Orbán Viktor miniszterelnök Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel az Európai Tanács elnökével tartott sajtótájékoztatót a budapesti informális EU-csúcstalálkozó után. Mindhárom fél meglepően barátságosan nyilatkozott, az együttműködés, a szuverenitás és a versenyképesség helyreállítása volt a fő téma. Von der Leyen a magyar vendégszeretetet és a magyar EU-elnökség szervezőképességét is méltatta. Erős véleménykülönbség csak a háború ügyében bontakozott ki: miközben Orbán Viktor azonnali tűzszünetet sürgetett, az EU-s vezetők szerint nem szabad kihátrálni Ukrajna mögül és az 50 milliárd eurós támogatást is folyósítani kell.
Tegnap este volt alkalmunk eszmecserét folytatni a transzatlanti szövetségről, az Egyesült Államokkal való kapcsolatról Donald Trump megválasztását követően – fogalmazott a sajtótájékoztatón Charles Michel, aki gratulált Donald Trumpnak. Mint mondta, készek vagyunk megerősíteni a transzatlanti együttműködést, készek vagyunk együttműködni, hogy összehangoljuk az együttműködést a különböző területeket az Egyesült Államokkal. Három fontos elemet látok ehhez a koordinációhoz és együttműködéshez. Az első a kétoldalú kapcsolatok, a kereskedelem, a beruházások – fogalmazott. Charles Michel hozzátette, ez egy kihívás. Meg akarjuk erősíteni a gazdasági bázisunkat, és biztos vagyok benne, hogy keményen fogunk dolgozni ezen a területen – mondta. Kiemelte:
A második téma, a biztonság és a geopolitikai kihívások. Ukrajna és a Közel-Kelet több párbeszédet igényel. Több erőfeszítést igényel annak biztosítása, hogy megvédjük közös érdekeinket.
Az Európai Tanács elnöke hangsúlyozta Ukrajna támogatásának fontosságát, és a közös értékek megvédését Harmadik fontos témának, a globális kihívásokat nevezte: az éghajlatváltozást, és a digitális kérdéseket. “Látjuk, hogy a gazdasági paradigma átalakulása zajlik, és ez azt jelenti, hogy ezeken a témákon a világ minden táján partnerekkel együtt kell dolgoznunk” – fogalmazott, és kifejtette, hogy melyek azok a területek, amelyeken Európának dolgoznia kell.
Charles Michel kiemelte,
Úgy gondolom, hogy a ma délelőtti beszélgetés egyértelműen megmutatta, hogy ezeken a témákon – a belső piac elmélyítése, előrelépés a tőkepiacon, a megtakarítási és befektetési unió létrehozása – sürgős lépésekre van szükség, és a javaslatokon tovább fogunk dolgozni.
Hozzátette, a pénzügyi források kérdése alapvető fontosságú. “Úgy gondolom, hogy a Budapesti Nyilatkozat világosan meghatározza azokat a mérföldköveket, amelyek alapján tovább fogunk dolgozni ezen a területen” – emelte ki.
Ursula von der Leyen az antiszemitizmusnak is hadat üzent
Az antiszemitizmusnak semmi helye Európában. Eltökéltek vagyunk, hogy felvegyük ellene a küzdelmet, ahogy a gyűlölet minden formája ellen szeretnénk, ha a zsidó élet és kultúra virágozhatna Európában – kezdte felszólalását Ursula von der Leyen. Az Európai Bizottság elnöke a csütörtök esti amszterdami eseményekre reagált. Mint ismert, a Maccabi Tel-Aviv szurkolóira támadtak rá palesztinpárti migránsok a holland városban.
Ursula von der Leyen köszönetet mondott Orbán Viktornak a csúcstalálkozó megszervezéséért.
Először is hadd köszönjem meg Orbán Viktor miniszterelnöknek, kedves Viktor, köszönöm a kiváló vendégszeretetet és ennek az informális ülésnek a megszervezését. Budapest jól ismert történelméről, de vendégszeretetéről is. Megerősíthetem, hogy ezt a híres vendégszeretetet volt alkalmunk megtapasztalni tegnap. Köszönöm szépen!
– fogalmazott.
Tegnap a vacsora során megvitattuk az Egyesült Államok elnökválasztási eredményeit. Az Egyesült Államok a legnagyobb gazdasági és kereskedelmi partnerünk. Egyedi a történelmi kötelék közöttünk és a polgárok között több millió baráti kapcsolat szövődik. A kezdetektől együtt kell dolgoznunk tehát az új adminisztrációval. Így tudjuk továbbra is alakítani a transzatlanti menetrend pozitív vonulatait. Alkalmam volt délután Donald Trumpnak telefonon gratulálni
– folytatta az Európai Bizottság elnöke.
További részletek ITT, a Magyar Nemzetben.
Ukrajna kapcsán az újságírók próbálták egymásnak ugrasztani a feleket, de nem sikerült
A sajtó munkatársai is kaptak lehetőséget a kérdezésre. A Wall Street Journal újságírója arról érdeklődött, hogy most, hogy Donald Trump nyert az Európai Unió Ukrajna támogatását át tudja-e majd hidalni. Ezt a két elnöknek tette fel kérdésként. Orbán Viktortól pedig arról érdeklődött, hogy 2022-ben az orosz elleni szankciók ellenzője volt, valamint a fegyverkezést is ellenezte, ami úgy tűnik nem béke, hanem oroszbarát álláspont.
Ursula von der Leyen elmondta, hogy nagyon körültekintőek voltak, amikor az 50 milliárd dolláros Ukrajnának szánt támogatás mellett döntöttek, de itt van még a G7 hitel, ami nagy könnyebbséget jelent 2026-ig az ukránoknak. Kiemelte ugyanakkor, hogy Oroszország az egész globális biztonságra nézve veszélyes és ezt az amerikaiakkal is meg kell vitatni. Egyre jobban igazodik ugyanis Oroszország Koreához, Kínához és Iránhoz és együtt tüzelik ezt a háborút.
Charles Michel két dolgot mondott. Az egyik, hogy a kezdetektől az a fontos nekik, hogy Ukrajna nélkül semmit nem lehet eldönteni Ukrajnáról. A második pedig az, ha azt az üzenetet küldenénk a Kremlnek, hogy gyengék vagyunk, akkor más rezsimnek is azt jeleznénk, hogy megsérthetik a nemzetközi jogot és támadhatnak.
Orbán Viktor a neki szegezett kérdésről pedig azt mondta, hogy pontosítaná a kérdést, mert 2022. márciusában foglalt állást a háborúról a tanácsülésen és a véleménye azóta sem változott. A magyar álláspont béke, és magyarpárti, ugyanakkor megjegyezte, hogy bár a migrációs politikánk nagyon szigorú, az ukránok előtt azonnal megnyitottuk a határokat, hogy segítsünk.
Nem elszigetelődés, ha más a véleményünk
Az utolsó kérdést a portugál sajtó tette fel arra vonatkozóan, hogy Orbán Viktor elszigetelődve érzi-e magát Ukrajna kapcsán és tegnap is azt mondta a kormányfő, hogy tűzszünetre lenne szükség, de akkor az ukránok területet vesztenek. Miért gondolja mégis ezt a megoldást jónak. Charles Michel pedig azt a kérdést kapta, hogy az egységet amiről beszél, nem érzi-e fenyegetettnek most, hogy Donald Trump került hatalomra.
Megragadva a szót az elnök elmondta, hogy az egységet nem lehet biztosra venni, ehhez erőfeszítés kell, bizalom kell. A tanácsban viszont közös a vélemény a kihívásokról és a tétről. Néhány dolgot máshogy látunk persze, de a jövő nagy kihívása a versenyképesség. A béke, biztonság és jólét most is az alapmérce, ahogyan az alapítóéké is volt. Bár volt, hogy a kiinduló pont más és más végül mindig sikerül dűlőre jutni bizonyos kérdésekben.
Orbán Viktor szerint az nem elszigetelődés, hogy neki más a véleménye, mint 26 másik vezetőnek, ez még csak vita. A magyar demokrácia is így született. Elmondta továbbá, hogy a DNS-e része, hogy szembeszélben működik politikailag emlékeztetve az 1988-as évekre. A migráció kapcsán is más volt a véleményünk, de nem szigetelődtünk el, hiszen része voltunk a vitának. Abban hiszünk, hogy sikerül meggyőzni másokat is az álláspontunkról.
Azt, hogy Ukrajnának mit kellene tennie az nem a mi dolgunk – tért ki erre a témára is – hiszen Ukrajna egy szuverén ország. Ha ők háborúzni akarnak, az az ő dolguk, a miniszterelnök viszont Magyarországot ebbe nem akarja belevonni, elszigeteli inkább. Amikor Ukrajnában járt sem azt magyarázta el Zelenszkijnek, hogy mit tegyen, csak felhívta a figyelmét, hogy az idő nem neki dolgozik. Mi segítettünk volna neki a tűzszünetet és később a békét megteremteni, de az ukrán elnök elmondta, hogy neki nem ez a célja. A kormányfő úgy látja, hogy az oroszok is azt hiszik nekik dolgozik az idő, úgyhogy Orbán Viktor inkább egy nemzetközi békepártiságot próbál megteremteni, hátha a két háborús fél is végül így dönt.
A vezető képet a Miniszterelnöki Sajtóiroda adta közre, a fenti videót az MTVA készítette és a Hír TV adta közre.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS