Ausztriai politikusok és a bécsi kormány tudomása mellett zajlottak a törvényellenes osztrák földszerzések Magyarországon – értesült a PestiSrácok.hu. Portálunk egy olyan 2005-ben, Ausztriában megjelent és terjesztett kiadványhoz és dokumentumhoz jutott hozzá, amelyben a bécsi Vidéki Térségek Munkacsoport vezetője, Sixtus Lanner szinte ötletet adott az osztrák gazdáknak azáltal, hogy leírta, a magyar földvásárlási tilalmat hosszú távú bérleti szerződésekkel hidalják át a befektetők. A bécsi kormány és az ottani politikusok ölbe tett kézzel asszisztáltak gazdáik „felkészítéséhez”. Az új magyar földtörvény és a magyar kormány intézkedései ellen pedig földháborút robbantott ki Ausztria. Magyarországon ezidáig negyvenhárom zsebszerződéses ügyletet derült fény. Zsebszerződésekkel kapcsolatban eddig négy pert indított az ügyészség, a rendőrség tizennyolc esetben nyomoz. Úgy tudjuk, az új Büntető Törvénykönyv szigorúbb tényállása alapján még nem indult eljárás.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Minden jel szerint asszisztáltak a törvénytelenséghez az osztrák politikusok és a bécsi kormány képviselői, miután tudtak arról, hogy gazdáik egy része zsíros magyarországi termőterületekre teszi rá a kezét, ám mégsem tettek semmit a jogtalan ügyletek megakadályozásáért. A PestiSrácok.hu úgy értesült, az osztrák politika teljes tudomása mellett zajlottak a törvényellenes osztrák földszerzések Magyarországon.
Tuti tipp a gazdáknak
Portálunk egy olyan 2005-ben, Ausztriában megjelent és terjesztett kiadványhoz és dokumentumhoz jutott hozzá, amelyben a bécsi Vidéki Térségek Munkacsoport vezetője szinte ötletet adott az osztrák gazdáknak azáltal, hogy leírta, a magyar földvásárlási tilalmat hosszú távú bérleti szerződésekkel hidalják át a befektetők. Sixtus Lanner „elszólása”, „javaslata” az országos terjesztésű Osztrák Községi Tükörben is megjelent, amelyhez minden ausztriai földtermelő hozzájut. A bécsi kormány és az ottani politikusok ölbe tett kézzel asszisztáltak gazdáik „felkészítéséhez”.
Sixtus Lanner azt is megjegyezte „A vidékfejlődés perspektívái Magyarország példája alapján” című tanulmányában, hogy „a külföldi befektetők (egyáltalán nem csak a parasztok) derekasan kihasználták” azt, hogy a rendszerváltás utáni „kezdeti években még szabad volt a földvásárlás” Magyarországon.
Megtalált kiskapuk
Az osztrák gazdálkodók által kötött illegális kontraktusokra vonatkozó jogi problémák a zsebszerződésekkel foglalkozó tárcaközi bizottság mai ülésén is napirendre kerültek. Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára kérdésünkre kijelentette, külföldiek Magyarországon idén május elseje, a külföldiekre vonatkozó termőföld-vásárlási moratórium lejárta után sem szerezhetnek termőföld tulajdont, ennek jogi hátterét ugyanis megteremtette a kormány. Budai Gyula kitért rá, hogy a testület foglalkozott az osztrák gazdálkodók által kötött zsebszerződésekre vonatkozó jogi problémákkal is. Ezek közül kiemelte a haszonélvezeti joggal való visszaélés lehetőségét, miután az osztrák gazdák ezzel a jogintézménnyel szerették volna legalizálni a magyar termőföld tulajdonjogának megszerzését. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a tulajdon alkotmányos alapjog, a haszonélvezeti jog pedig nem az. „A haszonélvezeti jogot azért kötötték ki a szóban forgó szerződésekben, hogy így színleljék a tulajdon átruházást. Azzal pedig, hogy jogilag egyértelművé vált: a haszonélvezeti jog csak közeli hozzátartozók között alkalmazható, a problémák további megoldásának irányát is kijelölte Magyarország” – mondta Budai Gyula.
Megszűnt az ügyeskedés lehetősége
Miután az osztrák gazdák tömegesen éltek a haszonélvezeti jog nyújtotta előnyökkel, nem véletlen, hogy Ausztria a magyar földforgalmi törvény éppen erre vonatkozó rendelkezéseit bírálja a leghevesebben. „Nem engedhetjük meg, hogy a tisztességes, jogkövető polgárok hátrányt szenvedjenek a jogi kiskapukat megkereső és azt meg is találó ügyeskedőkkel szemben. Az új földügyi szabályozás rendet teremt ebben a kérdésben és a termőföldek vonatkozásában május elsejével ex lege megszüntet minden, nem közeli hozzátartozó javára alapított haszonélvezeti jogot” – jelentette ki Budai Gyula. Hozzátette azt is, hogy még februárban elfogadhatja az Országgyűlés Nagy István képviselő azon törvényjavaslatát, amely lehetővé tenné, hogy bírósági úton a zsebszerződésekkel érintett területek a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez kerüljenek.
Diplomáciai nyomásgyakorlás
A zsebszerződők célkeresztbe vételével, a kiskapuk bezárásával érzékeny területet bolygatott meg a kormány, amelyet mi sem bizonyít jobban, mint hogy Ausztria diplomáciai nyomást gyakorol Magyarországra. Andrä Rupprechter (vezető képünkön középen) osztrák mezőgazdasági miniszter többször élesen bírálta az új magyarországi földtörvényt, mert megítélése szerint a jogszabály megfosztja az osztrák gazdákat a törvényesen megszerzett magyarországi földtulajdonuktól, ami elfogadhatatlan, és ellentétes az európai uniós joggal. Az osztrák miniszter tavaly decemberben levelet írt Fazekas Sándornak, amelyben egyeztetést kezdeményezett a kérdésről. Budai Gyula ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, a szaktárca továbbra sem tartja időszerűnek Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter és Andrä Rupprechter osztrák mezőgazdasági miniszter közvetlen kétoldalú megbeszélését. „Az új magyar földtörvény értelmezésével kapcsolatban nagyon távol áll egymástól a magyar és az osztrák álláspont, a nézetkülönbségek pillanatnyilag nem áthidalhatóak. A magyar termőföld megvédése, a nemzeti szuverenitás megőrzése az alapvető célkitűzésünk” – szögezte le Budai Gyula.
Kirobbantott földháború
A PestiSrácok.hu már korábban is foglalkozott az Ausztria által kirobbantott, Magyarország elleni földháborúval. Megírtuk, a sógorok saját, igen gazdag földművelőik érdekében küldtek hadüzenetet Budapestnek, sőt, sértett kisgyerekként egészen Brüsszelig rohantak. Annak ellenére, hogy Michael Spindelegger külügyminiszter úgy fogalmazott, nem szabad a „Magyarország-szapulás” hibájába esni, az osztrák média – egyfajta nemzeti ügyként kezelve a témát – valóságos hecckampányt indított. Mindebbe azóta a bécsi politikusok is beszálltak.
Feltárt zsebszerződések
Portálunk egyébként annak is utánajárt, hogy ezidáig negyvenhárom zsebszerződéses ügyletet derült fény Magyarországon. 2012-ben huszonhárom, tavaly tizennyolc, az idén pedig két zsebszerződést lepleztek le. A szaktárca az illetékes rendőri szervekhez, a kormányhivatalok földművelésügyi igazgatóságaihoz és a Legfőbb Ügyészséghez továbbította az ügyleteket.
A PestiSrácok.hu információ szerint az ügyészség eddig négy pert indított a tulajdonszerzési korlátozásba ütköző szerződés semmisségének megállapítására, a haszonélvezeti jog semmiségének megállapítására pedig nyolc keresetet terjesztett elő. Utóbbi nyolcat a Veszprém Megyei Főügyészség terjesztette elő. Az első fokú bíróság az ügyész keresetének mind a nyolc esetben helyt adott, figyelemmel arra, hogy a szerződés 2002. évi megkötésekor hatályos rendelkezések szerint külföldiek termőföld haszonélvezeti jogát nem szerezhették meg, és elrendelte az alperesek javára bejegyzett haszonélvezeti jog, valamint elővásárlási jog törlését. Az ítéletek ellen az alperesek fellebbeztek, így azok nem jogerősek.
Portálunk úgy értesült, az Országos Rendőr-főkapitányságnál összesen tizennyolc nyomozás indult termőföld tulajdonjogával vagy használati jogával kapcsolatban, amelyből tíz kifejezetten a zsebszerződések kategóriájába tartozó eset. A nyomozás valamennyi ügyben közokirat-hamisítás vagy magánokirat-hamisítás bűncselekménye miatt indult a régi Büntető Törvénykönyv hatálya alatt. Úgy tudjuk, a 2013. július 1-jétől hatályos új Btk. szigorúbb tényállása alapján még nem indult eljárás.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS