Az Európai Bizottság fizetési felszólítást küldött Budapestnek hétfőn 15 napos határidővel 93 millió euró értékben, ugyanakkor a behajtással gondban van Brüsszel, mert nincs az összegeknek megfelelő magyar kifizetési igény, amelyből visszatarthatná a kifizetést.
Az Európai Bizottság fizetési felszólítást küldött Budapestnek hétfőn 15 napos határidővel 93 millió euró értékben – tudatta Ujvári Balázs, az Európai Bizottság szóvivője az EUrologussal.
A bizottság egy felhívást küldött az első kényszerítő bírság megfizetésére, amelyben felszólította Magyarországot, hogy 2024. október 31-ig fizessen 93 millió eurót, mivel korábban Magyarország nem fizette ki az összeget a megadott határidőn belül. A bírságot azért szabták ki Magyarországra egy 2020-as bírósági ítélet alapján, „mert nem hozta összhangba az uniós joggal a saját a menekültügyi szabályozását”. A szakértő rámutatott, hogy a menekültügyi szabályozás nem az illegális bevándorlók beengedését jelentette, hanem az európai uniós szabályoknak megfelelő eljárás lefolytatását – amelynek végén a menekültstátuszra nem jogosult személyeket ki kell utasítani az unió területéről. A magyar kormány lépésének hiánya miatt azonban a jövőben pénzügyi kényszerítő szankciók várhatók. A büntetés, mint azt Ujvári Balázs elmondta, egyrészt 200 millió eurós büntetés, másrészt napi egymillió eurós kötbér.
A mostani, 93 millió eurós büntetési tétel egy háromhavi kényszerítő bírság, amelynek befizetésére november 19-e a határidő, a 200 millió euróra vonatkozóan pedig már lejárt a fizetési felszólítás.
Az Európai Bizottság úgy hajtja be a plusz 293 millió eurós kamatokat, hogy a pénzt visszatartja a Magyarországnak járó pénzekből. Az EUrologus információi szerint azonban gondban van a bizottság, ekkora összeg egyben nem áll rendelkezésre, sőt több kisebb összeg figyelembevételével sem lehet az összeget visszatartani, mivel nincs az összegeknek megfelelő magyar kifizetési igény.
(Index / Kiemelt kép: MTI/AP/Virginia Mayo)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS