Volodimir Zelenszkij ukrán vezető szerdán csalódottságának adott hangot amiatt, hogy az Oroszországgal zajló konfliktusban a „győzelmi tervének” titkos részletei kiszivárogtak a nyugati sajtóhoz. A győzelmi terv valószínűleg egy atomháborúhoz vezetett volna, hiszen orosz nagyvárosokat támadtak volna a 2400 km hatótávolságú rakétákkal.
A New York Times a héten arról számolt be, hogy Kijev Tomahawk cirkálórakétákat kért az Egyesült Államoktól, hogy mélyen Oroszországon belüli célpontokat támadhasson. A lap forrásai a kérést „teljesen megvalósíthatatlannak” minősítették. Az ilyen, akár 2400 kilométeres hatótávolságú fegyverek igénylése az ukránok szerint elrettentő erővel bírtak volna. Nyugati újságíróknak Kijevben nyilatkozva Zelenszkij panaszkodott, hogy a „Tomahawkokra” vonatkozó titkos kérés nyilvánosságra került.
Ez bizalmas információ volt Ukrajna és a Fehér Ház között
– mondta angolul. A kiszivárogtatást úgy értelmezte, hogy a Washingtonnal folytatott kommunikációban nincs titoktartás és bizalom.
Kijev több nagy hatótávolságú fegyvert kért azzal az ígérettel, hogy csak akkor fogják használni őket, ha Oroszország nem állítja le a háborút
– mondta Zelenszkij, de a nyugati vezetők közölték vele, hogy ez a konfliktus eszkalálódását jelentené.
Vlagyimir Putyin orosz elnök figyelmeztette az Egyesült Államokat és szövetségeseit, hogy Moszkva minden nyugati közvetítésű, Oroszország mélyén végrehajtott csapást a fegyvereket szállító felek támadásának fogja tekinteni.
Zelenszkij azt állította, hogy a szivárogtatásra azután került sor, hogy „számos ország” támogatta „győzelmi tervét”. Számos nyugati médiajelentés és egyes tisztviselők azonban azt állították, hogy a többség elutasította azt. A javaslat Ukrajna azonnali meghívását követeli meg a NATO-ba, valamint más olyan intézkedéseket, amelyek növelnék a nyugati szerepvállalást a konfliktusban.
Az ukrán vezető nem vitatta a Times tudósításának hitelességét. A megjegyzést akkor tette, amikor kommentálta az észak-koreai csapatok állítólagos oroszországi állomásoztatását, amelyet Moszkva sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánt.
A Pentagon a héten úgy értékelte, hogy Phenjan akár 10 000 katonát is küldhetett kiképzésre és esetleges bevetésre az ukrán erők ellen az oroszországi kurszki területen, ahol Kijev augusztusban határon átnyúló támadást indított. Joe Biden amerikai elnök azt mondta, hogy az ukránoknak fel kell venniük a harcot az észak-koreaiakkal, „ha azok átlépnek Ukrajnába”.
Zelenszkij azt állította, hogy országának nincsenek „lehetőségei” arra, hogy Oroszországon belül csapást mérjen az észak-koreaiakra, hozzátéve, hogy „ez azt jelenti, hogy csak akkor tudjuk megvédeni a földünket, ha pusztítják a földünket, ha már a földünkön vannak, ha megszállták a földünket”.
Fotó: militaryrussia.ru
Facebook
Twitter
YouTube
RSS