A Hezbollah ügynökei elleni izraeli csipogós-támadás közel kilenc évig készült – állítja a The Washington Post exkluzív tudósítása.
A The Washington Post eddig soha nem látott információkat hozott nyilvánosságra a Hezbollah elleni szeptemberi támadásokban használt csipogókról és walkie-talkie-król. A jelentés szerint a szeptember 17-i támadásban használt walkie-talkie-k lehallgatását már 2015-ben elkezdték Libanonban.
A támadások első hullámában használt személyhívókat 2022-ben gyártották Izraelben, és a vállalat tudta nélkül illesztették be az Apollo ellátási vonalába – áll a jelentésben. A Hezbollah ügynökei 5 000 darabot vásároltak, miután egy viszonteladó sikeresen győzte meg a csoportot, hogy azok áthatolhatatlanok az izraeli megfigyelés számára.
Ő volt az, aki kapcsolatban állt a Hezbollahhal, és elmagyarázta nekik, hogy a nagyobb akkumulátorral ellátott nagyobb csipogó miért jobb, mint az eredeti modell
– mondta a The Washington Postnak egy, az akció részleteit ismerő izraeli tisztviselő.
A Hezbollah februárban kezdte el a csipogók terjesztését, de néhányat még a támadás előtti napon is kiosztottak.
A támadás második hullámában használt rádiók egy része már közel egy évtizede Libanonban volt. Az adó-vevő készülékek akkumulátorait PETN néven ismert, erősen robbanékony vegyülettel és megfigyelési eszközökkel látták el.
Az izraeli hírszerzés kilenc éven át használta a rádiókat a Hezbollah műveleteinek lehallgatására, és arra várt, hogy egy jövőbeli vészhelyzet esetén is felhasználhassa őket. Az észak-izraeli eszkaláció fokozódásával egyre jobban féltek attól, hogy a Hezbollah rájön az akcióra.
A Washington Post szerint magas rangú izraeli biztonsági tisztviselők csak néhány nappal a terv végrehajtása előtt tudtak a tervről. Miután a tisztviselők úgy döntöttek, hogy véghezviszik a szigorúan titkos tervet, miközben tisztában voltak a konfliktus északi kiterjesztésének kockázatával, a Hezbollah csipogókkal rendelkező tisztviselői üzenetet kaptak arról, hogy egy titkosított üzenet érkezik, amihez két gombot kellett megnyomniuk, így biztosítva a maximális kárt.
Forrás: Neokohn, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS