Egyértelmű, hogy a balliberális városvezető időhúzásra játszik, hiszen a főpolgármester most már azzal számol, hogy amennyiben a közgyűlés nem tud a tagjai közül legalább egy helyettest választani, akkor a kormányhivatal nevezhet ki egyet. Erről beszélt a Magyar Nemzetnek ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász, aki szerint nagyjából fél év múlva kerülhet erre sor.
A törvényes működéshez Karácsony Gergely köteles jelölni valakit a pozícióra, a Fővárosi Közgyűlés pedig szavazni a jelöltről. Amennyiben ez nem történik meg, Budapest főispánja, Sára Botond törvényességi kifogást tehet.
A főispán vezeti Budapest Főváros Kormányhivatalát és gyakorolja annak feladat- és hatásköreit. A fővárosi kormányhivatal törvényességi felügyeleti eljárásban vizsgálja a fővárosi önkormányzat szervezetének, működésének, döntéshozatali eljárásnak jogszerűségét, illetve a többi közt a fővárosi önkormányzati döntéseinek jogszerűségét
– mondta a lapnak ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász azzal kapcsolatban, hogy Karácsony Gergely keddi bejelentése szerint a közgyűlés pénteki alakuló ülésén nem tesz javaslatot főpolgármester-helyettes megválasztására. Ifj. Lomnici Zoltán hangsúlyozta, egyértelmű, hogy a balliberális városvezető időhúzásra játszik, hiszen a főpolgármester most már azzal számol, hogy amennyiben a közgyűlés nem tud a tagjai közül legalább egy helyettest választani, akkor a kormányhivatal nevezhet ki egyet, amire nagyjából fél év múlva kerülhet sor.
Ha a kormányhivatal jogszabálysértést észlel, elsőként legalább 30 napos határidő tűzésével felhívja az érintettet figyelmét annak megszüntetésére. Az érintett a felhívásban foglaltakat köteles megvizsgálni és a megadott határidőn belül az annak alapján tett intézkedéséről vagy egyet nem értéséről a kormányhivatalt írásban tájékoztatni. A jogszabályok szerint így a kormányhivatal az eljárást leghamarabb 31 nappal a jogszabálysértés észlelését követően kezdheti meg
– magyarázta a szakértő, aki kiemelte, a bíróság kérelemre dönthet az ügyben, az így megszülető bírósági döntéssel szemben pedig jogorvoslattal élhet a fővárosi önkormányzat. Egy ilyen jogorvoslati kérelemben Karácsonyék kérhetik, hogy a jogszabályok alapján az ügyben meghozott döntést felülbírálattal változtassák meg, az ügyet pedig a balliberális városvezetés várhatóan a számára kedvező értelmezésében fogja kommunikálni a nyilvánosság előtt.
Forrás: Magyar Nemzet, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS