Csak az a migráns nem marad itt, akit nem engedünk be – sokkolta a nyugati újságírókat Orbán Viktor miniszterelnök, aki a soros uniós elnökség programját ismertette a média képviselőivel Strasbourgban kedden. A hosszúra nyúlt sajtótájékoztatón Orbán Viktor többek között arról beszélt, “Brüsszelnek döntenie kell, hogy fenntartja a jelenlegi helyzetet, vagy készen áll arra, hogy meghallgatja, elfogadja az emberek véleményét. A patrióták csak egy tünet. Változásra van szükség, és hogyha a brüsszelita buborék nem hajlandó ezt megcsinálni, akkor egyszerűen félre kell tolni őket”.
Orbán Viktor felszólalásának elején rögtön megtrollkodta az ellenséges nyugati sajtót, amikor arról beszélt, már két soros uniós elnökséget vezényelt le a polgári kormányzat, és ő beírta a harmadikat is a naptárába. Majd komolyra fordítva a szót kiemelte, az Európai Unió súlyos problémákkal küzd, hiszen Ukrajnában háború zajlik, de konfliktus van a Közel-Keleten és Afrikában, és mindenhol az eszkaláció veszély fenyeget. Hozzátette, a migrációs válság 2015 óta nem látott méreteket öltött, a schengeni térséget a szétesés veszélye fenyegeti emiatt. Kijelentette, a migráció és háborús fenyegetések közepette Európa folyamatosan veszít a globális versenyképességéből, és ezt Mario Draghi is kimondja a jelentésében.
Az ő jelentéséből idézek: Európát lassú agónia fenyegeti
-tette hozzá. Elmondta, Emmanuel Marcon francia elnök a napokban kijelentette, Európa meghalhat, mert kiszorul a piacairól.
Mario Draghihoz és Emmanuel Macronhoz képest én egy mérsékelt miniszterelnök vagyok, de magam is úgy látom, hogy az európai versenyképesség hanyatlása a legsúlyosabb kihívás, amivel szembe kell néznünk
-hangoztatta a magyar miniszterelnök.
A sajtótájékoztatót egy kék ruhás, nemileg nehezen meghatározható, de talán inkább férfi zavarta meg, aki zavaróan magas hangon rikoltozva hazaárulással vádolta a miniszterelnököt. Nagyon koppant a padlón, miután a testőrök földre vitték, majd elvezették. Utóbb sajtóhírek szerint szerint az illető személy tényleg férfi volt, konkrétabban Gyekiczki Márton, a DK ifjúsági szervezetének aktivistája hajtotta végre.
Európának változnia kell
Orbán Viktor kiemelte, Magyarországnak, mint az unió soros elnökének az a feladata, hogy ezekre válaszokat keressen, és az a válasza, hogy az Európai Uniónak változnia kell, és helyre kell állítania a versenyképességet. Mint megjegyezte, egy európai uniós vállalatnak kétszer-háromszor magasabb árat kell fizetni a villamos energiáért, mint egy amerikai vállalkozásnak, a földgázért pedig négyszer-ötször kell többet fizetnie. Ugyanakkor az európai vállalatok, feleannyit költenek a kutatás/fejlesztésre. mint az amerikaiak. Ezt a problémát tetézik a negatív demográfiai folyamatok, bár vannak országok, amelyek ezt a migrációval akarják orvosolni,
de még így sem jön ki a matek, a migrációt sem képes pótolni a hiányzó meg nem született gyermekeket.
Orbán Viktor kiemelte, az uniós elnökség egyik célja, hogy november 8-án Budapesten olyan informális ülést tartsanak az európai vezetők, ahol elfogadnak egy közös versenyképességi paktumot. Úgy vélte, egy öt éves versenyképességi program keretében lehetőség nyílna az adminisztratív terhek csökkentésére, a túlszabályozás mérséklésére és a megfizethető energiaárak kialakítására.
Javasoljuk a tőkepiaci unió megvalósítását, ugyanis ma az európai emberek megtakarításai az Egyesült Államokban landolnak, és az európai tőkepiac nem képes az európai emberek pénzét itt tartani Európában
-hangsúlyozta.
Azért büntetik Magyarországot, amiért megvédi Európa határait
Orbán Viktor arról is beszélt, a magyar elnökség amellett áll ki, hogy az Európai Unió külső határait meg kell védeni, a frontországok védekezése egész Európát védi, az ő munkájukat el kell ismerni, és támogatni kell őket.
Én 2015 óta mindig ugyanazt mondom, most is azt mondom. Próbálkozhatunk akármilyen csomagokkal, meg migrációs paktumokkal, meg ilyen dimenzióval, meg amolyan dimenzióval. A migrációt egyetlen módon lehet megállítani és ellenőrzés alá vonni
-mondta el, kiemelve, az unión kívül kell megállítani az illegális migrációt. Magyarországot éppen azért büntetik, mert ezt teszi, ugyanakkor egyetlen olyan európai ország sincs, amely képes vagy hajlandó lenne kiutasítani az illegális migránsokat.
Csak az a migráns nem marad itt, akit nem engedünk be!
-fogalmazott egyértelműen Orbán Viktor. Kiemelte, a magyar álláspont az, hogy „akit be akarunk engedni, mi engedünk be, a belépést megelőző engedéllyel, és nem a belépése után megadott jogi lehetőséggel”.
Ezért engem 2015 óta folyamatosan hol idiótának neveznek ezért az álláspontért, hol meg gonosznak. De figyeljék meg, hogy a végén mindenki itt fog landolni ezen a ponton. A végén abban lesz egyetértés az unióban, hogy muszáj külső kockázatokat bevezetni
-jelentette ki.
A migráció kérdésével kapcsolatban kiemelte, a magyar elnökségnek az a javaslata, hogy az Euro Summit csúcstalálkozójának a mintájára, vezessék be a schengeni csúcstalálkozók rendszerét, ahol a schengeni zónához tartozó országok vezetői rendszeresen összeülhetnek és közösen menedzselhetik a schengeni határok védelmét a legmagasabb politikai szinten.
Közös védelmi politika, válságálló mezőgazdaság
Orbán Viktor a magyar elnökség harmadik fontos témájának a versenyképesség megőrzésén és a migráció kezelésén túl a védelempolitikát nevezte. Mint kiemelte, a magyar javaslat szerint meg kell teremteni az európai védelmi ipart, és meg kell erősíteni a technológiai bázist. Erről is tárgyalni fognak novemberben. A magyar miniszterelnök szintén fontosnak nevezte a bővítéspolitikát, mivel a magyar álláspont szerint a Balkán integrációja nélkül Európa sohasem lesz teljes, ugyanakkor húsz éve ígéri Brüsszel, hogy fel fogják venni ezeket az országokat, és „ideje lenne ezt beváltani”. Kiemelte,
a Nyugat-Balkán országait Szerbia nélkül nem lehet integrálni. Aki azt hiszi, hogy lehet, az illúziókat kerget.
Orbán Viktor szólt arról is, a magyar elnökségben fontos szerepet kap a mezőgazdaság, mivel most kerül kijelölésre a következő hét éves agrárpolitikai irány. Kiemelte, Magyarország ebben a vitában az elnöksége során részt akar venni, hogy egy versenyképes, válságálló és gazdabarát európai mezőgazdaságot tudjon az EU megteremteni.
Ha Trump nyeri az elnökválasztást, felgyorsulnak az események
Újságírói kérdésekre válaszolva Orbán Viktor elmondta, bár nem az uniós elnökség témakörébe tartozik, de amennyiben Donald Trump visszakerül az Egyesült Államok élére, a magyar kormány „több üveg pezsgőt fogunk kinyitni”. Mint ugyanakkor megjegyezte, az európai vezetők informális csúcstalálkozójára november 7-én kerül sor Budapesten, kettő nappal az USA választások után. Ez lehetőséget teremt arra is, hogy az uniós vezetők közösen értékeljék a választás eredményét. A magyar miniszterelnök kiemelte,
Trump azt ígérte, hogy nem fogja nem fogja megvárni a beiktatását azzal, hogy nekiálljon, és kezelni kezdje az ukrán-orosz háborút és az esetleges békét. Tehát európai vezetőként nekünk nem lesz vesztegetni való időnk.
Hozzátette,
ez azt jelenti, hogy Trump megválasztása esetén először intellektuális, filozófiai szinten, aztán stratégiai szinten és végül a cselekvés szintjén is lépnünk kell a béke érdekében.
Ukrajna nem tudja megnyerni ezt a háborút
Ukrán újságírói kérdésre reagálva Orbán Viktor elmondta, felesleges azon vacillálni, hogy megtámadná e Oroszország Ukrajna után Magyarországot is, ha nem lenne a NATO tagja, mivelhogy a tagja, és így biztonságban érzi magát.
A NATO messze erősebb, mint Ukrajna. Hogyha Oroszországnak kemény dió Ukrajna, akkor mit kezdene a NATO-val
-fogalmazott. Ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy hazánk az eddigi legnagyobb humanitárius segítségnyújtást éppen Ukrajnának adta, menekültek tízezreit fogadta be, sőt annak ellenére indított ukrán iskolákat, hogy a magyar nyelvűeket Kárpátalján betiltották. Orbán Viktor ugyanakkor elmondta, a magyar kormány más álláspontot képvisel a háború kapcsán, mint Brüsszel és az uniós tagországok többsége, mivel úgy ítéli meg, Ukrajna képtelen lesz győzni a harctéren.
Ha Ukrajna nem tudja ezt a háborút megnyerni a hadszíntéren, akkor kommunikálni kell, tárgyalni kell, tűzszünetre van szükség, és emberéleteket kell megmenteni, és ezt szeretnénk előmozdítani
-jelentette ki. A magyar miniszterelnök hozzátette, nem feladata véleményezni, hogy Ukrajna győzni akar a háborúban, azt ugyanakkor fölvetette, hogy fontos lenne az ellentétes felek közötti kommunikáció, és szükség van közvetítőkre is.
Nem amellett érvelek, hogy ezt a konfliktust hogyan kell megoldani. Nem vagyok én olyan pozícióban. Én csak egyértelművé szeretném tenni azt, hogy szerintünk, ami most történik, irracionális. Szükséges a kommunikáció, és még több országot kell felsorakoztatni, akik a béke pártján állnak. Ez a magyar álláspont, amely jelenleg kisebbségben van
-fogalmazott.
Ha a mainstream nem akar részese lenni a változásoknak, félre kell tolni őket
A miniszterelnök szintén újságírói kérdésre kifejtette, véleménye szerint olyan nagy változás zajlik az európai politikában, amely nem most kezdődött el és nem is két nap alatt fog véget érni. Kifejtette, az látszik, hogy van egy magát mainstreamnek nevező európai elit, amely a baloldalból, a liberálisokból és a jobbközépből áll. Az európai emberek ugyanakkor egyre elégedetlenebbek ezzel az elittel szemben, békét akarnak, elutasítják az illegális migrációt, elutasítják a túlszabályozottságot, a mezőgazdaság tönkretételét. Ennek köszönhetően jelenhettek meg új politikai szereplők, amelyeket veszélyesnek nevez a brüsszeli elit, holott csak racionális tapasztalatok mentén képviselik az emberek hangját. Ebben a helyzetben a miniszterelnök az idegeskedés, a feszültségkeltés helyett higgadtságot javasolt.
Értsük meg, hogy mi az, amit az emberek akarnak, és változtassunk. Ne kirekesszük a patriótákat, hanem vonjuk őket inkább be. Hátha igazuk van néhány dologban
-fogalmazott. Mint megjegyezte, a magyar parlamentben elképzelhetetlen lenne, hogy egy párt ne kapjon bizottsági helyeket. Ugyanakkor Brüsszel most épp ezt teszi politikai ellenfeleivel.
Brüsszelnek döntenie kell, hogy fenntartja a jelenlegi helyzetet, vagy készen áll arra, hogy meghallgatja, elfogadja az emberek véleményét. A patrióták csak egy tünet. Változásra van szükség, és hogyha a brüsszelita buborék nem hajlandó ezt megcsinálni, akkor egyszerűen félre kell tolni őket
-hangoztatta.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS