Át kell venni mindent, ami jó Nyugatról, át kell venni mindent, ami jó Keletről és semmit nem szabad átvenni sem Nyugatról, sem Keletről, ami nem jó nekünk -mondta Orbán Viktor ma a Kossuth Rádióban. Az interjú témája főként a gazdaság volt, amiről elmondta, hogy Emmanuel Macron és a Draghi-jelentés még keményebben fogalmaz a jelenlegi uniós gazdasági helyzettel kapcsolatban, de ha a magyaroknak sikerül végig csinálni a gazdasági akciótervet- amihez az USA-ban a jobboldal győzelme is kellene – akkor akár a 3 százalékos hazdasági növekedést is elérhetjük, ami egyedülálló Európában. Orbán Viktor ugyanakkor kitért arra is, hogy Brüsszel egy bábkormányt szeretne, ami az emberek megélhetésére nézve komoly veszélyeket tartogat.
A versenyképességet szeretné már az egész unió és Orbán Viktor szerint a Draghi-jelentés és az, amit Emmanuel Macron leír a jelenlegi helyzetről sokkal durvább, mint amit mi magyarok mondunk. A francia elnök egy nagyívű beszédében elmondta, hogy az Európai Unió ki fog halni, el fog halni, akkor ha nem javítunk a versenyképességen. Ha pedig gyorsan nem cselekszünk az unió megfeneklik -ezt pedig már Draghi úr mondta a miniszterelnök szerint. Ezért
a francia elnök kulcsszerepet játszik abban, hogy kialakítsunk egy új Európai Uniós gazdaságpolitkát, egy versenyképesebb európai gazdaságot.
Jelenleg egy nagy, keleti világcsúcstalálkozó zajlik, ha megfigyeljük -tette hozzá. November 7-én nalunk lesz a nyugati világ csúcstalálkozója. Van egy Európai Közösség nevű formáció, de ebben a körben olyan vezetők is vannak, akik nem tagjai az uniónak, mint például a török elnök. Pár nap múlva pedig az uniós tagok tartanak tanácskozást itt Budapesten. Az első közösségről beszélt Orbán Viktor a francia elnökkel, mert ezt a formációt ő találta ki. A házigazdák mi leszünk, mert szellemi tartalmának is mi leszünk a házigazdái. A csúcs témája a versenyképesség lesz -jegyezte meg. Az időpont azért is érdekes, mert két nappal az USA választások után leszünk ekkor éppen, ami egy teljesen új helyzetet teremthet az uniós gazdaságot is tekintve.
Emlékeztetett, hogy 30 évvel ezelőtt, amikor a szocializmus a csődbe vitte az országot azt néztük, hogy mások hogyan hozzák rendbe a gazdaságot, ekkor vettük át a kapitalizmus módszereit. Aránylag egyszerű volt a helyzet, le kellett másokat másolni. Most azonban a nyugati világ van bajban és a keleti sikeres, de nem tudjuk átvenni, mert például kultúrálisan egészen más világ.
Hiába sikeres a kínai gazdaság, ha valaki elmegy Kínába, akkor leesik az álla természetesen. De ha azt gondolja, hogy a magyarokat lehet a kínai gazdaságnak a módjára sikeresen megszervezni, akkor téved, mert itt annyira más fajta emberek vagyunk
-jegyezte meg. Nekünk ezért saját utat kell járnunk. Egyetlen megoldás, hogy összeállítsunk egy, a világban ismert módszert, ami megfelel a magyaroknak. Úgy fogalmazott:
Át kell venni mindent, ami jó Nyugatról, át kell venni mindent, ami jó Keletről és semmit nem szabad átvenni sem Nyugatról, sem Keletről, ami nem jó nekünk.
Ezt nevezzük mi gazdasági semlegességnek.
A hidegháborús logika sajnos megmaradt a gazdaságban is az unióban, a kormányfő szerint viszont ez egy rossz módszer. A nyugatiak az orosz-ukrán háborút sem befejezni akarják, hanem folytatni és sajnos a gazdaságban is ezt akarják. Szankciókat, bűntetéseket. Az unió épp most veszít el egy háborút és mi kimaradtunk. Magyarország nem, mert mi bele sem szálltunk. Ha ebből sikerült kimaradni, akkor a rossz gazdaságpolitikából is sikerülhet.
Bábkormányt akar az unió
A kormányfő elmondta továbbá, hogy a két német, Manfred Weber, az EPP vezetője és Ursula von der Leyen, az EB vezetője az arcába mondták, hogy “el lehet húzni miniszterelnöj úr a kormányával együtt”, mert ők mást akarnak. Mást azonban nem lehetett várni tőlük, a lengyeleknél ugyan ez történt. Mivel különutas politikát folytattak, el lettek hajtva. Nekik bábkormány kell, a szovjetek is ilyenek voltak. Ennek kell ellenállni, ugyanis ez nem csak hatalmi kérdés. Hiszen gazdasági követelései vannak felén az unióban, ezek pedig komoly fájdalmat jelentenének. Ilyen az adó kérdése, amit emelni akarnak, a multikra kivetett adók visszavonását követelik, támadják a rezsicsökkentést, a 13. havi nyugdíjat el akarják törölni, a gazdák támogatását el akarják venni.
Ha bábkormánya lesz Magyarországnak, akkor nem az a kérdés, hogy ki lesz a miniszterelnök hanem, hogy milyen következményei lesznek ennek az emberekre nézne. És ezek súlyos dolgok.
A gazdaságpolitika mozgásterét az határozza meg, hogy ki nyer az USA-ban. Ha nem terjed tovább, akkor javul a helyzet. Ha nem ez történik, akkor az eszkaláció fenyeget, mert akkor a gazdasági össztermék 2,5-3 százalékát kell katonai intézkedésekre költeni, de lehet, hogy ennél többet is. A biztonságba megy így a pénz és nem a gazdaságba. A 2020 óta tartó nehéz gazdaságból emelne ki minket a most összerakott gazdasági akcióterv. 2019-ig emelkedő pályán volt a gazdaság, de ezt megtörte a covid és utána a háború. A kiút megvan, de ehhez kell az akcióterv végrehajtása, ami 2025-re fantasztikus eredményeket hozhat, 3 százalék feletti növekedést, ami egyedülálló lenne Európában. Ez pedig a béremelés lehetőségét hozza magával. Nem a kormány határozza meg a béreket, a munkaadónak és a munkavállalónak kell tárgyalni egymással. Ha a megállapodás megvan, akkor a kormány is be tud szállni a segítségbe adócsökkentéssel és egyéb intézkedésekkel. Lesz itt egy egymilliós forintos átlagbér Orbán Viktor szerint hamarosan, a minimálbér pedig el fogja érni a 400 ezer forintot.
A nemzeti konzultáció ennek az alapjainak megerősítését szolgálja. Orbán Viktor Brüsszelben a magyar emberek akaratára tud támaszkodni, ezért fontos a konzultáció.
A migrációra kitérve a kormányfő elmondta, hogy a brüsszeliek és a magyar ellenzék is a Mi Hazánk kivételével a migrációs paktum mellett szavazott. Most azonban az arányok az unióban kezdenek felénk dőlni, egyre többen látják be, hogy nem jó bevándorlás.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS