Izraeli sajtóértesülések szerint a konfliktus eszkalálódása esetén a 235 milliós lakosságú Pakisztán rakétákat fog szállítani Iránnak. Pakisztán azon államok közé tartozik, akik rendelkeznek nukleáris fegyverekkel, és az azok elkészítéséhez szükséges technikával, így valószínűleg az iráni atomprogram is jelentős támogatást kaphat a muzulmán államtól.
Az elmúlt napokban az egész világ feszülten követi a Közel-Kelet eseményeit, mivel Iszmáíl Hanije Hamász vezető július végi meggyilkolása óta szinte bármelyik percben kirobbanhat a háború. A helyzet komolyságát mutatja, hogy a nagyhatalmak is nyugalomra intik a feleket, sőt, Vlagyimir Putyin is megszólalt az ügyben. Teherán hétfőn kezdeményezte, hogy hívják össze az Iszlám Együttműködés Szervezetét (OIC), hogy megvitassák a lépéseket – írja a Portfolio.
A szaúd-arábiai Dzsiddában tartott megbeszéléseken megvizsgálták, hogy pontosan milyen válaszlehetősége van most a síita hatalomnak. Bár hivatalos közleményt nem tettek közzé az elhangzottakról, Iszlámábád a hírek szerint közvetlen háború esetén hajlandó közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákkal, a Sahín-III-akkal ellátni szomszédját. Ez azt is jelenti egyben, hogy Oroszország után egy újabb atomhatalom hajlandó fegyverekkel ellátni Iránt.
A múlt heti gyilkosság után Irán azonnal súlyos válaszcsapásra figyelmeztette Izraelt. Azóta ténylegesen nem indult meg a nagyszabású hadművelet, viszont amerikai katonai források beszámoltak arról, hogy Teherán valóban elkezdte mozgatni a rakétaindító állomásait, valamint a megszaporodtak a hirtelen hadgyakorlatok is. Washington szerint egyértelmű, hogy egy széleskörű akció előkészületei zajlanak most. Arról viszont nem tudnak részleteket megosztani, hogy pontosan hogyan nézhet ki a támadás, és azt sem, hogy mikor kerülhet sor a manőverre.
Forrás: Portfolio; Fotó: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh
Facebook
Twitter
YouTube
RSS