Amikor azt hinnénk, hogy az idei olimpia már nem tud meglepetésekkel szolgálni, az Olimpiai Bizottság csak annyit mond: fogd meg a söröm. Vinesh Phogat, az indiai birkózó élete legnagyobb álma előtt állt, de a döntő előtt kizárták a versenyből, és ezzel minden reménye szertefoszlott. Nem doppingolt, nem volt sportszerűtlen, senkit sem vágott tarkón vagy sértette meg a választott identitását. Az egyetlen bűne, hogy felszedett tíz dekát. Vinesh Phogat ezt követően bejelentette, hogy visszavonul, de mi mást is tehetne, mikor őt emiatt kizárják, másoknak pedig még azt is elnézik, ha férfi kromoszómái vannak egy női mezőnyben.
Az idei olimpia sokak számára óriási csalódást jelentett mind a sport, mind a szervezés tekintetében. Nem telt el úgy nap, hogy ne jött volna elő egy újabb botrány. Először kirabolták a sportolókat Párizsban, később nem kaptak megfelelő ételt, majd a vegyvédelmi ruhában is csak saját felelősségre megközelíthető Szajnában kellett úszniuk, a transznemű sportolókról nem is beszélve. És bár a legújabb botrány nem köthető közvetlenül a szabálytalanul ringbe szálló “női” sportolókhoz, némi köze azért mégiscsak van hozzájuk.
“A birkózás győzött, én pedig veszítettem”
Vinesh Phogat keserű szavai megérintették a közönséget. Az indiai versenyző, aki még a veretlen Susaki Yui-t is legyőzte, a döntő előtti napon tíz dekával átlépte az ötven kilogrammos súlyhatárt. Hiába próbálkozott hajvágással és intenzív szaunázással, nem sikerült csökkentenie a súlyát, így kizárták a versenyből. Ez önmagában még nem botrány. Van egy szabály, ami mindenkire vonatkozik. Az, hogy ez a száz gramm mennyiben befolyásolta volna a verseny kimenetelét, már más kérdés. A szabály az szabály.
Phogat esete felveti a kérdést: vajon igazságos volt-e az Olimpiai Bizottság döntése? Miért nem lehetett tekintettel arra, hogy Phogat mindössze tíz dekával lépte túl a határt, miközben mások sokkal súlyosabb szabályszegéseket követhetnek el büntetlenül? Az ilyen döntések nemcsak egy sportoló karrierjét tehetik tönkre, hanem az egész sportvilágba vetett hitet is megingathatják.
Merre tart az olimpia?
Phogat esetét kontextusában kell vizsgálni. Ha zéró tolerancia van a kihágásokkal szemben, akkor legyen zéró tolerancia, de amikor egyes “női” sportolók tesztoszteronszintje magasabb a megengedettnél, akkor ott miért nem hoznak hasonló ítéletet? Őt miért nem zárják ki? Ha pedig őt nem zárták ki valami miatt, ami befolyásolta a mérkőzés kimenetelét, Vinesh Phogat miért nem léphetett ringbe?
A válasz egyszerű: mert nincs mögötte lobbi. Mondhatta volna, hogy ő ötven kilogramm alattinak érzi magát, és őt gyermekkora óta ötven kilogramm alattiként nevelték, de mivel nincs mögötte egy dollármilliárdokkal kitömött lobbi, esélye sincs fellebbezni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS