Nagy-Britannia engedélyezte az ukrán kormánynak, hogy bevesse a „Storm Shadow” rakétákat az Oroszországi Föderáció teljes területén. Így elvileg Moszkvára is csapást mérhet a kijevi rezsim. Antony Blinken az USA külügyminisztere, aki éppen Kijevben tartózkodik, közölte Zelenszkijjel, hogy Washington DC is fontolóra veszi az ukrán elnök kérését, hogy mélységi támadásokat indíthasson amerikai fegyverekkel Oroszország ellen.
Zelenszkij láthatóan a háború eszkalációjára törekszik és nyugati szövetségesei támogatják ebben. London már engedélyezte is a brit gyártású, 500 km hatótávolságú, vadászbombázókról is indítható „Storm Shadow” cirkálórakéták bevetését orosz területek ellen. Egy Moszkva vagy más orosz nagyváros elleni támadás, amelynek több tucat halálos áldozata lenne, az azonban beláthatatlan következményekkel járna. Akár egy kisebb nukleáris fegyver bevetését is indokolttá tehetné Ukrajna ellen.
Antony Blinken megígérte Zelenszkijnek, hogy kérését továbbítja Joe Biden amerikai elnöknek. Blinken szavaiból azonban érződött, hogy az eszkaláció veszélye őt, illetve az USA kormányát aggodalommal tölti el. Zelenszkij az úgynevezett „Krím-konferencia” keretében tartott sajtótájékoztatón olyan valótlanságokat állított, hogy Oroszország üldözi a krími tatárokat és jogfosztottá tette őket. Láthatóan igyekezett hamis vádakkal befolyásolni a jelenlévő nyugati újságírókat és politikusokat.
Az ukrán hadsereg már így is nagyon komoly amerikai haditechnikával rendelkezik, amelyeket már bevetett orosz területek ellen:
- Az ATACMS rakéta hatótávolsága 300 km és vagy kazettásbombákkal vagy egy 214 kg súlyú robbanófejjel lehet ellátni.
- A JDAM-ER 230-910 kg robbanóanyagot juttat el 70 km távolságra és repülőgépekről indítható.
- Az AMD-160 MALD elterelőrakéta azt a célt szolgálja, hogy az orosz légvédelem rakétáit „magához csalja”, miközben a vadászbombázók kilőhetik a levegő-föld rakétáikat vagy ledobhatják bombáikat.
- Az AGM-88 HARM radarok ellen rendszeresített rakéta, amely a hangsebesség 2,9 szeresét éri el, maximális hatótávolsága 300 km és egy 68 kg-os robbanófejjel van felszerelve.
- A JASSM cirkálórakéta egy 450 kg súlyú bunkerromboló, amely hatótávolsága 370-925 km között van és repülőgépről indítható (nem bizonyítható, hogy az USA már leszállította).
A modern technika ellenére a kurszki területre betört ukrán egységeket már szinte teljesen felszámolta az orosz hadsereg. Az ukránok már közel 13.000 katonát és rengeteg eszközt vesztettek. Több német és amerikai harcjármű sértetlenül került az orosz katonák kezére. Ukrajna most vagy visszavonul a régióból, vagy kénytelen lesz csapatokat kivonni más frontszakaszokról.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS