A diktatúrák egyik ismérve, hogy a hatalom ellenőrzi a sajtó munkatársait. Ugyanakkor sajtó munkatársainak vegzálása, bíróság elé citálása és ellehetetlenítése a demokrácia ismérve is egyben, attól függően, hogy hol történik az eset. Ha a fényességes nyugaton börtönöznek be újságírókat, youtubereket a különböző gumiszabályokra hivatkozva, az a demokrácia legfőbb ismérve. Mi más is lenne? Hiszen éltek a sajtó- és véleményszabadság jogával, tehát vétettek a demokrácia ellen. Ez ennyire egyszerű. A magyarországi sajtó ennek hallatán örömódákat írt a dicsőséges nyugatról és annak minden értelmezhetetlen törvényéről. Ha azonban nálunk csak hasonló történik, magzatpózban földre vetik magukat, és addig sikítoznak, míg a Szabadság téren meg nem hallja valaki. Lehetőleg olyan, akinek köze nincs Magyarország belügyeihez.
A HVG pár napja fülig érő mosollyal közölte, hogy a fényességes nyugati demokrácia fellegvárának számító USA-ban a YouTube (ami továbbra is egy magáncég, nem a Demokraták furkósbotja, de nem ám) amerikai érdekekre hivatkozva törölte több vezető jobboldali influenszer csatornáját (többek között Lauren Chen-ét is), akiknek most bíróság elé kell állniuk. A vád nagyon egyszerű és kicsit sem idézi a koncepciós perek korát: médiamunkásként pénzt fogadtak el egy másik ország kormányától. Felmerül a kérdés: mi lenne ebben az irigylésre méltó demokráciában a vállaltan külföldről pénzelt Partizán és Gulyás Márton sorsa?
Kimondottan szórakoztató, hogy a HVG diadalittasan ír erről az esetről. Arról, hogy az Egyesült Államok megvédte az ország érdekét a külföldi befolyástól, de ha Magyarországon valaki csak utal rá, hogy az ellenzéki médiát nem kellene külföldről finanszírozni, földhöz verik magukat és reggelig sikítoznak. Ha azonban az USA-ban bebörtönzik a médiamunkásokat ugyanezért a tevékenységért, az a demokrácia magasiskolája. Várjuk, hogy a Partizán mikor áll ki a Tenet Media és Lauren Chen mellett.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS