A marihuána jövőbeni megítélésében nagy szerepet játszhat az a tanulmány, amelyet az európai balliberális bástyaként is emlegetett King’s College London munkatársai publikáltak a napokban a Molecular Psychiatry tudományos szaklapban– olvasható a Drogkutató Intézet legfrissebb elemzésében.
A publikáció ismerteti, a szakemberek a rámutattak, hogy a magas THC tartalmú kannabisz sokkal nagyobb hatással bír az emberi DNS-re, mint a gyengébb változatok. Már a 10%-nál magasabb tiszta THC tartalom is komoly veszélyeket rejt magában. Összevetésül a német legalizációs törvény 15%-os tiszta THC tartalmú anyagot enged használni. Konklúzióként azt állapították meg a kutatást végzők, hogy minél erősebb a kannabisz THC tartalma, annál inkább befolyásolja az immunitással és a sejtenergia-termeléssel kapcsolatos géneket, és egyértelmű mély nyomot hagy a pszichózisban szenvedő marihuána fogyasztók DNS-ében. Itt megjegyzik, meg, nem ez az első tanulmány arról, hogy az emberi pszichére mennyire káros hatással van marihuána, ugyanis nemrég jelentettük meg az oldalunkon a Drogkutató Intézet igazgatójának, Prof. Dr. Haller Józsefnek a tavaly komoly ellenszélben megjelent, mégis nemzetközi szinten az év hivatalosan is legolvasottabb írását. Úgy néz ki tehát, hogy az idő múlásával az európai liberális kutatóintézetek is inkább a tudomány oldalára állnak.
De visszatérve a King’s College London munkatársainak tanulmányára, a szerzők 682 ember vérmintáját elemezték annak érdekében, hogy megvizsgálják a kannabisz-használat hatását a DNS-metilációra, amely egy olyan kémiai folyamatra, ami befolyásolja a gének aktiválását. Összesen 188 résztvevőt jelöltek meg jelenlegi kannabisz-használóként, akiknek egy része azt mondta, hogy olyan nagy hatású szert fogyasztott, amelyek THC tartalma meghaladta a 10 százalékot– áll a DKI elemzésében.
A tanulmány szerzője, Marta di Forti, a King’s College London professzora az IFLScience-nek elmondta, „ha azt a kannabiszt nézzük, amely 10 százalékos vagy magasabb THC-t tartalmaz, akkor legalább ötszörösére nő a pszichotikus rendellenesség kialakulásának kockázata az aktív használóknál, mint azoknál, akik soha nem használták.”
Elsődleges elemzésükhöz a kutatók a DNS-metiláció különbségeit keresték a teljes genomban a kannabiszt fogyasztók és nem fogyasztók között. „Dióhéjban azt találtuk, hogy ha megnézzük a jelenlegi kannabisz-használókat, határozott nyomot találunk a DNS-metilációban, különösen, ha az immunrendszer génjeit és a mitokondriális géneket nézzük, amelyek a sejtszintű energiatermeléshez kapcsolódnak.” – mondta di Forti.
Azonban, bár úgy tűnik, hogy minden fűhasználó bizonyos epigenetikai változásokhoz kapcsolódik, „a nagy hatású kannabisz hatása eltérő volt az általános kannabisz használathoz képest” – mondta. „Például a CAVIN1, MCU és ECHDC3 mitokondriális gének mind érintettek voltak azoknál a résztvevőknél, akik rendszeresen 10 százaléknál magasabb THC-t tartalmazó termékeket használtak”– olvasható az elemzésben.
Feltételezzük, hogy a mitokondriális funkciók ilyen hiányosságai megmagyarázhatják a hosszú távú kannabisz-használat bizonyos következményeit, beleértve a pszichózis megnövekedett kockázatát, amely a mitokondriumok működésének hibáival jár együtt
– írják új tanulmányukban a szerzők.
A DKI elemzése szerint a következő lépésként a kutatók összehasonlították ezeket a kannabiszhoz köthető epigenetikai változásokat olyan betegeknél, akik pszichotikus eseményeket éltek át, és azoknál, akik soha nem szenvedtek pszichózisban. Összességében 239 résztvevőjük esett át pszichózison, a maradék 443 egészséges kontrollként működött.
Azt találtuk, hogy a jelenlegi kannabisz-használat hatása az első pszichózisban szenvedő betegekre a DNS-metiláció szintjén eltér a jelenlegi kannabisz-használóktól, akiknek nincs pszichotikus rendellenességük
– mondta di Forti. „Ez azért érdekes számunkra, mert azt sugallja, hogy a kannabisz használat biológiai hatása a pszichózisban szenvedő embereknél – legalábbis a DNS-metiláció szintjén – eltér attól, amit azoknál tapasztalunk, akik még mindig elég erősen használnak kannabiszt, de nem árt a pszichózisnak.”
Di Forti szerint ezek a felismerések egy napon megnyithatják az utat azok előtt a szűrőprogramok kidolgozása előtt, amelyek képesek lesznek megmutatni, hogy miért vált ki egyes embereknél a termék pszichózist, másoknál pedig miért nem– olvasható a DKI publikációjában.
Tágabb értelemben kifejtette, hogy ezek a megállapítások a kannabisz dekriminalizálásával és legalizálásával kapcsolatos jelenlegi diskurzusok sokkal nagyobb árnyaltságát igénylik, különösen akkor, amikor egyes rendelőkben kezdenek majd megjelenni a szuperpotens törzsek.
Az aggodalmam az, hogy a kannabiszról folytatott vita nagyon polarizált, mivel az emberek vagy csak az előnyöket látják, vagy csak a negatív következményeket
–mondta di Forti.
Forrás: DKI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS