Csaknem egy hónap elteltével tartottak ismét Kormányinfót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő vezetésével. Többek között beszéltek a tanévkezdésről, a pedagógusok béremeléséről, a migrációs helyzetről, a kórházi adósságokról is. Továbbá szóba került az óbudai és a zuglói korrupciós ügy is, hogy mikor lehet vasút a repülőtérre. Gulyás Gergely arról is beszámolt, hogy jövőre bruttó 800 ezer fölé, a ciklus végére pedig várhatóan 1 millió forint fölé nő a tanárok bére, a kormány ugyanis vállalta, hogy a diplomás átlagbér 80%-án tartja a tanárok bérét. Emellett a kancelláriaminiszter elmondta, hogy ha nem születik megállapodás Brüsszellel a migráció kapcsán, akkor a kormány a határról egyenesen Brüsszelbe küldi a migránsokat.
Gulyás Gergely a tájékoztatón kiemelte, a kormány áttekintette az oktatás helyzetét. Mint mondta, a tervek szerint folytatni fogják a pedagógusbér-emelési programot. A pedagógus átlagbérek 820 ezer forintra emelkednek a jövő évben, január elsejével ez 21%-os emelést jelent. Hozzátette:
ez az a pálya, ami megalapozza, hogy a következő generációk tájékozottak legyenek, a tanévkezdés egy jó alkalom rá, hogy megköszönjük a munkájukat.
A ciklus végére a bruttó egymillió forintos fizetést is meghaladhatja a pedagógus átlagbér. Vitályos Eszter kormányszóvivő ezután többek között arról beszélt, hogy biztosítják az ingyenes tankönyveket, a családok a tankönyvvásárlás anyagi terhe alól is mentesülnek. Biztosítják a kedvezményes étkeztetést is az arra jogosultaknak.
Nehezebb lesz, de biztosítják az energiaellátást
A kormány a tegnapi ülésén foglalkozott az energiabiztonsággal. Azt tudjuk mondani, hogy bár Brüsszeltől nem kaptunk támogatást, mégis sikerült előrelépni, a Mol a magyar kormány támogatásával kezdett tárgyalásokat az energiabiztonságról. Valamilyen megoldást kell találni, hogy a kőolaj-tranzit ne álljon le – mondta Gulyás Gergely.
A szállítás alighanem költségesebb lesz, és a szállítást is kockázat övezi, de remélhetőleg biztosítva lesz a kőolaj-szállítás. A tárgyalások jelenleg is zajlanak.
Úgy tűnik, az energiabiztonság hosszú távon garantálható lesz a megállapodással
– mondta.
Ha nincs megállapodás, Brüsszelbe küldjük a migránsokat
A menekültügyi megállapodást a kormány kritizálja, Magyarországot most bírsággal sújtja az EU – mondta a miniszter. Gulyás emellett elmondta, hogy a schengeni határok védelmére a kormány továbbra sem kap forrásokat, ezért a kormány arra kérte az igazságügyi miniszter, hogy perben hogyan lehet ezen költségek egy részét érvényesíteni. Gulyás elmondta, hogy a határon minden migránsnak fel fogja ajánlani, hogy a határról egyenesen Brüsszelbe szállítja a migránsokat,
ha a bíróság és a Bizottság lehetetlenné teszi, hogy a határon megállítsuk a migrációt. Ám a kormány továbbra is bjzik a megállapodásban.
“Magyarország nem kívánja a végtelenségig fizetni a bírságot, ezért ha nincs megállapodás, egyirányú jegyet adunk a migránsoknak Brüsszelbe” – mondta.
Gulyás Gergely: A baloldal tele van korrupciós ügyekkel
Gulyás Gergely az óbudai korrupciós ügyről elmondta, hogy ez alátámasztja: a baloldal tele van korrupciós ügyekkel. A kerületben azt választották meg polgármesternek, aki most előzetes letartóztatásban van. A miniszter leszögezte, a jogi eljárásnak le kell folynia, az őt jelölő pártok kitartanak mellette, sem Karácsony Gergely, sem Gyurcsány Ferenc nem vonta meg a bizalmát Kiss Lászlótól.
Időközben újabb korrupciós ügy került elő, ugyanis vádat emeltek hét ember ellen a zuglói korrupciós parkolási ügyben, köztük Horváth Csaba leköszönő polgármester ellen is. Gulyás Gergely szerint mindig jó hír, ha a hatóság teszi a dolgát, közben pedig a baloldalnak is üzenet, hogy ne úgy tekintsenek Budapestre, mint ahol mindent megtehetnek.
A kormány nem veszi át a rendelőintézeteket
A kormánynak voltak tervei a rendelőintézetek átvételére, az egységes ügyeleti rendszer is sikeresen működik, sokan átadták szakrendelőiket. Ám végül úgy döntött a kormány, hogy ezen a hibrid rendszeren nem kíván változtatni.
Mikor lesz reptéri gyorsvasút?
Gulyás szerint nem kérdés, hogy lesz gyorsvasút, ám a kérdés inkább az, hogy mikor. Ha célvasutat szeretnénk (ami a Nyugati és a reptér között közlekedik), az hosszabb idő, 4-5 év. Ha a szolnoki vonalon alakítanák ki a vasutat, az rövidebb idő, ám ez lassabb megoldás lenne. Még ebben az évben döntés születik a kormány részéről – mondta Gulyás.
Nem vesznek részt ellenzéki politikusok a Tranziton
A Tranziton a meghívó ellenére nem vesznek részt ellenzéki politikusok. Gulyás Gergely szerint a baloldal általánosságban gyáva a vitához, pedig korábban a Tranziton még voltak ilyen viták. A miniszter hangsúlyozta, ezeknek a vitáknak volt tartalma, szerepe, helye, de a baloldal újra és újra megfutamodik a vita elől. Gulyás Gergely többször kapott olyan felkérést, hogy Dobrev Klárával vitázzon, a miniszter erre mindig igent mondott, de a DK politikusa nemet.
A nemsokára induló digitális állampolgárságról Gulyás Gergely elmondta, szemben az eddigi bonyolult és életidegen, nehezen kitölthető és igénybe vehető állami rendszerekkel, lehetőség lesz arra, hogy a saját ügyeit mindenki interneten, akár a saját telefonján, könnyen elintézze. Az alkalmazást már több mint 70 ezren töltötték le, szeptembertől indul a működés, jövő nyárra teljesedhet ki.
Rendezték a kórházak adósságát
A MOK elnöke elmondta, hogy lett volna egy orvosregiszter-rendszer, amitől a kormány elzárkózott. Gulyás erre azt mondta, hogy nem tud róla, hogy a kormány ettől elzárkózótt volna. Elmondta, hogy Magyarországon van helye a magánegészségügynek, de az államit ettől el kell különíteni, az orvosoknak tisztességes fizetéseket kell adni. Gulyás elmondta, hogy ez a javaslat szimpatikus, ezért most annyit ígér, hogy felhívja a figyelmét az egészségügyi kormányzatnak.
Júniusban a kormány minden adósságot kifizetett, júniustól havonta 12 milliárd forintos többletet biztosít a kormány. Azt nem lehet állítani, hogy nem lesz néhány milliárdos hiány, de ez a megoldás működőképesnek tűnik.
A Máltai Szeretetszolgálat segíti az ukrajnai menekülteket
A kilakoltatott ukrajnai menekültekkel kapcsolatban a miniszter azt mondta: a kormányzati intézkedések összhangban állnak a szomszédos országokban tapasztalható intézkedésekkel. A döntés az, hogy csak azoknak segítenek, akik háborús térségből érkeztek. Gulyás szerint mintegy négyezer ember úgy élt itt, Magyarországon, állami pénzből, hogy közben munkát sem akartak vállalni. Márpedig aki akar, az tudna dolgozni. Havi 800 millió forintba került az ukrán menekültek elszállásolása. A kocsi helyzettel kapcsolatban: a kormány a Máltai Szeretetszolgálat segítségét kérte, ők gondoskodtak róluk.
Nem kell tartani a gázellátás megszakadásától
Az ukrán hadsereg a kurszki műveletei során irányítása alá vont a szudzsai gázterminált, ahonnan Magyarországra is érkezik gáz a Gazpromtól Ukrajnán keresztül. Mint Gulyás Gergely elmondta, nem tartanak attól, hogy veszélybe kerülne a magyar gázellátás, azonban – ahogy energetikai kérdésekben eddig is mindig – már jelezték a harcoló feleknek, hogy a gázállomás körüli harcoktól tartózkodjanak.
Erasmus-ügy
Gulyás Gergely az Erasmus-ügyről elárulta, kilenc hónapja várnak arra, hogy az Európai Bizottság válaszoljon a magyar kormány álláspontjára, amivel tíz perc alatt orvosolható lenne a helyzet. Vitályos Eszter kormányszóvivő ezt azzal egészítette ki, hogy a Pannónia-programban eddig 4045 együttműködést kötöttek, többek között Németországba, Franciaországba, Olaszországba és Spanyolországba is el lehet jutni ennek a segítségével.
A cél, hogy ne emelkedjenek a fogyasztói árak
A megállapodás értelmében átmegy magyar tulajdonba az olajszállítás, az orosz-ukrán határtól a Mol veszi át a szállítást. Ez növeli a kockázatokat, már vannak számítások is, hogy mennyivel lesz drágább, nagyjából hordónként másfél dollárral. Ezt a megállapodást az ukrán fél is támogatja.
A kormány nem tárgyalt még a költségek áthárításáról, de ma is van egy olyan adófizetési kötelezettsége a Molnak, ami a Brent és Ural árkülönbségének 95%-át elveszi – a tárcavezető ezt arra válaszul mondta, hogy megengedik-e a Molnak, hogy a költségnövekedést áthárítsa. A miniszter azt mondta, hogy van tér a megállapodásra.
Az átlagos éves infláció 4% alatt lesz
Minden jel arra utal, hogy az infláció az év egészében 4% alatt marad – mondta Gulyás. Korábban a kormány arra számított, hogy 6% körül lehet az infláció. A gazdasági növekedés idén 2% körül lesz – mondta Gulyás. A beruházások leállításáról azt mondta, hogy idén is indulnak beruházások, jövőre is lesznek. Érdemi változást nem tervezünk a beruházás-stopban. Az állami beruházás-arány így sem alacsony.
A költségvetési nehézségekről kapcsolatban elmondta, hogy nincs szükség további devizakibocsátásra, Magyarország tudja fizetni a kötelezettségeit gond nélkül.
Lejárató kampányt folytat Magyar Péter a kórházak ellen
Arra a kérdésre, hogy lesz-e vizsgálat a Magyar Péter által a kórházakban tapasztalt körülmények miatt, Gulyás Gergely úgy nyilatkozott, azt kell megvizsgálni, hogy igazak-e ezek az állítások. A miniszter ezután felsorolt több olyan, a kórházaktól érkezett jelentést, amelyekben tételesen cáfolták a Tisza Párt elnökének videójában látottakat. Gulyás szerint nem kérdés, hogy van mit javítani a kórházakban és a magyar egészségügyben, de nem szabad elmenni amellett, hogy az ott dolgozók elképesztő munkát végeznek. Nem fogadható el, hogy célzott lejárató kampányt folytassanak ellenük.
A klímák fertőtlenítésével kapcsolatban minden kórház adott tájékoztatást. A fertőzések kizárása érdekében a fertőtlenítés folyamatos, ebből nem keletkezett probléma és kórházi fertőzés sem.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS