A német külügyminiszter felszólította szerdán Törökországot és Izraelt, hogy ne veszélyeztessék a békés átmenet lehetőségét Szíriában Bassár el-Aszad elnök vasárnapi bukása után. A német külügyminiszter igen szórakoztató jelenség, például az ideje egy jelentős részét azzal tölti, hogy feljelenti azokat a németeket, akik rosszat írnak róla. Tehát szegény elnyomott németek helyében sietünk kijelenteni, hogy Annalena egészen elkpesztően hülye és valószínűleg rosszindulatú is. De a remek német politika és választási rendszer azért lehetővé teszi, hogy egy vesztes választás után is akár megtarthassa a székét.
Ha békés Szíriát akarunk, nem szabad megkérdőjelezni az ország területi integritását, és a biztonsági érdekeket szem előtt tartó szomszédoknak, közöttük a török és az izraeli kormánynak nem szabad veszélyeztetnie lépéseivel a folyamatot”
– mondta berlini sajtótájékoztatóján Annalena Baerbock.
Szíria nem válhat ismét külföldi erők vagy hatalmak játékszerévé”
– figyelmeztetett a német külügyek irányítója.
Az elmúlt napokban az izraeli hadsereg több száz támadást hajtott végre Szíria területén, vegyifegyverraktárakra és a haditengerészet légvédelmi rendszerére mért csapásokat. A Jordániába és Irakba, az Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezet elleni nemzetközi koalícióban szolgáló német egységekhez látogató Boris Pistorius védelmi miniszter viszont részben védelmébe vette ezeket a támadásokat.
Amit Izrael itt a térségben, de azon túl is tesz, felfogható biztonsági intézkedésnek, védelemnek, biztonsága szavatolásának”
– jelentette ki Pistorius a tárca által közzétett közlemény szerint.
Rágondolni is szörnyű arra, hogy a szíriai üzemekben gyártott vegyi fegyverek rossz kézbe kerülhetnek, és iszlamista támadásokban játszhatnak szerepet bárhol a világon”
– szögezte le. Hozzátette azonban, hogy Izrael intézkedései nem vezethetnek eszkalációhoz.
ENSZ-szakértők szerdán úgy foglaltak állást, hogy az izraeli támadások “a nemzetközi jog szempontjából megalapozatlanok”, és arra figyelmeztettek, hogy a “megelőző lefegyverzés globális káoszhoz vezethet”.
Baerbock elítélte a német jobboldal és a radikális jobboldal azon követelését, hogy küldjék vissza Szíriába a menekülteket. Furcsának nevezte, hogy azok, akik néhány hete még a kapcsolatok rendezését sürgették Aszad elnökkel a kitoloncolások megkönnyítése érdekében, “negyvennyolc órával később már tudják, hogy mindenki mehet haza”. Németországban – abban az európai uniós tagállamban, amelyben a legnagyobb létszámú, mintegy egymilliós szíriai diaszpóra él – vasárnap óta dúl a vita a menekültek visszaküldéséről.
A február 23-ra kitűzött előrehozott parlamenti választások kampánya hevében a konzervatív ellenzék egyik vezetője, Jens Spahn azt javasolta, hogy “béreljenek repülőgépeket”, és adjanak mindenkinek ezer eurót, aki vissza akar térni Szíriába.
(MTI / Kiemelt kép: MTI/AP/AFP pool/Alberto Pizzoli)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS