Már egy hete elhagyta az árvíz tetőzése a Dunán Budapestet, az alsó rakpartokat már napok óta használhatják a közlekedők, ám a Margitsziget továbbra is zárva. “Police” feliratú szalagokat húztak a bejárókon keresztbe a sziget mindkét bejáratánál. Rendőrök, rendészek, polgárőrök is posztolnak, hogy a gyalogosokat is elküldjék. A PestiSrácok.hu utánanézett, mi az oka a margitszigeti blokádnak és mikorra várható, hogy visszakapjuk a kedvenc szigetünket.
A 4-6-os villamosok továbbra sem állnak meg a Margit híd közepén lévő megállóhelyen. A tovasuhanó villamosból látjuk, a sziget déli bejárója “Police” feliratú széles szalaggal van lezárva, csakúgy mint a járdák a bevezető híd mindkét oldalán. Egy turistának látszó pár éppen próbál bejutni a lezárt szigetre, ám rendőrök jelzik nekik, tilos a bemenet.
A Margit-sziget északi oldalánál, a behajtónál ugyanez a helyzet, annyi különbséggel, hogy a szállodákhoz be lehet hajtani, gyalog is belehet menni odáig, ám csak odáig. A Margitsziget nagyobb része teljesen elzárt terület, csak a hatóság és a FŐKERT emberei mehetnek be.
Legalább száz (100!) fa, többségük platánfa állapota tűnik balesetveszélyesnek. A sziget mélyebben fekvő részin ugyanis feljött az ár, és feláztatta a földet.
Árvízi utómunkák folynak, írja közösségi oldalán a FŐKERT. Bár az árhullámot a védőgátak szerencsésen távol tartották, a Margitsziget alacsonyabban fekvő területein a talaj jelentősen felázott, így az ezeken a területeken álló fák stabilitása akár jelentősen is megváltozhatott.
A munkatársaink által jelenleg is végzett, szerdáig tartó felmérés az érintett fák esetleges állapotváltozását vizsgálja, olyan dőléseket, elmozdulásokat, illetve talajrepedéseket keresünk, melyek arra utalhatnak, hogy az adott fa stabilitása csökkent, így esetleges kidőlése valós balesetveszélyt jelenthet. Ezzel párhuzamosan folyik a talaj felázottságának vizsgálata is. – írja a FŐKERT.
Hozzáteszik: a védekezés során az ún külpontos, azaz leegyszerűsítve megdőlt fák köré épített, homokzsákos ellensúlyokat a magasabban fekvő, így szárazon maradó területeken, mintegy 30-40 fa körül már eltávolítottuk, de további 100 fa esetében, a vizsgálatok lezárultáig a biztonság kedvéért az ellensúlyok a helyükön maradnak.
A vizsgálatok lezárultát követően a Főkert szakértői csapata a jövő hét második felében tesz javaslatot a Margitsziget látogatók előtti megnyitásának időpontjára.
A margitszigeti munkálatok befejezését követően a felmérések a Hajógyári szigeten folytatódnak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS