Az oknyomozó blog utána járt, hogy mi a jogi mozgástere az európai parlamenti képviselőnek az állami szervek ellenőrzése kapcsán.
A Tűzfalcsoport bejegyzésében rávilágít, hogy az Európai Parlament magyarországi képviselőinek jogállásáról szóló törvény csupán annyit rögzít ebben a körben 17. § szerint, hogy az állami szervek kötelesek az Európai Parlament képviselői részére a munkájukhoz szükséges felvilágosítást megadni.
A jogszabályhely hivatalos indoklása alapján a fenti rendelkezések – külföldi (pl. belga, német) példákat, illetve az Európai Konvent nemzeti parlamentek szerepével foglakozó munkacsoportjának jelentését alapul véve – meg kívánják alapozni az Európai Parlament magyar képviselőinek a magyar Országgyűléshez és államigazgatáshoz való kapcsolódását, és velük kapcsolatos jogaik és kötelezettségeik szabályozását.
A vonatkozó szakirodalom szerint is az EP képviselők ellenőrzési jogosultsága kapcsán arra törekszenek a nemzeti jogalkotók, hogy az adott állam képviselővel azonos jogok és kötelezettségek illessék meg az európai parlamenti képviselőket is.
Az országgyűlési képviselők érintett jogosultsága annyiban tér el az EP képviselőkétől, hogy az Országgyűlésről szóló jogszabály 98. § (1) bekezdése szerint az állami szervek kötelesek a képviselőket megbízatásuk ellátásában támogatni, és részükre a munkájukhoz szükséges felvilágosítást megadni. A képviselő valamennyi közigazgatási szerv, közintézet és közintézmény vezetőjétől előzetesen egyeztetett módon tájékoztatást kérhet. E jogosultság az érintett szerv működésére vonatkozó előírásokra figyelemmel, valamint rendeltetésszerű működésének aránytalan sérelme nélkül gyakorolható.
Kikerült a törvényből ugyanakkor az a visszaélésekre lehetőséget adó rendelkezés, hogy “a képviselői igazolvány valamennyi közigazgatási szervhez, valamint a közintézetekhez és közintézményekhez belépésre jogosít”.
Ami tehát a fentiek alapján megállapítható, hogy
- az országgyűlési képviselő ellenőrzési jogosultsága állami szervekkel kapcsolatban gyakorlatilag azonos mértékű, mint az európai parlamenti képviselőké;
- korlátlan belépési jogosultság egy állami intézménybe, különösen előzetes egyeztetés nélkül nem szerepel a képviseli jogok katalógusában;
- európai parlamenti képviselő számára az állami szerv nem köteles személyesen tájékoztatást adni, azt írásban is megteheti;
- ha akadályozza a képviselő az állami intézmény rendeltetésszerű működését, ottléte alatt törvénybe ütköző módon kép vagy hangfelvételeket készít, akkor jogszerűen felelősségre vonható, tettenérés esetén vele szemben akar büntetőeljárás is kezdeményezhető.
(Tűzfalcsoport / Kiemelt kép: Hatlaczki Balázs-PS)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS