisztség jár, ezt szerinte megszegték. Gulyás szerint ez mutatja, hogy a politikai kultúra hiányzik az EP-ből, itthon például ilyen sosem fordulhatna elő, hogy egy ellenzéknek járó pozíciót ne szavaznának meg a kormánypártok.
Az ukrán olajtiltás csak a tartalékok magas szintje miatt nem okoz ellátási problémát
A köztévé kérdésére, hogy az uniós vezetés miért nem siet kiállni Budapest és Pozsony mellett, Gulyás Gergely azt mondta, a jelenlegi helyzet a tartalékok magas szintje miatt nem okoz még problémát, de már keresik a megoldását. Ugyanakkor furcsának tartja a brüsszeli késlekedést a magyar és a szlovák kérés kivizsgálására. Arra a kérdésre, hogy esetleg Kijev egyeztetett előzetesen a lépésről Brüsszellel a miniszter azt válaszolta, hogy nem tud ilyesmiről, de nem tekinti logikátlannak a felvetést.
A kormány szeptembertől egyeztet a Bizottsággal menekültügyi kérdésekről
Bóka János ismertette, hogy pontosan mit írt Brüsszel Magyarországnak nemrégiben annak a 78 milliárd forintnak megfelelő eurónak a befizetéséről, amit amiatt róttak ki Magyarországra, mert a kormány nem hajtotta végre a menekültügyben az Európai Unió Bírósága által kiszabott ítéletet.
Az európai uniós ügyekért felelős miniszter szerint az Európai Unió Bíróság döntése nincs összhangban sem az unió, sem pedig Magyarország érdekeivel. Hozzátette, ha az Európai Bíróság azt várja el tőlünk, hogy bírságot fizessünk azért, mert Magyarország védi Európa külső határait, akkor annak következményei lesznek. Bóka János szerint a kormány szeptembertől egyeztet ez ügyben a Bizottsággal. Gulyás Gergely szerint az ukrán döntés megoldása lehet, hogy Kijev mérlegeli, két uniós tagállam ellen hozott döntést és Ukrajna is szeretne csatlakozni az EU-hoz.
Bóka János szerint nem érthető, hogy Ukrajna a védelmi klauzuláját miért használja arra, hogy diszkriminatív intézkedéseket hozzon más államokkal szemben. Jelenleg a magyar kormány arra vár, hogy kérésére mit mond Brüsszel, ennek fényében várhatók a magyar kabinet további lépései. Gulyás Gergely szerint a menekültügyben hozott bírósági döntés ügyében valóban kaptunk felszólítást, hogy fizessünk, de ezt vagy kifizeti az ország, vagy levonják tőlünk. A fizetési felszólítás határideje augusztus végén jár le, tehát addig még eleget is tehetünk neki. Annak lehetőségét, hogy lesznek-e, lehetnek-e még pénzbüntetések, a Miniszterelnökséget vezető miniszter nem zárta ki.
Kínai hitelfelvétel
Gulyás Gergelyhez kijelentette, erről a Pénzügyminisztériumnak kellene tájékoztatást adni, mármint a részletekről, így a kamatszint sem derült ki most. A pénzt egyébként infrastruktúrára fordítják. Gulyás szerint ez normális ügymenet, az állam vesz fel hiteleket és vissza is fizet hiteleket. Bővebben nem ment bele a témába.
A soros elnökségi rendezvények sikeresek
Bóka János emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottságnak alapvető feladata együttműködni a tagállamokkal. A Bizottság hozzáállása nem befolyásolja a soros elnökség munkáját és sikerességét. A soros elnökség dönti el, hogy milyen rendezvényeket kezdeményez, milyen témákban és az eddigi rendezvények sikeresség ez bőven alátámasztja. Tehát nem igaz az, hogy ezek sikertelenek lesznek, ha nem képviselik ezen magas szinten magukat a tagállamokat.
Gulyás Gergely szerint Orbán Viktor kormányfő saját kezdeményezésére tehet és tett lépéseket a háború befejezésére, de ezt nem a soros elnök személyeként tette meg és a kettőt nem szabad összekeverni. Azokkal az országokkal vettük fel a kapcsolatot, amelyek – magyar vélemény szerint – tenni tudnak a béke érdekében. Ide tartozik az Európai Unió mellett, az USA, Kína és Ukrajna.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS