A Tisza Párt elnöke és a tiktokdoktor Kulja András az elmúlt napokban budapesti kórházakban roadshowztak, miközben “elképesztő tapasztalatokat szereztek”, és megállapították, hogy például folyamatosan nő a kórházi fertőzések száma is – írja elemzésében a Tűzfalcsoport. Hozzátették, ezzel kapcsolatosan az angolszász világban elterjedt egy kifejezés, az ambulance chasing, amely közéleti kontextusban “katasztrófa politizálást” jelent és amelyet például Justin Trudeau használt politikai ellenfeleivel szemben 2019-ben.
Az úgynevezett „ambulance chasing” (mentőüldözés, tulajdonképpen kórházbiznisz) egy létező jelenség: olyan jogi tevékenységet takar, amikor ügyvédek, vagy éppen „jogsegély szervezetek” kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek helyzetéből akarnak profitálni. A kifejezés onnan származik, hogy egyes ügyvédek az USA-ban – ahol ez 21 államban illegális – a kórházak sürgősségi osztályáig követik a mentőket és betegeket azért, hogy a pácienst az ügyfelükké tegyék – írja a Tűzfalcsoport.
A portál rámutatott, hogy a hazai kórházi viszonyokat és azon belül a fertőzések kérdését hisztériakeltéshez már jóval a TISZA akciója előtt kitalálták a TASZ munkatársai. 2017-ben kórházi fertőzéses eseteket kezdtek el gyűjteni, 2018-ban pedig szintén „ügyfeleket” kereshettek a sürgősségi betegellátás támadhatósága érdekében. „Olyan jogi következményeket szeretnénk kimondatni, amelyek nem a végletekig leterhelt orvost, ápolót, hanem a rendszer hiányosságait állítják pellengérre” – fogalmaznak a felhívásban.
A baloldali Városi Kurír akkori cikke szerint a kezdeményezés nem aratott osztatlan sikert, sőt: jelezték, hogy ez nem jó másra, csak indulatok gerjesztésére az egészségüggyel és az ott dolgozókkal szemben.
A felhívást az orvosok is erős kritikával illették. A sürgősségi osztályokon dolgozók ellen hangolni a betegeket „több mint bűn, hiba”
– fogalmazott egy vidéki fogorvos.
Többek szerint csak arra lehet jó egy ilyen statisztika, hogy indulatokat gerjesszen, és az amúgy is ügyeletes bűnbakként kikiáltott sürgősségi osztályokra kenje az ágazat egészének problémáját.
A Városi Kurír által akkor “megkérdezettek – akik egyike sem a szóban forgó osztályon dolgozik – egyhangúan úgy vélekedtek, hogy ez egy kétélű fegyver, amely könnyen visszafelé sülhet el.
Félő ugyanis, hogy a jobbító szándékú felmérés a sürgősségi osztályokon dolgozókat a mielőbbi távozásra ösztönzi, így aztán a mind súlyosbodó létszámhiány miatt valóban nőhet a várakozási idő, és a „vérszomjas” bulvárlapok címlapjára bérletet válthatnak majd ezek a részlegek.
Akárhogy is, meglehet, hogy a TASZ most „túltolta” azt a bizonyos biciklit. Persze azért ne feledjük Illyés Gyula igazát se: „Növeli, ki elfödi a bajt.”” A TISZA és a TASZ ugyanakkor nehezen birkózik meg valószínűleg azzal a ténnyel, hogy:
Magyarország számos kórházi fertőzéses mutatóban jobb az európai uniós átlagnál.
A legutóbbi adatok szerint az Unióban száz betegből hat-hét páciens érintett valamilyen kórházi fertőzésben, Magyarországon ez az arány négy százalék volt; a 2,3 millió kórházi bennfekvésre 78 ezer kórházi fertőzés jutott.
Forrás: Tűzfalcsoport; Nyitókép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS