Csaknem egy hónap elteltével tartottak ismét Kormányinfót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő vezetésével. A kancelláriminiszter a PestiSrácok.hu kérdésére válaszolva beszélt az uniós forrásokról, a majomhimlő elleni védekezésről, illetve a minimálbér-emelés részleteiről is.
Amit Brüsszel Magyarországgal csinál, az nagyon messze áll mindattól, amit jogszerűség, jogállamiság, jogszabályok tisztelete, szerződések tisztelete címszóval lehetne jellemezni
– jelentette ki Gulyás Gergely. Felhívta rá a figyelmet, hogy közel 13 milliárd euró a 21 milliárdos költségvetésből most is rendelkezésére áll, Magyarország időarányosan első az európai uniós pénzek felhasználásában.
A helyreállítási alaphoz nem férünk hozzá. De abból a hitelrészt azt zárójelbe tehetjük, mert hitelt máshonnan is tudunk felvenni, és bár valamivel kedvezőtlenebb kamatokkal, de szabad felhasználással.
Mint fogalmazott, az a 6 milliárd euró ebből az alapból, ami Magyarországnak járna, arra valóban szükség lenne, még akkor is, ha az is nagyon szigorú kötöttség mellett használható csak fel.
Tehát ez a pontos helyzet, 21-ből 12,7 milliárd, és a helyreállítási alap, amit egyelőre blokkolnak.
Gulyás Gergely szerint az Európai Unió nem azért blokkolja ezeket, mert valamilyen korrupciós jelentés ne tetszene nekik, hanem azért, mert a magyar kormány álláspontja az gender, migrációs és háború ügyben eltér a Bizottságétól.
Miután a jognak már semmilyen jelentősége nincsen Brüsszelben, szerződésnek semmilyen jelentősége nincsen, ezért hatalmi küzdelem zajlik. És ők ezzel zsarolnak minket, Magyarországot nyílt zsarolásnak teszik ki.
Majomhimlő
A WHO augusztus 14-én nemzetközi egészségügyi veszélyhelyzetet rendelt el majomhimlő egyik vírusváltozatának terjedése miatt, amely már Svédországban is megjelent. Gulyás Gergely elmondta, hogy a tisztiorvosi szolgálat pedig figyelemmel kíséri, hogy bármilyen intézkedésre Magyarországon szükség van-e, egyelőre nincs szükség semmilyen korlátozásra.
Kérdés, hogy szükséges lehet-e lépéseket tenni az Uniónak is ez ügyben, hiszen Afrikában számít a vírus fő gócpontjának és az onnan érkező illegális bevándorlók is potenciális hordozók lehetnek. Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy az egészségügyi miniszterek legutóbbi egyeztetésén volt ezzel kapcsolatos kérdés.
Természetesen nem a migráció oldaláról, mert az ideológiai alapon Nyugaton támogatni kell, hanem, hogy beutazási tilalmat valahonnan elrendeljenek-e
– ismertette a kancelláriaminiszter. Azt is hozzátette, hogy ha súlyosbodik a helyzet, lehetnek intézkedések, de egyelőre még ajánlás szintjén sincs erről szó.
Gyors minimálbér-emelés lenne az ideális
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy korábbi interjúban elmondta, hogy a kormány szükségesnek látja, hogy összezárja a minimálbér és az átlagbér közötti ollót, ezért „az átlagbérek 50 százalékára fontos lenne felemelni a minimálbért, több lépcsőben, legkésőbb 2027-ig.”
Gulyás Gergely elmondta, hogy a minimálbér-emelés kapcsán figyelembe kell venni a munkaadók és munkavállalók megegyezését, amiben a kormány közvetít, akár dönteni is tud, de az lenne ideális, hogy akár egy három éves egyezség is létrejönne, ami lehetővé tenné a minimálbér gyors és radikális emelését. Akár arra a szintre, ahol a minimálbér és bérminimum is összeér.
Ez támogatná azt is, hogy a mediánbér közeledjen az átlagbérhez. Ma a mediánbér az átlagbér nagyjából 80%-a. Szociális szempontból nyilván a legjobb, hogy minél közelebb van a medián bér az átlagbérhez.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda épületében 2024. augusztus 22-én. MTI/Soós Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS