A brit hatóságok szerint álhír, hogy a southporti gyerekgyilkosságokat elkövető 17 éves fiatal egy nemrég Nagy-Britanniába érkezett muszlim menedékkérő volt. Mist ismert ennek a hírnek az elterjedése az angliai zavargások közvetlen előzménye. Őrizetbe is vettek egy pakisztáni webfejlesztőt, aki a gyermekgyilkosság kapcsán elterjedt információkat elsőként osztotta meg a közösségi oldalakon. Most azt állítják, igaz, hogy a gyermekgyilkos bevándorló hátterű, egy ruandai férfi, de már nagy-britanniai születésű és nem muszlim, hanem keresztény.
Őrizetbe vettek Pakisztánban egy férfit azzal a gyanúval, hogy ő kezdte el az interneten terjeszteni a southporti késeléssel kapcsolatban azt a téves információt, amely miatt zavargások robbantak ki Nagy-Britanniában július végén – jelentette be a pakisztáni rendőrség szerdán.
A 32 éves férfi, aki webfejlesztőként dolgozik Lahorban, a rendőrség gyanúja szerint a YouTube-on és a Facebookon kezdte terjeszteni azt a téves információt, miszerint a southporti gyerekgyilkosságokat elkövető 17 éves fiatal egy nemrég Nagy-Britanniába érkezett muszlim menedékkérő volt, holott a valóságban az elkövető ruandai származású, de már nagy-britanniai születésű, keresztény fiú. Az interneten elterjedt álhír hatására feldühödött tüntetők megtámadtak egy mecsetet a gyilkosság helyszíne közelében.
Bár a rendőrség hamar tisztázta az elkövető hátterével kapcsolatos téves híreket, a bevándorlók és muszlimok elleni, rasszista támadásokkal is kísért zavarások és erőszakos rendbontások a következő napokban kiterjedtek több városra. A brit hatóságok szerint szélsőjobboldali aktivisták szították a feszültséget azzal, hogy folyamatosan tovább terjesztették a téves információt, és erőszakos demonstrációkat szerveztek az interneten.
Az őrizetbe vett lahori férfi azt állította, nem ő volt az álhír forrása, ő csak újra megosztotta a közösségi médiában terjedő információt. A rendőrség a kiberterrorizmussal kapcsolatos eseteket vizsgáló nyomozóhatóságnak adta át az ügyet.
MTI, vezető kép:MTI/EPA/Adam Vaughan
Facebook
Twitter
YouTube
RSS