Miután megtörtént a több halálos áldozatot követelő tragédia Újvidéken, és összeomlott az egyik vonatállomás, a toleráns, liberális barátaink első reakciója az lett, hogy röhögve mutogatni kezdtek: höhö Budapest-Belgrád mi? Csak azt felejtik el hozzátenni, hogy nem a projekt keretében felújított épület omlott össze.
Többen meghaltak tegnap Délvidéken, mikor leomlott az újvidéki vonatállomás tetőszerkezete. A tragédiában legalább 14-en vesztették életüket, sokan megsérültek, Szerbia területén évek óta nem történt hasonló katasztrófa.
Mi erre a liberális, toleráns, békés szeretettel teli belpesti válasz? Biztosan az Orbán volt, ő okozta a kárt, sőt személyesen verte le a tetőt, hogy megint ölhessen. Mire alapozzák mindezt? Nos arra, hogy a magyar miniszterelnök tegnap adta át a Budapest-Belgrád vasútvonal új szakaszát. Azt a szakaszt, aminek semmi köze nincs a katasztrófához, ugyanis nem a felújított épületrész omlott le, hanem az állomás régi, 1964-ben épített tetőszerkezete, amelyhez a projektnek semmi köze, és amit hatvan éve nem is újítottak fel. Ez viszont őket nem gátolta meg abban, hogy összemossák a tragédiát a beruházással.
A tragédia ettől függetlenül szörnyű, hiszen a háború óta nem történt hasonló katasztrófa Délvidéken. A mentési munkálatok egészen szombat reggelig tartottak, több sebesült továbbra is válságos állapotban van.
A magyar kormány tagjai együttérzésüket fejezték ki
A tragédiát követően közösségi oldalán Orbán Viktor is kifejezte részvétét az áldozatok családjának és Alekszandar Vucsics szerb elnöknek is.
Szeretném kifejezni legmélyebb részvétemet Vucsics elnöknek és Szerbia népének az újvidéki vasútállomáson történt tragikus tetőomlás miatt
– írta Orbán Viktor. Sulyok Tamás köztársasági elnök is részvétét fejezte ki. Közösségi oldalán úgy fogalmazott:
Most értesültem a tragikus hírről, hogy beomlott az újvidéki vasútállomás teteje. Eddig nyolcan meghaltak és sokan megsérültek. Őszinte részvétem az áldozatok hozzátartozóinak. Imádkozom a sérültek mielőbbi felépüléséért.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is részvétét fejezte ki, közösségi oldalán azt írta: a magyar emberek együttérzéséről táviratban biztosította Marko Duricsot, Szerbia külügyminiszterét, és telefonon beszélt Pásztor Bálinttal, a Vajdasági Magyarok Szövetségének elnökével.
Fotó: Maszol
Zed
2024-11-02 at 13:10
A tényellenőrzés tényellenőrzése:
https://telex.hu/kulfold/2024/11/02/ujvidek-vasutallomas-baleset-mennyezet-felujitas
flexus
2024-11-02 at 12:35
@Királytigris, @.n a pásztorok királya:
“60 éven keresztül soha nem ellenőrizték az épületet? Arról nem is beszélve, hogy akik ezt 60 évvel ezelőtt felépítették, sem voltak az építészszakma csúcsán. Azért lássuk be, egy épületnek jóval több mint 60 éven keresztül állnia kell!
Vagy tervezési hiba, vagy az építkezés során kilopták az anyagot a felépítendő szerkezetből, vagy mindkét lehetőség fennáll.”
“Esetleg egy kis szabotázs egy rosszul karbantartott épületen? Ki tudja?”
Vagy egyik sem ami valószínűbb. Inkább csak az ellenörzés és karbantartás hiánya.
Ezelőtt 200 évvel az emberiség többnyire a következő anyagokat használta házépítéshez: fa, kő, égetett agyagtégla, vályog. Ugyan a rómaiak már használtak betont, lásd Parthenon, de ők még az addigi építőanyagok során használt, “hagyományos”, elvek szerint. Csakhogy jött a modern kor és az ember nagy mennyiségben akart, relatíve gyorsan és ami még fontosabb egyre magasabb épületeket építeni. Ehhez szükség volt acélra, amit vagy vázként használtak (lásd ameriaki felhőkarcolók), vagy a beton+acél kombinációval egy erősebb szerkezet révén vált mindez lehetővé, lásd vasbeton. Aztán ennek egyik folyománya lett a feszített beton szerkezet. Na ezeknél az a probléma, hogy az iylen betonszerkezet nem tökéletes vízszigetelő. a nagy probléma az illesztéseknél, repedéseknél jelentkezik főleg. Magyarán a vasszerkezet elrozsdásodik. Ez megvan a panelházaknál is, de egy olyan szerkezet, mint mondjuk az Újvidéki Vasútállomás “előteteje”, ami ebben az esetben leszakadt, fokozottan veszélyeztetettek. Itt maga a beton nem tudja megtartani a több méterre, alátámasztás nélkül kinyúló szerkezetet. Itt a vasalás az ami ezt lehetővé teszi. Csakhogy, ha a vasalás elkorrodál, akkor semmi sem fogja azt ott megtartani. Ugyan ezen okból szakadnak le a huszadik század eleji erkélyek, függőfolyosók, stb. Lassan bizony oda fogunk érni, hogy ezek a szerkezetek előregednek és életveszélyessé válnak. Lásd, pécsi toronyház. A baj, hogy ennek a rendbetétele, iszonyatos összeg, a vasalat feltárása, megerősítése, stb. Ez sokszor többe fáj, mint lebontani az egészet és építeni egy újat. Mondjuk ugyan ez igaz a “nagyszerű” és olcsó pótmegoldásokra, mint amilyen mondjuk a gázbeton volt. Ott nem az acélszerkezet, hanem a beton porlad el. Az eredmény mondjuk ugyan az. Nem kell azt hinni, hog yilyen “nagyszerű” ötletek csak Magyarországon, meg Közép- és Kelet-Európában voltak. Most itt Angliában is szívnak az iskola és kórház bezárásokkal; ők is “olcsó” betont használtak a hetvenes-nyolcvanas években.
Remek dolog a fizikát “meghazudtoló” épületek felépítése, csak éppen amikor ezek épülnek senki nem gondol arra, hogy mi lesz mondjuk 100, vagy akár 50 év múlva.
János
2024-11-02 at 12:31
Jellemző internáci reakció.
😠😡🤬
Királytigris
2024-11-02 at 11:59
K2024-11-02 at 11:09!
A nagy Titóizmusban, 60 évvel ezelőtt szabotázs?
Nagyon nem valószínű.
K
2024-11-02 at 11:09
–Nekem is nagy a gyanúm hogy szabotázs történt.
Kenta Urbán
2024-11-02 at 11:03
“Marko Duricsot”
Ez afféle kentaur: a fej ember, a test ló.
A szerb kétábécés nyelv. Bár a szabály az, hogy amelyik nyelvnek van latin ábécéje, abból eredeti betűkkel vesszük át a személyneveket, a magyar sajtó sokszor kentaurozza őket. Pl. Djokovics, Djindjics [Đoković, Đinđić helyett]. Itt most történetesen a đ-t nem írták át dj-vé, csak a mellékjelét (áthúzását) hagyták el, viszont a szóvégi ć-t [ty] meg magyarították.
Ha végképp át akarjuk írni ejtés szerint a szerb neveket, akkor így lenne szabatos: Gyokovity, Gyingyity, Gyúrity. A szabályzat szerinti írásuk pedig: Đoković, Đinđić, Đurić.
https://en.wikipedia.org/wiki/Marko_%C4%90uri%C4%87
én a pásztorok királya
2024-11-02 at 10:15
Királytigris2024-11-02 at 09:0 >>>
Esetleg egy kis szabotázs egy rosszul karbantartott épületen? Ki tudja?
ViAM
2024-11-02 at 09:09
Vagyis az esemény időzített(!) direkt emberi mulasztásból történt. Mindenesetre a sérülteknek gyors felépülést, a halottak pihenjenek békében, a hozzátartozóknak mély részvét.
Királytigris
2024-11-02 at 09:01
60 éven keresztül soha nem ellenőrizték az épületet? Arról nem is beszélve, hogy akik ezt 60 évvel ezelőtt felépítették, sem voltak az építészszakma csúcsán. Azért lássuk be, egy épületnek jóval több mint 60 éven keresztül állnia kell!
Vagy tervezési hiba, vagy az építkezés során kilopták az anyagot a felépítendő szerkezetből, vagy mindkét lehetőség fennáll.