“Nektek az a feladatotok, hogy tanuljatok, és soha ne fogadjatok el olyan helyzetet, amiben nektek kevesebb jut, mint amennyiért a szüleitek harcoltak, meghaltak, börtönben voltak! (…) Becsülettel gondoljatok azokra, akik életüket adták oda, hogy az utókor majd jobb életet éljen” – mondta rendhagyó történelemóráján a székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Kollégium több évfolyamnyi diákja előtt Varga János Corvin közi pesti srác, Wittner Mária harcos- és vádlottársa, aki a PestiSrácok.hu kollégáinak szervezésében, Kovács István unitárius püspök meghívására érkezett a székely városba, előzőleg pedig Kolozsvárra, a János Zsigmond Unitárius Kollégiumba, illetve Magyarország főkonzulátusának 56-os megemlékezésére.
Varga János a Pongrátz Gergely Corvin közi parancsnok és Wittner Mária szabadságharcos által alapított 1956-os Pesti Srác Alapítvány és az ’56-os Világszövetség alapító tagja, utóbbi elnöke, aki 16 évesen, a forradalom első napjától egészen november 12-ig fegyverben volt, s “Kicsi” becenévre hallgatva a harcedzett idősebb szabadságharcosok segédeként állt helyt. Már ott volt a Bem téri tüntetésen, majd a Sztálin szobor ledöntésének első kísérleténél, a Magyar Rádió előtti ÁVÓ-s sortüzeknél és a Kossuth téri október 25-i, több száz áldozatot követelő sortűznél. A vérengzések hatására szegődött a Corvin köziekhez, hogy “ne mészárolják le a forradalmárokat, mint egy birkát”. A Vajdahunyad utcai csoport tagjaként az Üllői út felől védték puskákkal, Molotov koktélokkal és páncéltörő ágyúval a szabadságharcos központot. November 4-én megsebesült, de a szükségkórházi ellátása után visszatért a barikádra és tovább folytatta a küzdelmet, melyet aztán a nagykörúti Royal szállóban, illetve annak felgyújtása után a környező utcákban fejezett be november 8-án, ahonnan Budára szöktek és még négy napig őrizték az utolsó szabadságharcosokkal kapcsolatot tartó Széchenyi-hegyi rádiótornyot.
Mindezért – Wittner Máriával és Sticker Katalinnal, Tóth Józseffel, Káta-Sörös Józseffel együtt, egy osztrák újságíró által készített csoportkép alapján – elfogták az 1957 tavaszán kezdődő megtorlás során. Társai halálbüntetést kaptak, hármukat kivégezték, Wittner Mária végül kikerülhetett a “halálsorról”, de csak 1971-ben szabadult, Varga Jánosnak, mint kiskorúnak, a 13 évből hatot kellett leülnie.
Varga János – ahogy mondja – miután a nagy Corvin közi hősök kihaltak mellőle, átvette a stafétát és ő folytatja az élő történelemórákat, szerte a Kárpát-medencében. A PestiSrácok.hu (az idén november 4-én is sorra kerülő) Bem téri Halhatatlanok napja emlékműsorán felkérésünkre Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke is felszólalt és méltatta az 56-os szabadságharcosokat, illetve megemlékezett azokról az erdélyi unitárius mártírokról, akik azért kaptak – esetenként – 20-25 év -börtönbüntetést Romániában, mert szolidaritást vállaltak az 1956-os szabadságharccal (róluk ITT olvashatnak bővebben). Kovács István itt hívta meg Varga Jánost, hogy élő történelemórát tartson a két nagy erdélyi unitárius kollégium diákjainak.
A több évfolyamnyi magyar diák előtt a PestiSrácok.hu munkatársai és az OIKOSZ Alapítvány által felkért “pesti srác” hagyományőrző fiatalok is megjelentek, egyben felállították a Patrióták Wittner Mária-kiállítását. A Corvin közi szabadságharcost Huth Gergely kérdezte a diákok és a vendéglátó tanárok – Czire Alpár aligazgató, Kolozsváron pedig Elekes Zsolt iskolalelkész és egyházi referens, illetve Korodi Alpár történelemtanár – közreműködésével.
Előzőleg, még október 23-án Varga János részt vett a Kolozsvári Magyar Főkonzulátus koszorúzásánál az erdélyi főváros 56-os emlékművénél és az ünnepi beszédet mondó Lázár Jánossal is találkozott. Varga János a konzulátus fogadásán Kovács István püspöknek átadta a “pesti srác” díjat, melyet Pongrátz Gergellyel és Wittner Máriával alapítottak és amely a Corvin Mozi előtti híres pesti srác szobor kicsinyített mása.
Lázár János beszéde ITT olvasható vissza, a Szabadság tudósítása ITT és a Székelyhon tudósítása pedig ITT olvasható el. Varga János nemrég – a Pofosszal közösen – petíciót indított a lyukas zászló kisajátítása ellen, erről EBBEN a cikkünkben írtunk.
Fotók: PS, Székelyhon, Szabadság.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS